Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χρήση κτιρίου


spyrosanagn

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

Μπορεί να εκδοθεί ΠΕΑ για κατάστημα (βάσει πολεοδομικής αδείας) που όμως ενοικιάζετο και θα συνεχίσει να ενοικιάζεται ως κατοικία; 

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Πρόκειται να εκδοθεί ΠΕΑ σε πολυκατοικία η οποία έχει 3 καταστήματα στο ισόγειο και 100 στούντιο με χρήση κατοικία στους 5 ορόφους της.

Η ιδιοκτήτες διερευνούν τη πιθανότητα να εκδοθεί ένα κοινό ΠΕΑ για όλο το κτίριο. 

Πρόκειται ξεκάθαρα για ενιαίο κτίριο με μικτή χρήση (καταστήματα στο ισόγειο και κατοικία στους ορόφους).

Θα ήθελα την άποψη σας αν θα μπορούσε να εκδοθεί ένα ΠΕΑ με 2 ζώνες για κάθε χρήση.

 

Η δικιά μου άποψη ήταν όχι.

Το θέμα είναι ότι επικοινώνησα με την ΕΥΕΠΕΝ, μου απάντησαν τηλεφωνικά "Ναι αλλά όχι και σίγουρα" και στη συνέχεια γραπτώς (μέσω email) ότι τα ΠΕΑ εκδίδονται με ευθύνη του Επιθεωρητή.

Είναι προφανές ότι δεν θέλουν να πάρουν την ευθύνη και κατά την άποψη μου καλά κάνουν με το νομοθετικό μπάχαλο.

 

Αν ήταν μια πολυκατοικία με πιο λίγους ιδιοκτήτες θα έβγαζα για κάθε κτιριακή μονάδα ξεχωριστό ΠΕΑ χωρίς να μεταβάλλω τις οικονομικές μου απαιτήσεις. Το θέμα εδώ είναι ότι πρόκειται για δεκάδες ιδιοκτήτες που θα πρέπει να καταγράψω τα στοιχεία τους σε κάθε ξεχωριστό ΠΕΑ, να εκδώσω αντίστοιχο αριθμό αμοιβών και στο τέλος να δημιουργηθεί το γνωστό μπάχαλο. Ενώ με ένα ενιαίο ΠΕΑ επικοινωνώ κατευθείαν με τον διαχειριστή ο οποίος αναλαμβάνει και τα εσωτερικά της πολυκατοικίας (σύμφωνη γνώμη από το σύνολο των ιδιοκτητών, αναθέση σε εμένα μέσω της απόφασης της συνέλευσης της οικοδομής κτλ.) 

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το <<ένα ΠΕΑ με 2 ζώνες για κάθε χρήση>>. Αν πάντως θες να πεις με αυτό: <<αν μπορώ να βγάλω ένα ΠΕΑ για όλο το κτίριο (καταστήματα και κατοικίες μαζί), ορίζοντας ας πούμε, σαν κύρια χρήση τις κατοικίες και στη συνέχεια κάνοντας μία ζώνη "κατοικίες" και μια δεύτερη "καταστήματα", ούτε κατά διάνοια.

 

Όπως ακριβώς λες κι εσύ:

Πρόκειται ξεκάθαρα για ενιαίο κτίριο με μικτή χρήση (καταστήματα στο ισόγειο και κατοικία στους ορόφους).

και τέλος. Δεν είναι θέμα αν είναι άποψή σου. Είναι ο ΚΕΝΑΚ, κι αν οι ιδιοκτήτες αμφισβητούν αυτό που τους δείχνεις γραμμένο στη νομοθεσία, ας διερευνήσουν καλύτερα για κανέναν ...κα, να μη σε σκοτίζουν κιόλας, με ερωτήματα στην (ευθυνόφοβη) ΕΥΕΠΕΝ. Επί του συγκεκριμένου, δεν υπάρχει κανένα νομοθετικό μπάχαλο.

Αν θέλουν ένα ΠΕΑ για τα καταστήματα και άλλο ένα για τις κατοικίες, που είναι και ποιο σωστό, καλώς. Αλλιώς, ένα ανά ιδιοκτησία. Αν ούτε το ένα, ούτε και τ' άλλο, τους εξηγείς με σαφήνεια, για το τι ακριβώς να ψάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το <<ένα ΠΕΑ με 2 ζώνες για κάθε χρήση>>. Αν πάντως θες να πεις με αυτό: <<αν μπορώ να βγάλω ένα ΠΕΑ για όλο το κτίριο (καταστήματα και κατοικίες μαζί), ορίζοντας ας πούμε, σαν κύρια χρήση τις κατοικίες και στη συνέχεια κάνοντας μία ζώνη "κατοικίες" και μια δεύτερη "καταστήματα", ούτε κατά διάνοια.

Αυτό ακριβώς εννοώ και όπως έγραψα πιο πάνω και εγώ πιστεύω πως δεν πρέπει να βγει 1 ΠΕΑ.

 

Αν θέλουν ένα ΠΕΑ για τα καταστήματα και άλλο ένα για τις κατοικίες, που είναι και ποιο σωστό, καλώς. Αλλιώς, ένα ανά ιδιοκτησία. Αν ούτε το ένα, ούτε και τ' άλλο, τους εξηγείς με σαφήνεια, για το τι ακριβώς να ψάξουν.

Αυτό πως μπορεί να γίνει? Το να θεωρήσω τμήμα κτιρίου κάτι, βάση της χρήσης, είναι εξίσου λάθος και μου είπαν και από την ΕΥΕΠΕΝ ότι δεν γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως στο είπαν από την ΕΥΕΠΕΝ, ανάθεμα κι αν καταλαβαίνω*. Θεώρησε την κάθε μια χρήση σαν "ολόκληρο κτήριο" και όχι σαν "κτιριακή μονάδα" (στο buildingcert και "τμήμα κτηρίου" στο λογισμικό**). Έτσι θα γίνει και έλεγχος του Um του Κ.Α. ανά χρήση.

 

* Ώρες - ώρες, με εκπλήσσει το helpdesk τους.

** Κάποτε θα πρέπει να ενημερωθούν και να αναθεωρηθούν και ο ΚΕΝΑΚ και οι ΤΟΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά πριν. Εννοώ ότι η κάθε μια χρήση, στο μεν buildingcert θα πρέπει να δηλωθεί σαν "ολόκληρο κτήριο" και όχι σαν "κτιριακή μονάδα" και στο δε λογισμικό δεν θα πρέπει να επιλεγεί το "Τμήμα κτιρίου". Μέχρι πριν λίγους μήνες, τόσο στη φόρμα συμπλήρωσης του buildingcert όσο και και στο λογισμικό ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, χρησιμοποιούνταν ο ίδιος όρος: "Τμήμα κτιρίου".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.