Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαιολογητικά συμμετοχής σε διαγωνισμούς


KF

Recommended Posts

Το εργο ξεκινα μετα την υπογραφη της συμβασης (και απο τους δυο και οχι μονο απο εσενα) .Σε περιπτωση λοιπον που δεν εχει ολοκληρωθει η υπογραφη της συμβασης ΔΕΝ εχεις και εργο υπο εκτελεση.

Επι τη ευκαιρια: Ουτε ,αν δεν εχει υπογραφει η συμβαση, το επικαλεισαι στα περι ανεκτελεστου.Πολυ απλα γιατι μπορει ποτε να μην υπογραφει η συμβαση .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 305
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, αλλα στην ημερομηνία υπογραφής της Σύμβασης, αναφέρεται η σημερινή ημερομηνία, ακόμα κι εαν η υπηρεσία μου το δώσει υπογεγραμμένο από τον Δήμαρχο, μετά από μια βδομάδα. Επομένως μέσα σε αυτό το διάστημα φαίνεται ότι η Σύμβαση είναι σε ισχύ κι ας μην την έχω.

Link to comment
Share on other sites

ΛΑΘΟΣ ΣΟΥ και ΛΑΘΟΣ ΤΟΥΣ . Να ζητησεις ειτε να σου βεβαιωσουν ποτε υπογραφηκε η συμβαση ειτε στην υπογραφη του ο Δημαρχος να βαλει ημερομηνια  ή να διορθωσουν το εντυπο και να το ξαναυπογραψει ο δημαρχος βαζοντας μετα ή ταυτοχρονα την ημερομηνια.Δηλαδη αν το υπεγραφε 3 μηνες μετα τι θα γινοταν; Μην ξεχνας οτι -περαν του ανεκτελεστου- ολες οι ημερομηνιες εκτελεσης της συμβασης ξεκινουν απο την ημερα υπογραφης της συμβασης .Προσοχη λοιπον. Να ζητησεις επαναδιατυπωση του κειμενου της συμβασης .

.  

Edited by KF
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, KF said:

ΛΑΘΟΣ ΣΟΥ και ΛΑΘΟΣ ΤΟΥΣ . Να ζητησεις ειτε να σου βεβαιωσουν ποτε υπογραφηκε η συμβαση ειτε στην υπογραφη του ο Δημαρχος να βαλει ημερομηνια  ή να διορθωσουν το εντυπο και να το ξαναυπογραψει ο δημαρχος βαζοντας μετα ή ταυτοχρονα την ημερομηνια.Δηλαδη αν το υπεγραφε 3 μηνες μετα τι θα γινοταν; Μην ξεχνας οτι -περαν του ανεκτελεστου- ολες οι ημερομηνιες εκτελεσης της συμβασης ξεκινουν απο την ημερα υπογραφης της συμβασης .Προσοχη λοιπον. Να ζητησεις επαναδιατυπωση του κειμενου της συμβασης .

.  

 

Συμφωνώ με τον προβληματισμό σου κι εγώ τον ίδιο προβληματισμό έχω. Αλλα είναι πόλυ δύσκολο να αλλάξουν το κείμενο της Σύμβασης, γιατί όλοι έτσι κανούν όσα χρόνια το θυμάμαι. Και αμα παγιωθεί μια κατασταση, δεν αλλαζει.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου έχει τύχει απλά ελέγχεις αν υπάρχει διαγωνισμός που θες να συμμετέχεις άμεσα .Αν υπάρχει καθυστερείς να υπογράψεις εσύ την σύμβαση και την υπογράφεις μετά τον διαγωνισμό . Αλλιώς δεν το δηλώνεις στα ανεκτέλεστα κοινός κάνεις την παλαβή με τις οποίες συνέπειες που μπορεί να υπάρξουν 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αυτο που αντιμετωπιζεις ειναι συνηθες..... να υπογραφεις εσυ και μετα απο 1 βδομαδα ο δημαρχος.... το καλυτερο ειμαι αυτο που λεει ο συναδελφος απο πανω..... αν εχεις διαγωνισμο να το καθυστερεις.... Προσεχε όμως γιατι αρκετες υπηρεσιες ανεβαζουν στο ΚΗΜΔΗΣ τη συμβαση πριν εσυ υπογραψεις!!! Το αντιμετωπισα και τραβαγα τα μαλλια μου!!!! μετα έψαχνα κανα λάθος στη σύμβαση για να τους πω να κανουν ορθη επαναληψη.

Υπάρχει καπου (αλλά που??? δεν θυμαμαι τωρα.... ) το δικαιωμα να κανεις αναγγελια του έργου 10 ή 15 ημέρες μετά την υπογραφή της σύμβασης. 

Επίσης έχεις προβλημα και με το ανεκτελεστο. Για αυτο με το που υπογραφεις καταθετεις αιτηση ανεκτελεστου.... παρολο που ακομα δεν εχει οριστει επιβλεποντας και λοιπα..... 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι το θέμα το ανεκτέλεστο είναι ότι δεν θα έχει βεβαίωση έργου για συμμέτοχη σε δημοπρασίες .Το ανεκτέλεστο μπορείς να βάλεις όλο το πόσο της σύμβασης και καλύπτεσαι και σαν δικαιολογητικό έχεις την σύμβαση . Εφόσον δεν έχεις υπογράψει σύμβαση δεν έχει καμία ισχύ και δεν νομίζω ότι μπορούν να την ανεβάσουν σαν σε ισχύ

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο ΤΕΥΔ στις σελιδες 18 εως 26 οπου αναφερεται σε κυκλους εργασιών κτλ , τα συμπληρώνουμε μόνο εαν το ζητάει η Διακηρυξη.

Εαν δεν το ζηταει η Διακηρυξη και δεν τα συμπεριλάβουμε καθόλου στο ΤΕΥΔ που θα υποβάλουμε, ειναι λόγος ακυρότητας? Δηλαδη να υποβάλουμε ΤΕΥΔ με τις σελιδες 1-17 και 27 (με την υπογραφη της δηλωσης) και παραλείψουμε εντελώς τις σελιδες 18-26, να μην τις συμπεριλαβουμε καθολου, ουτε καν κενές

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΥΔ μπορεις να το διαμορφωσεις εσυ. Με την προυποθεση οτι θα περιλαμβανει ολες τις πληροφοριες που ζητουνται. Ιδιως προσεχε την συμπληρωση του μερους IV B6 (δηλωση ανεκτελεστου) ..Αν παραλειψεις πραγματα που δεν ζητουνται δεν αποκλειεσαι

Και  κατι σημαντικο σχετικα με την δανεια ικανοτητα. Συμφωνα με τελευταιες  αποφασεις της ΑΕΠΠ (π.χ 1013/2018) η δανεια ικανοτητα  δεν εφαρμοζεται οσο αφορα την κατηγορια του πτυχιου και οχι την ταξη.  Αν ζητειται π.χ Οικοδομικα 2ης ταξης και εγω δεν εχω καθολου κατηγορια οικοδομικα τοτε δεν μπορω να δανειστω την κατηγορια απο αλλον. Αν ομως εχω π.χ 1ης ταξης τοτε ΜΠΟΡΩ να δανειστω ικανοτητα απο εχοντα 2ης ταξης (παντα οικοδομικα ) με την προυποθεση οτι στο ΤΕΥΔ θα δηλωθει οτι ο της 2ης ταξης θα εκτελεσει  το αντικειμενο που αντιστοιχει σε αυτην την ταξη (βλ. ΤΕΥΔ υποσημειωση 7 στο μερος ΙΙ Γ).

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, KF said:

Και  κατι σημαντικο σχετικα με την δανεια ικανοτητα. Συμφωνα με τελευταιες  αποφασεις της ΑΕΠΠ (π.χ 1013/2018) η δανεια ικανοτητα  δεν εφαρμοζεται οσο αφορα την κατηγορια του πτυχιου και οχι την ταξη.  Αν ζητειται π.χ Οικοδομικα 2ης ταξης και εγω δεν εχω καθολου κατηγορια οικοδομικα τοτε δεν μπορω να δανειστω την κατηγορια απο αλλον. Αν ομως εχω π.χ 1ης ταξης τοτε ΜΠΟΡΩ να δανειστω ικανοτητα απο εχοντα 2ης ταξης (παντα οικοδομικα ) με την προυποθεση οτι στο ΤΕΥΔ θα δηλωθει οτι ο της 2ης ταξης θα εκτελεσει  το αντικειμενο που αντιστοιχει σε αυτην την ταξη (βλ. ΤΕΥΔ υποσημειωση 7 στο μερος ΙΙ Γ).

Σε αυτή την περιπτωση είναι απαραιτητη η Κ/Ξ ?

 ή μπορώ να συμμετασχω εγω σαν ατομικη επιχειρηση εχοντας πχ Α1 ΟΔΟΠΟΙΙΑ και να δανειστω ικανοτητα από καποιον που εχει 2η ταξη ΟΔΟ . Σε αυτη τη περιπτωση αυτος που εχει την 2η ταξη θα θεωρηθει ως υπεργολαβος και θα συμπληρωσω το αντιστοιχο πεδιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.