Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαιολογητικά συμμετοχής σε διαγωνισμούς


KF

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 305
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δες και αρθρο 79 &9 οπως τροποποιηθηκε με Ν4782/21 με ισχυ απο 1/6/21

On 6/8/2021 at 1:54 ΜΜ, KF said:

Άλλες οικονομικές ή χρηματοοικονομικές απαιτήσεις

Εδω θα το γραψεις στο ΕΕΕΣ (μερος IV Β)

Αν δεν μπορεις να το γραψεις εκει τοτε θα συνυποβαλλεις Υ.Δ ψηφιακα υπογεγραμμενη με αυτη τη διευκρινιση (οι νεες διακηρυξεις την γραφουν αυτη τη δυνατοτηα).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Στην εγγυητική συμμετοχής πρέπει να γράφουμε τα στοιχεία του οικονομικού φορέα, ΑΦΜ, επωνυμία και διεύθυνση. Εαν η διεύθυνση είναι "ελλειπής", αυτό αποτελεί λόγο ακυρότητας?

Π.χ. αντί για "Ξάνθη Κιμμέρια 65100" γράφει μόνο "Ξάνθη"

Link to comment
Share on other sites

Οχι . Σε καμμια περιπτωση . Αρκει να φαινεται με σιγουρια για ποιον οικονομικο φορεα προκειται.

Παρομοιες αποφασεις της ΑΕΠΠ υπαρχουν δεκαδες (κανε μια αναζητηση και θα βρεις )

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

σε διαγωνισμό ζητάνε υδραυλικά και Η/Μ υπάρχει δυνατότητα συμμετοχής χωρίς την δημιουργια κοινοπραξιας Εγω έχω μόνο την κατηγορία για υδραυλικά έργα 

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα η εννοια της Κ/Ξ προ της συμβασης (αυτο που ξεραμε παλια ) εχει καταργηθει.

Πλεον υπαρχει μονο η εννοια ενωσης οικονομικων φορεων.

Η Κ/Ξ συστηνεται κατα την υπογραφη της συμβασης (με κοινο ΑΦΜ κ.λ.π)

 

Βεβαια καποιες αναθετουσες αρχες το γραφουν αυτο στις διακηρυξεις αλλα εννοουν την ενωση οικονομικων φορεων (παντως σε αυτην την ειδικη περιπτωση αν το γραφει η διακηρυξη καλο ειναι να ζητειται διευκρινηση απο τον ενδιαφερομενο μεσω του ΕΣΗΔΗΣ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, varxo said:

σε διαγωνισμό ζητάνε υδραυλικά και Η/Μ υπάρχει δυνατότητα συμμετοχής χωρίς την δημιουργια κοινοπραξιας Εγω έχω μόνο την κατηγορία για υδραυλικά έργα 

Μπορείτε να υποβάλλετε δηλαδή, προσφορά για τμήμα επί του συνόλου του έργου; Αυτό λέτε; Αναγράφεται ξεκάθαρα αυτό, σε κάποιο μέρος της διακήρυξης; 

Επίσης, είναι με κριτήριο πλέον συμφέρουσας τιμής απλώς ή και βέλτιστης σχέσης ποιότητας - τιμής; 

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω εμπειρία και δάνεια από κάποιον που έχει βεβαίωση ΜΕΕΠ μόνο για Η/Μ , ώστε να μην χρειαστεί να κάνω ΚΞ εφόσον είμαι μειοδότης .  

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην σε δημοπρασια εργου δεν υποβαλλεται προσφορα για τμημα του παρα για το ολον (σε αντιθεση με την δημοπρασια προμηθειων)

Δανεια εμπειρια για κατηγορια πτυχιου δεν επιτρεπεται . Μονο για ταξη ή για τεχνικη εμπειρια.

(π.χ επιτρεπεται αν εχει καποιος ΗΜ 1ης ταξης να δανειστει απο ΗΜ 2ας ταξης .Ομως αν καποιος δεν εχει ΗΜ δεν μπορει να συμμετεχει στην δημοπρασια ουτε στην εκτελεση εργου με δανεια εμπειρια ΗΜ παρα μονο με ενωση (την παλια Κ/Ξ)).

Μια ειδικη περιπτωση (που ομως πρεπει να προβλεπεται απο την διακηρυξη ) ειναι οταν μια κατηγορια εχει προυπολογισμο κατω απο 10% του ολου .Τοτε δεν χρειαζεται ενωση φορεων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.