Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαιολογητικά συμμετοχής σε διαγωνισμούς


KF

Recommended Posts

Οταν είχα δώσει το πτυχίο μου  (ΜΕΚ) για στελάχωση σε μια εργοληπτική εταιρεία της Λάρισας μου κάναν εγγραφή σε ΠΕΣΕΔΕ και ΣΕΔΕ Ν.Λάρισας. Ηταν υποχρεωτικό να με γράψουν εκεί?

Edited by castor_troy
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 305
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προφανώς η εργοληπτική εταιρεία ήταν ήδη γραμμένη στο σύλλογο, οπότε αφού μπήκες στη στελέχωση έπρεπε να γράψουν και σένα.

Υποχρεωτικό δεν είναι με την έννοια ότι θα μπορούσε η εταιρεία να μην είναι γραμμένη σε σύλλογο καθόλου. Από τη στιγμή όμως που παραμένει μέλος του συλλόγου η εγγραφή σου εκεί είναι υποχρεωτική.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα Συνάδελφοι και Καλή Εβδομάδα,

 

σε πρόχειρο διαγωνισμό που δε ζητείται εργοληπτικό πτυχίο, ζητείται το κάτωθι δικαιολογητικό:
 

"Πιστοποιητικό οικείου επιμελητηρίου όπου θα φαίνεται:
 

 - η εγγραφή
 - το είδος εργασιών
 - η άσκηση κατά το τρέχον έτος
"
 

Εφόσον ο συμμετέχοντας είναι φυσικό πρόσωπο-Μηχανικός αυτό είναι κάποιο έγγραφο που δίδεται από το Τ.Ε.Ε. και αναγράφει όλες τις ανωτέρω πληροφορίες ; Έχει κάποια συγκεκριμένη ονομασία το έγγραφο αυτό ; Υπάρχει κάποιο Υπόδειγμα ; 

Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με τον Υπεύθυνο για την πληροφόρηση των συμμετεχόντων μου διεμήνυσε ότι δε δύναται να με διαφωτίσει επακριβώς, αλλά ότι θα πρόκειται σίγουρα για κάποιο απλό έγγραφο, όχι κάτι το ιδιαίτερο...

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

βάζεις το ΜΕΕΠ αν έχεις καθώς επίσης και μια βεβαίωση από το ΤΕΕ ότι ασκείς το επάγγελμα του εργολήπτη

 

σε ένα παρόμοιο διαγωνισμό που είχα πάρει μέρος το επιμελητήριο ( όχι ΤΕΕ )μου έδωσε βεβαίωση που αναγραφόταν επάνω το αντικείμενο που είχα κάνει έναρξη στην ΔΟΥ

 

Link to comment
Share on other sites

 

βάζεις το ΜΕΕΠ1 αν έχεις καθώς επίσης και μια βεβαίωση από το ΤΕΕ ότι ασκείς το επάγγελμα του εργολήπτη2

 

σε ένα παρόμοιο διαγωνισμό που είχα πάρει μέρος το επιμελητήριο ( όχι ΤΕΕ ) μου έδωσε βεβαίωση που αναγραφόταν επάνω το αντικείμενο που είχα κάνει έναρξη στην ΔΟΥ3

 

 

1&2 Επομένως επιβάλλεται να είναι εργολήπτης παρόλο που "δε ζητείται εργοληπτικό πτυχίο" όπως αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα ;

 

3 Δηλαδή βεβαίωση που αναφέρει όλους ( ; ) τους Κωδικούς Αριθμούς Δραστηριότητος που έχουν δηλωθεί στην εφορία ; Και πώς συνάγεται από το έγγραφο αυτό ότι πρόκειται για εργολήπτη εφόσον βάσει του 2 - κυρίως γιατί στο 1 αναφέρεις "αν" - επιβάλλεται να είναι εργολήπτης

 

Ο Συμμετέχοντας είναι και εργολήπτης...

 

Είσαι σίγουρος Συνάδελφε ;

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

νόμιζα ότι έχεις πτυχίο εργολήπτη 

 

άρα λες στον υπάλληλο του ΤΕΕ ( αν εκεί είσαι γραμμένος ) στα σχόλια της βεβαίωσης να σου γράψεις το κείμενο της παραγράφου της διακήρυξης 

 

δηλ πχ αν είναι μηχανολογικό έργο από ότι βλέπω στην ειδικότητα σου να γράψει ότι συμφωνά με τα στοιχειά που κρατάμε ο τάδε είναι εγγεγραμμένος για μηχανικά έργα 

 

δεν ξέρω κατά πόσο σε βοήθησα

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν ζητανε εργοληπτικό η σχέση σου με την υπηρεσία θα είναι σχέση υπεργολάβου

Ο πρόχειρος διαγωνισμός μάλλον γίνεται με ΠΔ 118 νομίζω που είναι για προμήθειες

Τέλος πάντων απάντησε μου μονό σε ποιο επιμελητήριο είσαι εγγεγραμμένος ΤΕΕ η εμπορικό για να μην απατάω αόριστα 

Link to comment
Share on other sites

Για Συνάδελφο-Συνεργάτη ρωτάω, ο οποίος είναι Πολ/κός Μηχ/κός με ΜΕΚ Β΄ τάξεως, ωστόσο πρόκειται για πρόχειρο διαγωνισμό που δε ζητείται - επαναλαμβάνω - εργοληπτικό πτυχίο ούτε και εγγυητική καθώς υπάγεται σε εκείνες τις διατάξεις του Άρθρ. 257 του Ν. 4281/14 κατά τις οποίες δεν απαιτείται εγγυητική.

Το πλαίσιο είναι:

 

- Π.Δ. 28/80
- Ν. 3463/06
- Π.Δ. 23/00

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Επείδη έχω καιρό να πάω σε δημοπρασία (σχεδόν χρόνο). Σχετικά με τις Υ/Δ. Καταθέτουμε 1 Υ/Δ στην οποία απαριθμούμε τα έγγραφα - δικαιολογητικά τα οποία υποβάλλουμε και μια με όλα όσα ζητάει η Διακύρηξη; πχ ΜΕΕΠ, ασφαλιστική κλπ;

Υπάρχει κάποιο πρότυπο; Αυτά που έχω είναι ολίγων τι παλιά.

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.