Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέο τοπογραφικό για αποδοχή κληρονομιάς


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια....Από οτι μπορεσα να καταλαβω απο τη συνομιλία μου με τη συμβολαιογράφο αυτή θέλει να υπολογίσει την αντικειμενική αξία των κτισμάτων. Το σπίτι γνωρίζει ότι μετράει στον σ.δ. και ειναι εκ των πραγματων κυριος χωρος οποτε μπορει να το υπολογισει μονη της....Ομως για τις αποθηκες ζηταει απο εμενα να υπογραψω Υ.Δ. όπου θα βεβαιώνω ότι οι αποθήκες που περιγραφουν οι ταδε αδειες προσμετρουνται η οχι στον σ.δ.Δεν θελει να αναφερω τιποτα για τα τετραγωνικα και τιποτα για το ειδος της χρησης (κυριας η βοηθητικης)...Τωρα απο οτι βλεπω στις αδειες για τη μια αποθηκη 64 τ.μ. η αδεια εκδοθηκε απο την πολεοδομια το 1965 και αναφερει ανεργεση νεας ισογειου οικοδομης (αποθηκαι) αι στο πεδιο προβλεπομηνη χρηση οικοδομων εκτος κατοικιων και καταστηματων γραφει αποθηκαι ζωοτροφων....και για την αλλη των 40 τ.μ. η αδεια εκδοθηκε απο τη χωροφυλακη και μιλα για ανεγερση αποθηκης..Θελω να αποφυγω την Υ.Δ. απλως για τον συγκεκριμεο πελατη εκανα τοπογραφικο για αλλο ακινητο που αποδεχεται με το ιδιο συμβολαιο και μου ειναι δυσκολο να το αρνηθω... αν τελικα κανω τη δηλωση θα τη διατυπωσω αναλογα ωστε να βεβαιωνω οτι οι ταδε αδειες περιγραφουν κατασκευη κτισματων που προσμετρουνται στον σ.δ. Αυτο που θελω να καταλαβω με σιγουρια ειναι το αν οι εν λογω αποθηκες προσμετρουνται στον σ.δ.και αν το ειδος τους (κυρια η βοηθητικη χρηση) παιζει καποιο ρολο.....Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπερα, αγροτεμαχιο εκτος σχεδιου μη αρτιο και μη οικοδομισημο ανηκει σε 2 ιδιοκτητες εξ αδιαιρετου και οι οποιοι εχουν χωρισει τα τμηματα που χρησιμοποιει ο καθενας με εσωτερικη περιφραξη χωρις συσταση διηρημενης ιδιοκτησιας. Ο ιδιοκτητης Α θελει να κανει αποδοχη κληρονομιας και στο δικο του τμημα εχει μια πλακα και μια τουαλετα τακτοποιημενα με τον νομο τριτση και μια αποθηκη αυθαιρετη. Ο ιδιοκτητης Β στο δικο του τμημα εχει ενα σπιτι αυθαιρετο που ισχυριζεται οτι εχει τακτοποιησει με τον 4014/11. Η συμβολαιογραφος που ανελαβε την αποδοχη κληρονομιας ισχυριζεται οτι δεν μπορει να την κανει γιατι δεν μπορουν να φαινονται 2 κτιρια στο ιδιο αγροτεμαχιο χωρις να ειναι ενωμενα με περγκολα. Η ερωτηση μου ειναι η εξης, στην αποδοχη κληρονομιας ουσιαστικα ο κληρονομος αποδεχεται το αγροτεμαχιο με οτι εχει αυτο μεσα, νομιμο ή και αυθαιρετο, σωστα; Εχει δικιο η συμβολαιογραφος; Επισης ο μηχανικος που εκανε την τακτοποιηση για τον ιδιοκτητη Β ειναι δυνατον να την ολοκληρωσε χωρις να συνεναισει και ο ιδιοκτητης Α και να κανουν συσταση διηρημενης ιδιοκτησιας;

Link to comment
Share on other sites

εχετε το γνωστο προβλημα με τα " εξ αδιαιρετου"  του 4014, τα οποια τακτοποιουνταν..

- με την συναινεση ολων....

- θα εχω την συναινεση.....

- ελα μωρε που δεν θα μου δοσει συναινεση.....

 

- και είχαμε και την περιπτωση που ενας με ποσοστο 5% εξ αδιαιρετου στα 10.000 τμ...δήλωνε ιδιοκτητης κατα 100% του 5%...δλδ...500 τμ...

 

Τωρα με τον 4178, ολα αυτα αποκαλυφθηκαν, με αποτελεσμα να υπαρχουν δεκαδες προβλήματα..

 

Αν μπορουν να συννενοηθούν μεταξυ τους οι συνιδιοκτητες...

 

να ξεκινησετε την υπαγωγη στο αρθρο 5, με τις οδηγιες της συμβ/φου...

 

Κι αν δεν καταλαβουν οτι με τον 4178 τακτοποιουν τα παντα και αποκτουν  περιουσια "καθαρη" με δικαιωμα μεταβιβασης  ,

ας μην κανουν τπτ...

 

Παντως για την αποδοχη, δεν απαιτειται βεβαιωση του 4178, αλλά θα τα βρειτε ολα μπροστα σας στο μελλον..

 

[ ειστε και θεσσαλονίκη, οπως αντιλαμβανομαι.... Ανατολικη Περιφερεια......]...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπερα

 

Αποτυπωσα, για τοπογραφικο που θα χρησιμοποιηθει σε αποδοχη κληρονομιας,

ενα αγροτεμαχιο με 1 οικια ,

ανοικτο στεγαστρο που η μια του πλευρα ακουμπαει στον τοιχο της οικιας και

εναν ξυλοφουρνο .

Ο συμβολαιογραφος μου ζητησε να αναγραψω τα εμβαδα του ξυλοφουρνου και του στεγαστρου για να τα δηλωσει στην εφορια.

Αυτα τα στοιχεια δηλωνονται ως βοηθητικοι χωροι; 

Μετα απο τοσα χρονια, πρωτη φορα μου ζηταει συμβολαιογραφος τα συγκεκριμενα εμβαδα. 

Ειναι κατι νεο ή πιθανως δεν ασχολουνταν παλαιοτερα με αυτα;

Ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

Εσυ θα τα μετρησεις ολα  και θα του τα δοσεις. Αυτος θα κανει τον υπολογισμο της αντικειμενικης αξιας.

 [ο φουρνος δεν θελει τακτοποιηση, αφου δεν απαιτειται άδεια......για το στεγαστρο ναι]

αρθρο 30 ν. 4495

Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται Οικοδομική Άδεια ή Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας

Δεν απαιτείται οικοδομική άδεια ούτε έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για τις εξής εργασίες, με την επιφύλαξη των ειδικών διατάξεων που αφορούν την περιοχή ή το κτίριο:

12) Κατασκευή εστιών, φούρνων και τζακιών με τις καπνοδόχους τους σε ακάλυπτους χώρους οικοπέδων ή γηπέδων, με την προϋπόθεση ότι υπάρχει κτίριο με χρήση κατοικίας, καθώς και σε κτίριο που διαθέτει οικοδομική άδεια ή υφίσταται νόμιμα, εφόσον δε θίγονται τα φέροντα στοιχεία του κτιρίου με χρήση κατοικίας.

 

Link to comment
Share on other sites

dimitri GM αναφερομαι μονο στον υπολογισμο της αντικειμενικης αξιας απο τον συμβολαιογραφο.

 

Απλα, απο το πρωι ρωταω/ψαχνω και πριν λιγο βρηκα ενα λινκ  https://www1.gsis.gr/gspp/dhpe/faces/first?amp;= για  υπολογισμο Αντικειμενικων αξιων "Ψηφιακές Υπηρεσίες Δημόσιας Περιουσίας και Εθνικών Κληροδοτημάτων"

Οπου αν οντως αυτο χρησιμοποιουν οι συμβολαιογραφοι για τον υπολογισμο,,,,, δεν βρηκα αναφορα σε στεγαστρα και φουρνους.

Ρωτησα τον λογιστη μου, μου ειπε τον φουρνο τον βαζουμε βοηθητικο χωρο στο Ε9, οχι ομως το στεγαστρο.   ( το βαζουμε επειδη το κανουν και αλλοι)

Αυριο παω εφορια  να ρωτησω, διοτι μου φαινεται λιγο παραλογο,,,,

Link to comment
Share on other sites

Εσυ δεν εχεις καμμια δουλεια με την εφορια

Εσενα σου ζητησαν να μετρησεις οικοπεδο και κτισματα.

Αυτο θα κανεις.

Το πώς θα κανει τους υπολογισμους και ποιά εντυπα " θα χρησιμοποιήσει, ειναι θεμα του συμβ/φου.

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα Δημητρη. Αν σου ζητησει πχ και ποσες ελιες εχει μεσα να τις μετρησεις μια μια και να τους πεις και ποσες ειναι, χωρις να το ψαχνεις στην εφορια. 

Link to comment
Share on other sites

σωστα...θα μπορουσε να του ζητησει να μετρησει τις εληες:smile:

 διοτι,  στο εντυπο υπολογισμου εχει ειδικο κωδικο για τον υπολογισμο της αξιας, πχ.  8 εληες ανα στρεμμα

[αν και αυτο γινεται κατα δηλωση και οχι μετα απο βεβαιωση απο μηχανικο...]

 

 εντυπο ααγης.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.