Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέο τοπογραφικό για αποδοχή κληρονομιάς


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θα παρακαλούσα τη συμβουλή των πιο έμπειρων στο θέμα συναδέλφων μιας και το θέμα μου είναι περίπλοκο και οι εποχές ...δύσκολες.

Εδώ και πολλά χρόνια εκκρεμεί από πλευράς μου η αποδοχή κληρονομιάς ( η συμβολαιογραφική πράξη, η εφορεία έχει πληρωθεί ) που αφορά μερίδια εξ αδιαιρέτου 3 αγροτεμαχίων σε νησί των Κυκλάδων. Το νησί δεν έχει ακόμα Κτηματολόγιο, τα τοπογραφικά που έχω από τον πατέρα μου είναι 1) του 1984, 2) από αρχιτέκτονα..(σκαριφήματα περισσότερο),3)χωρίς καμμιά εξάρτηση, δηλαδή κατά προσέγγιση ή αλλιώς ....για τα πανηγύρια . Μετά από έλεγχο στο υποθηκοφυλακείο διαπίστωσα ότι τα μερίδια που υπολείπονται δεν ανήκουν στην μερίδα κανενός και κατά τους δικηγόρους πρέπει στην αποδοχή να επικαλεστώ χρησικτησία προσαρτίζοντας νέα τοπογραφικά . Φίλος τοπογράφος πρότεινε να γλιτώσω το έξοδο και να περιμένω το Κτηματολόγιο. Εσείς τι προτείνετε? πρόκειται για 3 γήπεδα των 2, 4 και 45 περίπου στρεμμάτων, αυτό των 2 εντός οικισμού, τα άλλα εκτός. Η φιλική τιμή από ντόπιο τοπογράφο είναι γύρω στις 4χιλ που δεν περισσεύουν .Ιδού λοιπόν το ερώτημα . Τι κάνω ? αυτό που είχε ακουστεί κάποια στιγμή ,από υπουργό αν θυμάμαι καλά, για τοπογραφικά με συντεταγμενές απο google earth ισχύει και αν ναι πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι? ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

α] κατ' αρχάς, για την αποδοχη δεν χρειαζεσαι τοπογραφικό εξαρτημένο...

β] αν ο θανατος ειναι πρίν το 94 δεν χρειαζεσαι ούτε την δηλωση φόρου κληρονομιάς, λόγω παραγραφης

γ] Θα κανεις αποδοχη περιγραφοντας οτι κληρονόμησες εναν αγρό....εμβαδου Χ τμ. μετα σημερινη καταμετρηση...τμ και όρια....

αφου όμως κάνεις οπωσδήποτε μια αποτύπωση...που πάλι θα στοιχίσει...

αλλοιώς πώς θα περιγράψεις εμβαδον και όρια???...

ΑΝ όμως θελήσεις να πουλήσεις θα ξανα-κάνεις εξηρτημενο

Αρα...δυο φορές εξοδα...

Εσυ αποφασίζεις...

 

[ μιλάς για την σκηνή που ο Σηφουνάκης σήκωσε το κινητό και είπε στον μικρο Μητσοτάκη,.αποφασίζω τα τοπογραφικά να γίνονται απο τους μηχανικούς απο το κινητό, δωρεάν..και να πληρώνουν ΦΠΑ....]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω ρε φιλε μου να παρεις τηλεφωνο τον Σηφουνακη μιας και ειναι γνωστης των τοπογραφικων διαγραμμάτων και της νεας τεχνολογιας και να του προτεινεις να στο κανει με 100ευρω που είπε (αα + Φ.Π.Α. ΜΗΝ ΞΕΧΝΆΜΕ ΤΟ ΚΡΆΤΟΣ).

Αφου λοιπόν στα κάνει Π.....να ο Σηφουνάκης αναγκαστείς να ξαναπληρωνεις δικηγορους, συμβολαιογραφους, μηχανικους κ.τ.λ. θα κανεις αυτο που επρεπε να κανεις απο την αρχή..

Θα πας σε ενα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ τοπογραφο μηχανικό (που το εχει σπουδασει το αθλημα και ξοδεψε λεφτα, ωρα για διαβασμα κ.τ.λ.) θα δεις τι δουλεια θα κανει, θα καταλαβεις τι παιζει και θα τον πληρώσεις..οιπως οταν παμε σε ενα εξειδικευμενο γιατρο και κανει μια εγχειριση..εκει δεν ψαχνουμε να βρουμε τη γιαγια που κανει γιατροσοφια..παλια αυτά τα πολυ παλια χρονια..

Και μετά θα πεις ωραια εγινε η δουλεια μου, ξεμπερδεψα και θα συνεχισεις την ζωή σου....

 

Με όλα τα υπολοιπα απλά θα λες ξεμπερδεψα αλλά θα ξαναγυρισεις παλι πισω...

 

Καλό βράδυ μαγκες..

Link to comment
Share on other sites

Οτι σου είπε ο Δημήτρης. Να ξέρεις πως εάν κάνεις μια σωστή δουλειά, το τοπογραφικό διάγραμμα θα συνοδεύει το ακίνητο και για το μέλλον χωρίς να υπάρχει ανάγκη να συντάσσεις νέα τοπογραφικά για διάφορες χρήσεις. Μακροπρόθεσμα λοιπόν, εκτιμώ πως θα εξοικονομήσεις χρήματα μιας που το θέμα είναι οικονομικό. Οπως και να έχει, ενα σωστό τοπογραφικό είναι εγκυρότερο και από σκαριφήματα και από κτηματολογικά αποσπάσματα.

Link to comment
Share on other sites

α] κατ' αρχάς, για την αποδοχη δεν χρειαζεσαι τοπογραφικό εξαρτημένο...

β] αν ο θανατος ειναι πρίν το 94 δεν χρειαζεσαι ούτε την δηλωση φόρου κληρονομιάς, λόγω παραγραφης

γ] Θα κανεις αποδοχη περιγραφοντας οτι κληρονόμησες εναν αγρό....εμβαδου Χ τμ. μετα σημερινη καταμετρηση...τμ και όρια....

αφου όμως κάνεις οπωσδήποτε μια αποτύπωση...που πάλι θα στοιχίσει...

αλλοιώς πώς θα περιγράψεις εμβαδον και όρια???...

ΑΝ όμως θελήσεις να πουλήσεις θα ξανα-κάνεις εξηρτημενο

Αρα...δυο φορές εξοδα...

Εσυ αποφασίζεις...

 

[ μιλάς για την σκηνή που ο Σηφουνάκης σήκωσε το κινητό και είπε στον μικρο Μητσοτάκη,.αποφασίζω τα τοπογραφικά να γίνονται απο τους μηχανικούς απο το κινητό, δωρεάν..και να πληρώνουν ΦΠΑ....]

Link to comment
Share on other sites

Κάνε έρευνα αγοράς και μάζεψε προσφορές.

Αν έχεις ποσοστό εξ' αδιαιρέτου συζήτησε με τους υπολοίπους την κατανομή του κόστους και με τη συνδρομή μηχανικού μελετήστε την ενδεχόμενη καλύτερη αξιοποίηση των ακινήτων.

Κατοχύρωσε την περιουσία σου με τοπογραφικά από σωστό επαγγελματία.

Link to comment
Share on other sites

Dimitris GM ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Φίλε braveheart εννοείται ότι συμφωνώ σε όλα όσα λες , την πρόθεση μάλλον δεν κατάλαβες. Ζω τον παραλογισμό του κράτους μας εδώ και πολλά χρόνια που είμαι ελεύθερος επαγγελματίας , αντιλαμβάνομαι πλήρως τι αξίζει να πληρώνεις, μια αποτύπωση είμαι σε θέση να κάνω που προσωρινά απ´ ότι φαίνεται εξυπηρετεί (δεν προτίθεμαι να πουλήσω τίποτα) και πιστεψέ με αν τελικά καταλήξω εκεί θα είναι καθαρά και μόνο λόγω οικονομικής δυσχέρειας. Άλλωστε σε αντίθεση με πολλούς άλλους που βλέπω στο φόρουμ έχω συναίσθηση του ότι με ένα μόνο μάθημα φωτογραμμετρίας στη σχολή δεν επιτρέπεται να κάνεις τοπογραφικά ( ή αντίστοιχα με κανά δυο μαθήματα σχεδίου και κανένα σύνθεσης να κάνεις αρχιτεκτονικά ...) οπότε ας λείπει η επιθετικότητα . Εντέλει στη σημερινή πραγματικότητα όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε και ελπίζω ότι τουλάχιστον εδώ δεν χρειάζεται να αποδεικνύουμε αν είμαστε ελέφαντες. Πάντως σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθηκατε με το θέμα, βοηθάει να ξεμπλεξω λίγο το κουβάρι ...

 

Sigio όπως προαναφέρω δεν υπάρχουν "υπόλοιποι" γι αυτό και πρέπει να επικαλεστώ χρησικτησία , γι αυτό και δεν το έχω κάνει από το 1995 που το κληρονόμησα. Απλά δεν θέλω να μεταβιβάσω μια προβληματική κατάσταση στα παιδιά μου και τωρα που ...."πνιγομαι" στη δουλειά ( και έχω χρόνο αλλά δυστυχώς όχι λεφτά ) είπα να ασχοληθώ με το θέμα ....και επιβεβαιώνεται και ο λόγος που δεν το χω κάνει τόσα χρόνια: οι σωστές λύσεις θέλουν χρόνο και χρήμα.

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Έχεις αναρωτηθεί , πως θα ελέγξεις ότι το κτηματολόγιο καταχώρησε σωστά τα ακίνητα σου. Πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις τοπογραφικά εξαρτημένα σε ΕΓΣΑ87. Το κόστος ενός τοπογραφικό εγώ το εξαρτώ και από το πόσες πληροφορίες θα περιλαμβάνονται το τοπογραφικό πέρα από την εμβαδομέτρηση και την καταγραφή των γειτονικών ιδιοκτησιών. (Ισοϋψείς, εσωτερικοί τοίχοι κλπ) και φυσικά φόρος και ΦΠΑ επί του ποσού της απόδειξης, άλλωστε η τιμή καθορίζεται με ελεύθερη διαπραγμάτευση)

 

Όσο για το οικονομικό μην το σκέφτεσαι εάν έχεις σπίτι στο νησί το παραχωρείς για ένα-δύο βδομάδες σε συνάδελφο να κάνει διακοπές με την οικογένεια του και θα έχεις τα τοπογραφικά σου χωρίς δαπανήσεις χρήματα.

Είναι πρακτική εφαρμογή της ανταλακτική οικονομιά που σιγά σιγά μας επιβάλλουν λόγω της μη ύπαρξης επαρκούς ποσότητας χρημάτων.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Basgoud μακάρι να είχα σπίτι στο νησί, κάτι " διάραχα" έχω και ένα μικρό κελί (πέτρινη αποθήκη) που δεν έχω αξιωθεί να φτιάξω (δεν πρόκανα...) για το οποίο μόνο έχω σωστό τοπογραφικο . Πάντως ο φίλος τοπογράφος που αναφέρω στην αρχή, αν και συστήνει να περιμένω το Κτηματολόγιο, μου πρότεινε και μια εναλλακτική λύση (να μου "δανείσει" εξοπλισμό" και ένα παιδί από το γραφείο για να με βοηθησει). Δεν μου αρέσουν οι αγγαρείες ,γιατί έχω υποστεί πολλές, αλλά μήπως τελικά δεν είναι καιρός για περηφάνιες?Έχεις τόσο δίκιο για την ανταλλακτική οικονομία !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Συνάδελφοι...Έχω περίπτωση τοπογραφικού για αποδοχή κληρονομιάς όπου έχει εκδοθεί άδεια το 2008 για 2οροφο προκατ με υπόγειο.

Η άδεια έληξε λόγω 4ετίας και εχει ολοκληρωθεί μόνο το υπόγειο- βάση της οικίας με μπετό.

Μπορεί να γίνει η αποδοχή κληρονομίας ή πρέπει πρώτα να γίνει αναθεώρηση αδείας?

Εκτός φυσικά αν ο Φ.Ο θεωρείται το υπόγειο το οποίο έχει ολοκληρωθεί. Δεν γνωρίζω πολλά περί αδειών οπότε κάθε βοήθεια δεκτή.

Η συμβολαιογράφος θέλει δήλωση πάνω στο τοπογραφικό σε τι κατάσταση είναι το κτίριο και αν η άδεια είναι σε ισχύ ή όχι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.