Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέο τοπογραφικό για αποδοχή κληρονομιάς


Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω εξής: Μου τηλεφώνησε πελάτης και μου είπε ότι κάνει αποδοχή κληρονομιάς για ένα οικόπεδο στο οποίο βρίσκεται μία κατοικία με και μια αποθήκη με άδεια πολεοδομίας καθώς και ία αποθήκη με άδεια της τότε χωροφυλακής....1960. Μου είπε λοιπόν ότι η συμβολαιογράφος του ζήτησε Υ.Δ. από ιδιώτη μηχανικό που να βεβαιώνει ότι οι αποθήκες είναι βοηθητικοί χώροι και δεν προσμετρούνται  στο συντελεστή δόμησης. Το θέλει λέει αυτό για πληρώσει λιγότερα στην εφορία ο πελάτης. Δεν μου έχει ξανατύχει...οπότε αν έχει κανείς καμία ιδέα και μπορεί να βοηθήσει..?? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

θελει να υποβαλλει στην εφορια δηλωση φορου κληρονομιας

 

με βαση την χρηση του καθε κτισματος υπολογιζεται η αντικειμενικη αξια των κτισματων

αλλα και το υπολοιπο του σδ...

 

Εσυ θα βεβαιωσεις για  αυτα που μπορεις να βεβαιωσεις...

μιλα με την συμβ/φο απ ευθειας...για την ακριβη  διατυπωση...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Μόλις μίλησα με τη συμβολαιογράφο και μου είπε ότι θα περιγράψει στην αποδοχή τις άδειες που έχει στην κατοχή της και ανέφερα παραπάνω. Αυτό που θέλει από μένα είναι μια υπεύθυνη δήλωση που να λέει ότι οι δύο αποθήκες εκ των οποίων η μία βρίσκεται στο ισόγειο και η άλλη στον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου προσμετρούνται στο συντελεστή δόμησης !?

 

 

Οι άδειες που έχω είναι του 1960 και δεν δίνουν πληροφορίες πέραν του εμβαδού και του είδους (αποθήκη, οικία..). Στην προκειμένη περίπτωση προσμετρούνται στον συντελεστή δόμησης?

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

δεν φαινονταν στην  αρχικη  ερωτηση αν ηταν υπογειο με ισογειο  και μια αποθηκη ή αν ηταν ολα ισογεια.

τελικα ειναι ολα τα κτισματα ισογεια..

.

εγω θεωρω οτι στο ισογειο δεν υπαρχουν κτισματα που δεν μετρουν στον σδ...ακομα και αν τα ονομαζεις αποθηκες...

 

δλδ... αν σημερα ηθελες να εκδοσεις ΟΑ..προσθήκης.....δεν θα τα μετρουσες τα ισογεια στον σδ????

 

 

Ομως,  σιγουρα θα βοηθησει  καποιος φιλος πιό εμπειρος.....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ναι..δεν το διατύπωσα σωστά εξ αρχής...Απλώς επειδή δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με άδειες κλπ.. δεν το γνωρίζω με βεβαιότητα, αλλά αποθήκες στο ισόγειο υπάρχει περίπτωση να μην προσμετρούνται στον συντελεστή δόμησης?? Γι αυτό με παραξενεύει η απαίτηση για Υ.Δ. Δεν προκύπτει από τις άδειες ότι προσμετρούνται στον σ.δ... Επίσης οι αποθήκες δεν είναι εξ ορισμού βοηθητικοί χώροι?

Link to comment
Share on other sites

για να φανεί καλή η συμβολαιογράφος στον πελάτη δε θα βρεις εσύ τον μπελά σου. 

Ας τα χρεώσει κανονικά ως Κ.Χ ...δε σε ενδιαφέρει.

 

Εσύ Θα ζητήσεις στοιχεία από άδειες τις εποχής.

Θα κοστολογήσεις την εργασία σου και την έρευνα που θα κάνεις.

Και θα πας να κάνεις αυτοψία και θα συγκεντρώσεις όλα τα στοιχεία ώστε να ξαναποστάρεις το ερώτημά σου με νέα πιο σίγουρα δεδομένα. 

Οι ερωτήσεις του Δημήτρη είναι πολύ σωστές.

Θυμάμαι σε παλιότερα συμβόλαια π.χ αγροτεμαχίων όταν έλεγα στη συμβολαιογράφο ότι θα υπογράψω ότι το αγροτεμάχιο είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο έλεγε ότι η εφορία δεν το δέχεται χωρίς βεβαίωση όρων δόμησης από πολεοδομία, ασχέτως αν υπήρχε έγγραφο που έλεγε ότι ο ιδιώτης μηχανικός υπογράφει για αρτιότητα και οικοδομησιμότητα. 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως η συμβολαιογράφος ζητάει το ότι είναι βοηθητικής χρήσης και όχι κύριας;

Και δεν ζητάει την σχέση με την δομησης

Link to comment
Share on other sites

οταν υπαρχει οικοπεδο με κτισματα η συμβολαιογραφος

πρεπεινα συμπληρωσει το εντυπο 3

 

ειδικα  η ερωτηση  που μας απασχολει αφορα την συμπληρωση του πινακα  "315"

 

αναλογα με το ειδος του ακινητου θα μπει το  εμβαδον  στα αντιστοιχα κουτακια της εξισωσης.

 

και θα υπολογισθει  η αξια του οικοπεδου  [αν υπαρχει  υπολοιπο δομησης]

Ε3_υπόλοιπο δόμησης οικοπέδου-1.pdf

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω καταλάβει διαβάζοντας το νόμο για τη φορολογία ακινήτων στα οικόπεδα εντός σχεδίου (και οικισμού) που δεν έχουμε εξάντληση συντελεστή πρέπει να δηλώνουμε το εμβαδόν του οικοπέδου που αναλογεί στην περίσσεια του συντελεστή.

Άρα θα πρέπει πρώτα να υπολογίσουμε το συντελεστή δόμησης που καλύπτουν τα υφιστάμενα σαν να βγάζαμε σήμερα μια άδεια και να δούμε το συντελεστή που απομένει.

 

 

Πέραν των ανωτέρω αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν όλα αυτά θα συμπληρωθούν από συμβολαιογράφο.

Θα έπρεπε να υπάρχει μια φόρμα που να συμπληρώνεται κανονικά από μηχανικό ύστερα από έρευνα και να υπάρχει και η ανάλογη αμοιβή του,

Γιατί τελικά όλα στην πλάτη μας φορτώνονται με διάφορες τεχνικές εκθέσεις και βεβαιώσεις (= μεγάλη ευθύνη)... που οι πελάτες θεωρούν ότι είναι εύκολη υπόθεση και όχι άξια για αμοι

 

Παρακαλώ προσέχετε τις διαδοχικες δημοσιεύσεις!

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω καταλάβει διαβάζοντας το νόμο για τη φορολογία ακινήτων στα οικόπεδα εντός σχεδίου (και οικισμού)  που δεν έχουμε εξάντληση συντελεστή πρέπει να δηλώνουμε το εμβαδόν του οικοπέδου που αναλογεί στην περίσσεια του συντελεστή.

Άρα θα πρέπει πρώτα να υπολογίσουμε το συντελεστή δόμησης που καλύπτουν τα υφιστάμενα σαν να βγάζαμε σήμερα μια άδεια και να δούμε το συντελεστή που απομένει.

 

εσυ δεν υπολογιζεις τπτ...

μονον στοιχεια δινεις...και για αυτο θα πληρωθεις...

 

το εντυπο

το συμπληρωνει η συμβολαιογραφος

 

[δες το ...ανω #19]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.