Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Α.Π.Υ σε έργο που δεν απαιτείται οικοδ. άδεια


pirsogiannis

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Ανοίγω το θέμα και ζητώ συγνώμη αν τυχόν υπάρχει αντίστοιχο, ωστόσο δεν βρήκα κάτι.

Πρόκειται να αναλάβω μια ανακαίνηση χωρίς να απαιτείται ο.α. ή άδεια μικρής κλίμακας (χρωματισμοί άνευ ικριωμάτων- αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων- υδραυλικά - ηλεκτρολογικά- τοπική επισκευή δαπέδων.) Θα ακολουθήσω την διαδικασία της γνωστοποίησης των εργασιών στην ΥΔΟΜ όπως έχει συζητηθεί κατά κόρον το τελευταίο διάστημα. Στις απορίες τώρα:

 

1. Σκέφτομαι ως περιγραφή εργασίας στην Α.Π.Υ που θα κόψω να γράψω "παροχή τεχνικών συμβουλευτικών υπηρεσιών" μιας και τυπικώς δεν υπάρχει ο.α. και επιβλέπων μηχανικός.

Είναι αυτό ορθό? έχει τύχει σε κάποιον κάτι ανάλογο?

2. Καταβάλλεται ΦΕΜ (10%)? γνώμη μου είναι πως μάλλον όχι αφού δεν υπάρχει μελέτη ή επίβλεψη.

3. Παρακρατείται φόρος (20% ??) αν η αμοιβή είναι άνω των 300 ευρώ? και αν ναι με ποια διαδικασία??

ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το 20% σου παρακρείτεαι όταν ο εργοδότης σου είναι επιχείρηση ή επιδευματίας όπως εμείς.

το 10% ΦΕΜ βάσει νόμου όταν η μελέτη μας υποβάλλεται σε δημόσια αρχή (4% για τοπογραφικά).

Νομίζω ότι δεν υποχρεούσαι να το ΄πληρώσεις, αλλά είναι φόρος θα το πληρώσεις ούτως ή άλλως, οπότε

Εγώ συνήθως τα καταβάλλω.

 

Το 20% καταβάλλεται από τον εργοδότη με το έντυπο ΦΜΥ (Φόρος μισθωτών υπηρεσιών)

Edited by basgoud
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

συμφωνώ με τις δύο πρώτες προτάσεις σου. ο εργοδότης είναι ιδιώτης.

μιλώντας και με την λογίστρια μου, μου είπε ότι δεν καταβάλλεται ΦΕΜ (αφού δεν υπάρχει μελέτη και επίβλεψη) και δεν παρακρατείται φόρος 20% γιατί ο εργοδότης είναι ιδιώτης. υπάρχει μόνον ΦΠΑ.

Δεν κατάλαβα την τελευταία σου πρόταση, αυτό δεν αφορά τον ιδιοκτήτη και την δική του φορολογία?

η περιγραφή της αιτιλογίας φαίνεται επαρκής? ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.