Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμόρφωση εσωτερικής πλευράς λιθοδομής


 
george24

Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω πως κάνετε την διαμορφωση εσωτερικής πλευράς λιθοδομής ώστε αυτή να σωβατιστεί.

Δεν εχω ξανα ασχοληθεί με τέτοιου είδους κατασκευή και σκέφτομαι να κάνω μια εσωτερική επένδυση από τούβλο.

Το θέμα είναι πως θα εισάγω τις ιδιότητες της τελικής μου διατομής, καθώς θα είναι μία μεικτή κατασκευή από λιθοσώματα-οπτόπλινθους.

Link to comment
Share on other sites

Να τοποθετήσω εσωτερικά πλέγμα και να σωβατίσω κατευθείαν πάνω σε λιθοδομή?

Μου φαίνεται δύσκολα να το κάνει ίσιο ο μάστορας. Η πέτρα πρέπει να ναι αλφάδι.

Link to comment
Share on other sites

Α! Πες ότι το πρόβλημα είναι η επιπεδότητα...

Είναι παλιά η πέτρα? Γιατί δεν κάνεις μια αρμολόγηση να φαίνεται και πιο παραδοσιακό?

Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία και γενικά περισσότερα στοιχεία ώστε να βοηθήσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ενα τούβλο για να μπορείς να περάσεις ανετα τα ηλεκτρικά σου ( ή και υδραυλικά ) . Επίσης μπορείς να βάλεις και θερμομόνωση ώστε να σου βγεί και ο ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ. Μια δρομική τοιχοποιία κατα μήκος της εσωτερικής πλευράς. Απλά σκέφτομαι να την ενώσω με την λιθοδομή με την μόνωση και έναν κατακόρυφο αρμό

και αυξάνοντας τα σενάζ ώστε να πιάσουν το τούβλο μαζί με την λιθοδομή.

Απλά σκέφτομαι στους υπολογισμούς να μην λάβω το τούβλο υπόψην, κάτι που νομίζω είναι υπερ της ασφάλειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.