Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικα Δικαιώματα Μηχανικων Συντηρησης και Διαχειρισης Δομικων Εργων


Recommended Posts

αρα αν καταλαβα καλα ας πουμε καποιος ειναι γραμμενος στο αντιστοιχο "γερμανικο τεε" οπου το επαγγελμα του μηχανικου ειναι ρυθμιζομενο

τοτε μπορει αυτοματα να αναγνωριστει απτο ΣΑΕΠ?

βεβαια προφανως γιατι να γυρισεις ελλαδα αν εισαι εκει μηχανικος αναγνωρισμενος , απλα θελω λιγο να καταλαβω ακριβως πως παει το ολο θεμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

αρα αν καταλαβα καλα ας πουμε καποιος ειναι γραμμενος στο αντιστοιχο "γερμανικο τεε" οπου το επαγγελμα του μηχανικου ειναι ρυθμιζομενο

τοτε μπορει αυτοματα να αναγνωριστει απτο ΣΑΕΠ?

 

Για να αποδείξει κάποιος ότι το επάγγελμα του μηχανικού στην Γερμανία ανήκει στα νομοθετικά ρυθμιζόμενα επαγγέλματα θα πρέπει να προσκομίσει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος μηχανικού όπως ορίζουν τα δικαιολογητικά του ΣΑΕΠ . Όλα αυτά που αναφέρουμε δεν έχουν να κάνουν με την αυτόματη αναγνώριση στην Ελλάδα αλλά με την εξασφάλιση της κατοχύρωσης του επαγγελματικού δικαιώματος που θα πρέπει να έχει ο αιτών της αιτήσεως στην Ελλάδα από την ίδια την χώρα προέλευσης προκειμένου να εγκριθεί η αίτηση του στην χώρα υποδοχής. Εάν δεν έχει εξασφαλίση ήδη αυτό το δικαίωμα από το ξένο κράτος με βάση τα όσα προβλέπουν τα δικαιολογητικά στην Ελλάδα , τότε η αίτηση της αναγνώρισης του απορρίπτεται και δεν προχωράει στις επιτροπές .

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι νομοθετικά ρυθμιζόμενο το επάγγελμα δεν χρειάζεται η δύο ετών προϋπηρεσία αλλά μόνο η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος που παίρνει κάποιος από το αντίστοιχο επιμελητήριο της χώρας προέλευσης προκειμένου να την προσκομίσει στα δικαιολογητικά . Αν δεν είναι νομοθετικά ρυθμιζόμενο το επάγγελμα στην χώρα προέλευσης τότε η δύο ετών προϋπηρεσία που προαπαιτείται αποδεικνύεται μέσα από ασφαλιστικά έντυπα που επίσης θα πρέπει να προσκομίσει ο ενδιαφερόμενος που επιζητά την αναγνώριση στην χώρα του .

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.hca.gr/pdf/diafora15_2.pdf

 

Μία σοβαρή πληροφόρηση για τις αναγνωρίσεις μέσω ΣΑΕΠ [******]. Ούτε CEng ούτε διετή προϋπηρεσία λοιπόν.

 

 

Συνάδελφε, καθώς γνωρίζεις τις δύσκολες στιγμές που πέρασε η παρούσα κατηγορία, σε παροτρύνω να αμβλύνεις περαιτέρω τον τρόπο χρήσης της γλώσσας, και ιδίως τις διατυπώσεις που θα μπορούσαν να εκληφθούν ως μομφές προς έτερο μέλος του φόρουμ...

AlexisPap

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημερα σας.Εχω τελειωσει την σχολη εργων υποδομης πριν λιγους μηνες.πρωτη φορα γραφω στο φορουμ αυτο.θελω να σας ρωτησω αν γνωριζει καποιος μπορω να κανω εναρξη στο τεε κ στο τεβε τωρα ή χρειαζομαι προυπηρεσια για να το κανω αυτο?και επισης αν κανω εναρξη μπορω να συμετεχω σε καποιο προγραμμα του οαεδ και να κανω διακοπη του τεβε για καποιους μηνες?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
On 26/7/2012 at 9:15 ΜΜ, Anastasia said:

Καλως ήρθες στο παραλογισμο του ΤΕΕ κι εσυ. Κι εγω σας και τι δικη σου περιπτωση. Απόφητη Αγγλιας, με το ΔΙΚΑΤΣΑ να μου εχει χρεωσει 5 μαθηματα. Η ειδικότητα που μου έδωσε το ΤΕΕ μέχρι να περασω αυτά τα μαθήματα είναι: ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ ΜΕ ΑΝΑΛΥΣΗ ΓΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΜΗ ΣΕΙΣΜΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ. Ότι ναι'ναι. Πειτε μου εσεις τωρα τι ειδικοτητα ειναι αυτη..... και ποιες ειναι οι κατασκευες με μη σεισμικες δρασεις!!! Έκανα αίτηση πριν λιγο καιρο να μου δώσει μια επίσημη απάντηση το ΤΕΕ ..... και ακόμα περιμένω..... Παλαιότερα που είχα ξανακάνει αίτηση για να μάθω τι δικαιώματα έχω, είχα λάβει απάντηση ότι μπορώ να κάνω μελέτες σε όλες τις κατηγορίες εκτός από στατικά (επείδη το ΔΙΚΑΤΣΑ μου έχει χρεώσει Αντισεισμικά και Οπλισμένο Σκυρόδεμα).

Το θέμα είναι ότι εργάζομαι εκτός αττικης και είναι δύσκολο να παρακολουθώ τα μαθήματα στο ΕΜΠ και να ξαναγυρίσω στα θρανία για τις εξετάσεις.

 

Εγω έχω άλλη απορία .... Έχει δει κανείς τη λίστα με την ειδικότητες που δίνει το ΤΕΕ?? Είναι πάνω από 500 για τους πολιτικούς μηχανικούς. Ας μας έδειναν έστω ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ - όχι αυτή την ειδικότητα που είναι ντροπή καν να υπάρχει για έναν μηχανικό. Περιμενω την απάντησή τους να δω ποιες κατασκευές θεωρούν ότι δεν χρειάζεται η σεισμική μελέτη........

 

Link to comment
Share on other sites

On 26/7/2012 at 9:15 ΜΜ, Anastasia said:

Καλως ήρθες στο παραλογισμο του ΤΕΕ κι εσυ. Κι εγω σας και τι δικη σου περιπτωση. Απόφητη Αγγλιας, με το ΔΙΚΑΤΣΑ να μου εχει χρεωσει 5 μαθηματα. Η ειδικότητα που μου έδωσε το ΤΕΕ μέχρι να περασω αυτά τα μαθήματα είναι: ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ ΜΕ ΑΝΑΛΥΣΗ ΓΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΜΗ ΣΕΙΣΜΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ. Ότι ναι'ναι. Πειτε μου εσεις τωρα τι ειδικοτητα ειναι αυτη..... και ποιες ειναι οι κατασκευες με μη σεισμικες δρασεις!!! Έκανα αίτηση πριν λιγο καιρο να μου δώσει μια επίσημη απάντηση το ΤΕΕ ..... και ακόμα περιμένω..... Παλαιότερα που είχα ξανακάνει αίτηση για να μάθω τι δικαιώματα έχω, είχα λάβει απάντηση ότι μπορώ να κάνω μελέτες σε όλες τις κατηγορίες εκτός από στατικά (επείδη το ΔΙΚΑΤΣΑ μου έχει χρεώσει Αντισεισμικά και Οπλισμένο Σκυρόδεμα).

Το θέμα είναι ότι εργάζομαι εκτός αττικης και είναι δύσκολο να παρακολουθώ τα μαθήματα στο ΕΜΠ και να ξαναγυρίσω στα θρανία για τις εξετάσεις.

 

Εγω έχω άλλη απορία .... Έχει δει κανείς τη λίστα με την ειδικότητες που δίνει το ΤΕΕ?? Είναι πάνω από 500 για τους πολιτικούς μηχανικούς. Ας μας έδειναν έστω ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ - όχι αυτή την ειδικότητα που είναι ντροπή καν να υπάρχει για έναν μηχανικό. Περιμενω την απάντησή τους να δω ποιες κατασκευές θεωρούν ότι δεν χρειάζεται η σεισμική μελέτη........

καλησπέρα Αναστασία, τελειωσα και εγω εξωτερικο και μου εδωσαν τον ιδιο τιτλο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ ΜΕ ΑΝΑΛΥΣΗ ΓΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΜΗ ΣΕΙΣΜΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ. Θα μπορουσες να μου στειλεις την επισημη απόφαση του ΤΕΕ για τα επαγγελματικα δικαιωματα αυτης της ειδικοτητας, για να μαθω τι επιτρέπετε να κανω σε μελετες και επιβλεψη? Εστειλα αιτημα στο ΤΕΕ και μου ειπαν οτι πρεπει να περασει απο επιστημονικη επιτροπη, να δουν το περιγραμμα υλης που εχω διδαχθει κλπ. και οτι θα παρει πολυ καιρο η απαντηση. ευχαριστω εκ των προτερων. 

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας τελειώσει εξωτερικό, με ποιό σκεπτικό δηλώνεις εδώ ότι είσαι ΤΕ, όταν στο εξωτερικό δεν υπάρχουν σχολές τύπου ΤΕΙ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.