Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροι Δόμησης Κύθνου


Recommended Posts

Ξέρει κάποιος του όρους δόμησης στην Κύθνο? εκτός σχεδίου?

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, GRTOPO

Link to comment
Share on other sites

Μίλησες με την Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου; Όλο και κάποιος θα ξέρει να σου πει από εκεί.

 

Υ.Γ.: Τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ δείχνουν ότι φωνάζεις. Προτίμησε να γράφεις με μικρά!

Link to comment
Share on other sites

εκτός σχεδίου;

 

Γενικά ισχύει το ίδιο ΠΔ του '85 που ισχύει για παντού....

(Με τις συμπληρώσεις του 3044/02 αν θυμάμαι καλά)

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ 270Δ όροι δόμησης εκτός σχεδίου. Μπορεί να υπάρχει βέβαια κάτι πιο ειδικό για την περιοχή. Υπάγεται στην Πολεοδομία Σύρου νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Βλέπω ότι είναι παλιό το μήνυμα, αλλά σε περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιους ακόμη υπάρχει και το Π.Δ.17.9.-24.10.2002 ΦΕΚ Δ 931

"Χαρακτηρισμός ως τόπου ιδιαιτέρου κάλλους της νήσου Κύθνου και καθορισμός

ειδικών όρων και περιορισμών δόμησης στους οικισμούς και στις εκτός σχεδίου

περιοχές της."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αnna_cv πολύ ενδιαφέρον το ΦΕΚ 931 Δ (το κατέβασα από εδω http://www.et.gr/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=104&lang=en κλικάρωντας ετος 2002, τέυχος Δ κ γραφωντας 931 ως 932 στα αντίστοιχο πεδίο αριθμού ΦΕΚ )

Ψιλοχαμός γίνεται με την Κύθνο (και γενικότερα με τις Κυκλάδες). Βλέπω για εκτος σχεδίου μέγιστη δομηση κατοικίας 150τμ (αντε max 180τμ για φέρουσα τοιχοποιία) και αρκετούς άλλους περιορισμούς-δεσμεύσεις...

Δεν έχω εμπειρία με την εκτός σχεδίου δόμηση και θέλω να εξυπηρετήσω ένα φίλο που θέλει να πάρει τμήμα οικοπέδου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο (άρτιο κ οικοδομήσιμο) συνολικής επιφάνειας γύρω στα 8 στρέμματα. Το οικόπεδο ειναι χωρισμένο στα 5!! Χοντρικά δηλαδή σύμφωνα με το ΦΕΚ 931Δ για τα εκτός σχεδίου στην Κύθνο άντε να χτίσει 30τμ στο τμήμα του. Ακόμα δεν έχει χτιστεί τίποτα.

Οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες όταν χτίσουν θα πρεπει αναγκαστικά να κολλήσουν όλοι μεταξύ τους?? (με κάποιο υμιυπαίθριο χώρο, αυλές). Το ΦΕΚ γράφει στο άρθρο 3 παρ 5γ: Δεν επιτρέπεται η δημιουργία κτιρίων ίσου όγκου ανεξάρτητων κ διάσπαρτων στο γήπεδο.

Έχει κανείς εμπειρία από Κύθνο?

Αυτοψία γίνεται ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω kwstas,

βασικά δε μου γεμίζει το μάτι αυτό το οικόπεδο κ θέλω να προστατέψω τον φίλο μου μη πάρει κάτι στο οποίο δε μπορεί να χτίσει.

Απ'όσο ξέρω κάθετη ιδιοκτησία δεν υφίσταται στα εκτός σχεδίου οικόπεδα. Αυτό σημαίνει ότι αν κάποιος έχει το 1/5 ενός οικοπέδου σε εκτός σχεδίου περιοχή κ θέλει να βγάλει οικοδομική άδεια θα πρεπει απαραίτητα να έχει την συγκατάθεση κ των υπόλοιπων 4 συνιδιοκτητών?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει 1/5 εξ αδιαιρέτου τότε όλοι μαζί και οι 5 σαν μια παρέα, θα φτιάξουν ένα σπιτάκι και θα είναι σε αυτό συνιδιοκτήτες ;), δεν θα υπάρχουν διακριτά τμήματα, αποκλειστικές χρήσεις ή όπως κι αν κανείς τα πει. Ελεγξε πάντως τους τίτλους, μήπως υπάρχει κάποια κατάτμηση παλαιότερη, κάποια κάθετη πριν πάψει να ισχύει στα εκτός σχεδίου κλπ.

Δεν είναι σπάνιες οι περιπτώσεις πάντως που με δική τους βούληση οι εξ αδιαιρέτου συνιδιοκτήτες χωρίζουν γήπεδα αδυνατώντας να καταλάβουν την έννοια του εξ αδιαιρέτου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ συνονόματε για τη διευκρίνηση,

όχι δεν υπάρχει κάποια παλαιότερη κατάτμηση, μιλάμε για 1/5 εξ αδιαιρέτου, δηλαδή "πολλά κοκόρια κ δε θα ξημερώσει ποτέ".... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.