Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Όροι Δόμησης Κύθνου


mtheod19

Recommended Posts

Jim μην μου πεις ότι το εν λόγω κομμάτι βρίσκεται στον Μαυριάνο? Πάντως το καλύτερο είναι μία οικοδομική άδεια με συγκρότημα κατοικιών (ένας όγκος) και ο καθένας παίρνει τα τετραγωνικά του με οριζόντιες ιδιοκτησίες. Σε αυτήν την περίπτωση βέβαια όλοι έχουν ποσοστά συνιδιοκτησίας σε όλο το οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Κωστα,

όχι δεν είναι στο Μαυριάνιο... ξέχασα και το μέρος, Αλυκή νομίζω ή κατι τετοιο... Απο υπαλλήλους ΕΤΒΑ κ κατι τετοια...

Link to comment
Share on other sites

Τους ξέρω αυτούς... Πουλάνε πανάκριβα... Έχουν και στον Σκύλο ένα κομμάτι, Πετρούσα και Μαιστράλια... Τα μισά από αυτά δεν ήταν ούτε άρτια..

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Έχω οικοδομική άδεια του 04/2010 η οποία λήγει τον Δεκέμβριο 2020 και ο ιδιοκτήτης επιθυμεί να προχωρήσει τώρα σε εργασίες για να μην χάσει την άδεια . Δυστυχώς ο μηχανικός έχει συνταξιοδοτηθεί και θα πρέπει να γίνει αναθεώρηση για αλλαγή μηχανικού. Όμως νομίζω πως μετά το 2010 άλλαξαν τα επιτρεπόμενα μεγέθη των όρων δόμησης. Η άδεια του είναι για δυο κατοικίες με συνολικό εμβαδό 200 τμ. Νομίζω πως πλέον επιτρέπονται 150τμ. Πρόκειται για εκτός σχέδιο δόμηση σε οικόπεδο λίγο περισσότερο από 4 στρέμματα. 

Οι ερωτήσεις μου είναι :

α) πιο ΦΕΚ πρέπει να αναζητήσω για τους όρους δόμησης σε ισχύ

β) με την αναθεώρηση για αλλαγή μηχανικού, πάω με τους όρους που ισχύουν την ημερομηνία αναθεώρησης; Ή διατηρούνται τα αρχικά μεγέθη;

γ) αν ισχύει η δεύτερη υπόθεση, θα πρέπει να αναθεωρηθούν όλες οι μελέτες της άδειας αφού θα αλλάξουν τα αρχιτεκτονικά;;

Σας ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vovos said:

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Έχω οικοδομική άδεια του 04/2010 η οποία λήγει τον Δεκέμβριο 2020 και ο ιδιοκτήτης επιθυμεί να προχωρήσει τώρα σε εργασίες για να μην χάσει την άδεια . Δυστυχώς ο μηχανικός έχει συνταξιοδοτηθεί και θα πρέπει να γίνει αναθεώρηση για αλλαγή μηχανικού. Όμως νομίζω πως μετά το 2010 άλλαξαν τα επιτρεπόμενα μεγέθη των όρων δόμησης. Η άδεια του είναι για δυο κατοικίες με συνολικό εμβαδό 200 τμ. Νομίζω πως πλέον επιτρέπονται 150τμ. Πρόκειται για εκτός σχέδιο δόμηση σε οικόπεδο λίγο περισσότερο από 4 στρέμματα. 

Οι ερωτήσεις μου είναι :

α) πιο ΦΕΚ πρέπει να αναζητήσω για τους όρους δόμησης σε ισχύ

β) με την αναθεώρηση για αλλαγή μηχανικού, πάω με τους όρους που ισχύουν την ημερομηνία αναθεώρησης; Ή διατηρούνται τα αρχικά μεγέθη;

γ) αν ισχύει η δεύτερη υπόθεση, θα πρέπει να αναθεωρηθούν όλες οι μελέτες της άδειας αφού θα αλλάξουν τα αρχιτεκτονικά;;

Σας ευχαριστώ πολυ

Καλησπέρα!Νόμιμη άδεια που ισχύει χτίζει με τους όρους δόμησης που εκδόθηκε.Η αναθεώρηση για αλλαγή μηχανικού και η αναθεώρηση ισχύος της δεν επηρεάζει τα προς πραγματοποίηση μεγέθη του διαγράμματος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, dimitris GM said:

εχω μονον αυτο

ΠΔ 24-//2002 (ΠΔ  ΦΕΚ Δ 931 2002): Τόπος ιδιαίτερου κάλλους η ν.Κύθνος.Οροι δόμησης οικισμών

Αυτό γνωρίζω κι εγώ. Λογικά σε αυτό βασίστηκε ο μηχανικός αφού η άδεια βγήκε το 2010. Θα πρέπει να καλέσω την πολεοδομία στη Σύρο μπας και μου δώσουν οδηγίες....

Link to comment
Share on other sites

@ChristinaK ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σύμφωνα με τον 4030/2011 

"4. Η άδεια δόμησης αναθεωρείται, μετά τη λήξη της, για την παράταση της ισχύος της, ύστερα από αίτηση του δικαιούχου και κατόπιν αυτοψίας

α. Για τέσσερα έτη από την ημερομηνία λήξης της και σύμφωνα με τις διατάξεις που ισχύουν κατά το χρόνο έκδοσης της πράξης αναθεώρησης, αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας δεν έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός του κτιρίου.

β. Για τέσσερα έτη από την ημερομηνία λήξης της και σύμφωνα με τις διατάξεις που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσής της, αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας, έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός του κτιρίου."

Άρα αφού ακόμα δεν έχει χτιστεί τίποτα, θα ισχύει το 4 α) για αλλαγή μηχανικού επίβλεψης και παράταση ισχύος , με τις διατάξεις που ισχύουν την ημερομηνία αναθεώρησης. Επομένως αφού πλέον μειώνεται η δόμηση, θα πρέπει να αναπροσαρμοστούν το διάγραμμα δόμησης &  τα αρχιτεκτονικά και λογικά οι υπόλοιπες μελέτες ώστε να αναφέρονται στην νέα επιτρεπόμενη δόμηση...

Επίσης λογικά θα χρειάζεται και τοπογραφικό με συντεταγμένες...

Πολύ μπέρδεμα...

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, vovos said:

@ChristinaK ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σύμφωνα με τον 4030/2011 

"4. Η άδεια δόμησης αναθεωρείται, μετά τη λήξη της, για την παράταση της ισχύος της, ύστερα από αίτηση του δικαιούχου και κατόπιν αυτοψίας

α. Για τέσσερα έτη από την ημερομηνία λήξης της και σύμφωνα με τις διατάξεις που ισχύουν κατά το χρόνο έκδοσης της πράξης αναθεώρησης, αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας δεν έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός του κτιρίου.

β. Για τέσσερα έτη από την ημερομηνία λήξης της και σύμφωνα με τις διατάξεις που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσής της, αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας, έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός του κτιρίου."

Άρα αφού ακόμα δεν έχει χτιστεί τίποτα, θα ισχύει το 4 α) για αλλαγή μηχανικού επίβλεψης και παράταση ισχύος , με τις διατάξεις που ισχύουν την ημερομηνία αναθεώρησης. Επομένως αφού πλέον μειώνεται η δόμηση, θα πρέπει να αναπροσαρμοστούν το διάγραμμα δόμησης &  τα αρχιτεκτονικά και λογικά οι υπόλοιπες μελέτες ώστε να αναφέρονται στην νέα επιτρεπόμενη δόμηση...

Επίσης λογικά θα χρειάζεται και τοπογραφικό με συντεταγμένες...

Πολύ μπέρδεμα...

Έχεις δίκιο!Εφόσον δεν έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός,πράγματι θα πρέπει να αναθεωρήσεις με τους σημερινούς ισχύοντες..Όσον αφορά το τοπογραφικό και το διάγραμμα κάλυψης σαφώς σε νέα μελέτη θα πρέπει να ακολουθούν τις προδιαγραφές...Εντάξει,θα το αντιμετωπίσεις σαν μια νέα άδεια...και καλή δύναμη!😊

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.