Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΠΕΑ σε χώρο που δεν υπάρχει...


nik

Recommended Posts

Ιδιοκτήτης θέλει να πουλήσει ολόκληρο όροφο πολυκατοικίας ο οποίος του ανήκει.

 

Στον όροφο αυτόν βάσει Ο.Α. και σύστασης υπάρχουν αυτόνομες αποθήκες και 1 αυτόνομο κατάστημα (ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία) για το οποίο ζητείται ΠΕΑ. Ο ιδιοκτήτης είναι ένας για όλον τον όροφο.

 

Στην πράξη δεν έχει κατασκευαστεί τίποτα από αυτά. Ο όροφος είναι κενός χωρίς καμία διαρρύθμιση, μόνο οι εξωτερικοί τοίχοι υπάρχουν και οι κολώνες.

 

Εγώ πως βγάζω ΠΕΑ για αυτήν την οριζόντια ιδιοκτησία (κατάστημα) αφού δεν υπάρχει στην πράξη ?

 

Να θεωρήσω ότι υπάρχει ότι λέει το σχέδιο, να βάλω και συστήματα κτηρίου αναφοράς και να τελειώνω ή να βγάλω ΠΕΑ για ολόκληρο τον όροφο σαν μία Θ.Ζ. και να ναι τι χρήση να της ορίσω ??

Link to comment
Share on other sites

Στην εγκύκλιο 22/26-1-11 παργ. 4α) Ημιτελές, αναφέρει οτι θα γίνει παράδοση του ΠΕΑ (πωλητή - αγοραστή) μετά την αποπεράτωση της οικοδομής ή τμήματος αυτής (αποπεράτωση = τοποθέτηση κουφωμάτων, τζάμια, υραυλικά, μηχανολογικά, ηλεκτροδότηση, κλπ)

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ημιτελές με την ένοια της εγκυκλίου που μου λες παρ.4α σελίδα 4 , http://www.kenak.gr/...n_26.1.2011.pdf.

 

Έχει πάρει ρεύμα. Τι βεβαίωση να πάρει περί ολοκλήρωσης εργασιών. Είναι ένας όροφος πολυκατοικίας ο οποίος έχει διαφορετική διαρρύθμιση.

 

Εγώ ουσιαστικά πρέπει να κάνω τα στραβά μάτια και να θεωρήσω ότι υπάρχει το κατάστημα.

 

Το πιο σωστό δεν είναι να γίνει νέο συμβόλαιο με την πραγματική κατάσταση και μετά να πωληθεί ο όροφος...?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Εσυ θα κανεις ΠΕΑ για οτι βλεπεις...

Βλεπεις τοιχους ενδιαμεσα που να διαχωριζουν την οριζοντια?

Οχι...

Πανε και βγαλε ενα ΠΕΑ για ολο τον οροφο και πληρωσου το σαν επαγγελματικη στεγη ολο....

Τα υπολοιπα δε σε απασχολουν, ουτε ειναι ευθυνη σου να ελεγχεις συστασεις οριζοντιου η αυθαιρεσιες κατα την κατασκευη...

Αποψη μου παντα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΑ για ότι υπάρχει κάνουμε...Γιατί αν εσύ κάνεις τα στραβά μάτια και δειγματολειπτικά περάσει κλιμάκιο της ΕΥΕΠΕΝ και δει τις αυθαιρεσίες παίζει να χάσεις την άδεια εν. επιθεωρητή...

Και η ΕΥΕΠΕΝ να μην περάσει θα περάσει ο επόμενος ενεργ. επιθεωρητής κάποια στιγμή, όταν λήξει το ΠΕΑ, που μπορεί να μην είσαι εσύ.

Ή μπορεί να μπει το ακίνητο σε κάποιο πρόγραμμα στυλ "εξοικονόμηση" και να πρέπει να βγει καινούριο ΠΕΑ που να μην το κάνεις εσύ...

Εκεί επειδή θα υπάρχει η ηλ. ταυτότητα του κτιρίου θα φανεί ότι εσύ έκανες τα στραβά μάτια.

 

Γνώμη μου σε αυτά είναι να μην παίζουμε και αν θέλει ο ιδιοκτήτης ας πάει σε ένα μηχανικό να του κάνει ενημέρωση του φακέλου της άδειας, τακτοποίηση αυθαιρέτου ή ότι άλλο χρειάζεται αλλά εσύ να βγάλεις ΠΕΑ για ότι υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.