Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικές προεξοχές μετράνε στο Δ;


Recommended Posts

On 25/10/2019 at 7:08 ΜΜ, OLINAPAL said:

Το λέει η Λεμπέση, όμως δεν καταλαβαίνω ακριβώς το σκεπτικό της.

"Επισήμανση: Οι διαστάσεις του κτιρίου καθορίζονται από τον φέροντα οργανισμό
του και τους εξωτερικούς τοίχους πλήρωσής του, ενώ δεν περιλαμβάνονται:
– τα υλικά επένδυσης του κτιρίου (σοβάδες, διακοσμητική λιθοδομή, μεταλλικές και
ξύλινες επενδύσεις, μαρμαρόπλακες κ.λπ.), καθώς και
– η άνω των 6 εκ. επιφάνεια εξωτερικής θερμομόνωσης στο σύνολό της,
όπως εμφανίζονται στις επιμέρους μελέτες – βλ. Απόφ.63234/12 άρθ.2 παρ.42.
Στο Διάγραμμα δόμησης αρκεί να υπολογίζεται το περίγραμμα του κτιρίου, όπως καθορίζεται από
τον φέροντα οργανισμό του και τους εξωτερικούς τοίχους πλήρωσης, προσαυξημένος κατά το πάχος
της θερμομόνωσης, μέχρι 6 εκ.
- Επισημαίνεται όμως ότι: Τα υλικά επένδυσης και η άνω των 6 εκ. θερμομόνωση δεν μπορούν να
προεξέχουν από την ΟΓ, επομένως το περίγραμμα των κτιρίων πρέπει να τοποθετείται εσώτερα.
Απόφ.63234/19.12.2012 άρθ.11 παρ.6ιθ
: Η διάταξη αυτή εφαρμόζεται σε νέα κτίρια στα οποία το
πάχος της θερμομόνωσης το οποίο προκύπτει από τις ισχύουσες διατάξεις και υπερβαίνει τα έξι
εκατοστά δεν προσμετράται στο συντελεστή δόμησης."

 

On 26/10/2019 at 2:41 ΜΜ, Chr1st0s said:

Εδώ δεν είμαι σίγουρος αν κάνει λάθος η Λεμπέση. Σε μια αίτηση που έχω καταθέσει τώρα και δεν έχει γίνει ακόμα ο έλεγχος, έχω μόνωση 7εκ και δεν την έχω συμπεριλάβε καθόλου στο περίγραμμα του κτιρίο  (χωρίς όμως να είμαι και σίγουρος ότι έχω ερμηνεύσει σωστά τον ΝΟΚ και τη τροποποίηση του που περιέγραψα νωρίτερα). 

σχετικά με αυτό, στη πολεοδομία τελικά μου είπαν οτι η θερμομόνωση όταν είναι >6εκ δεν μετράει στο σύνολό της και οτι έχει καταργηθεί η οδηγία για το 'πέραν των 6εκ" που ίσχυε.
Όταν πρόκειται για θερμομόνωση στο διάκενο των τοίχων πλήρωσης, τότε για να μη γίνεται πολύπλοκος ο υπολογισμός της επιφάνειάς της, δέχονται στο διάγραμμα κάλυψης να σχεδιαστεί και η θερμ τοίχων πλήρωσης ως εξωτερική και ο υπολογισμός της ως το πάχος επί το μήκος που θα μονωθεί.

Οπότε είτε η Λεμπέση (στην έκδοση μετά τον Ν.4258) κάνει λάθος σχετικά με το πως υπολογίζεται το περίγραμμα κτιρίου, είτε οι απόψεις διίστανται μεταξύ των υδομ οπότε η γνώμη της ρέπει προς τη δυσμενή ερμηνεία της διάταξης. Παρολαυτά η επισήμανση που έχεις υπογραμμίσει στο τέλος μπορεί και να ισχύει, καθώς το γεγονός οτι το πάχος θερμομόνωσης >6εκ δε μετράει σε δόμηση/κάλυψη δε σημαίνει και οτι επιτρεπεται να εισέχει στο προκήπιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΝΣΥΔΗ 20εκ.  ΠΕΤΡΑΣ ΣΤΗΝ ΤΟΙΧΟΠΟΙΙΑ ΝΕΑΣ ΟΙΚΙΑΣ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ. ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΠΡΟΕΞΟΧΗ?

Η χρήση κεφαλαίων στο κείμενο δημοσιεύσεων και τίτλων δεν επιτρέπεται. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσε το κείμενό σου. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@MPOURLIS.ILIAS, καταρχήν απαγορεύονται τα κεφαλαία, οπότε κάνετε έναν κόπο και χρησιμοποιήστε την "επεξεργασία" και διορθώστε.

Κατά τ' άλλα ρίξτε μια ματιά εδώ.

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Ίσως να έχει απαντηθεί σε προηγούμενο post... Η προεξοχή της στέγης πέραν του περιγράμματος του κτιρίου θεωρείται αρχιτεκτονική προεξοχή ή προστέγασμα; Αναφορικά με τις διαστάσεις που πρέπει να έχει, ποιος περιορισμός ισχύει; το 1/4 Δ ή το 1/2Δ; Να σημειώσω ότι στην περίπτωσή μου δεν τίθεται θέμα κατασκευής εντός πρασιάς ή πλαγίων αποστάσεων. 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Στο άρθρο 16, 1.β λέει για τις αρχιτεκτονικές προεξοχές ότι "έχουν μέγιστο πλάτος ίσο με 1/4 Δ ή 1/4 δ, η απόστασή τους από τα όρια του οικοπέδου δεν μπορεί να είναι μικρότερη του ενός (1,00) μ. και στην περίπτωση που εξέχουν της ρυμοτομικής γραμμής, κατασκευάζονται σε ύψος τουλάχιστον τριών (3) μ. Στοιχεία με πλάτος που υπερβαίνει τα παραπάνω όρια και μέχρι δύο (2) μ. επιτρέπονται, ύστερα από γνωμοδότηση του Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής.

Οκ για τις πλάγιες και πίσω όψεις όπου υπάρχει η απόσταση δ και Δ. Στην πρόσοψη όμως, όταν έχω προκήπιο, δεν καταλαβαίνω τι περιορισμούς έχει μια αρχιτεκτονική προεξοχή.

 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[freecat] Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις για τα Δ και δ, όμως για τον υπολογισμό του μέγιστου πλάτους των προεξοχών είναι απλώς δύο αριθμητικές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω αναφορικά με την αρχιτεκτονική προεξοχή του άρθρου 16 του ΝΟΚ, ισχύει μέγιστο πλάτος 1/4 δ ή 1/4 Δ, το πλάτος το εννοεί σαν βάθος? κατά μήκος δεν έχουμε περιορισμό?

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, RON said:

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω αναφορικά με την αρχιτεκτονική προεξοχή του άρθρου 16 του ΝΟΚ, ισχύει μέγιστο πλάτος 1/4 δ ή 1/4 Δ, το πλάτος το εννοεί σαν βάθος? κατά μήκος δεν έχουμε περιορισμό?

Ευχαριστώ 

Ναι, ισχύει το 1/4 δ ή 1/4 Δ. Πλάτος είναι η προεξοχή/βάθος. Σε μήκος δεν υπάρχει περιορισμός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.