Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

θα την βρεις στη Νομαρχια ή και στον Δημο.

επισυναπτομενη στην παρακατω αποφαση

3. Τις σχετικές αιτήσεις των Μηχανικών Βασιλείου Σέρβου και Σωτήρη Αποστολόπουλου, καθώς και την 126/1988 απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Αιτωλικού. 4. Τις ...
Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

On 23/8/2022 at 3:30 ΜΜ, akis73 said:

Καλησπέρα, αν κατάλαβα καλά εκφράζεις ένα προβληματισμό και παράλληλα αναζητάς την συγκεκριμένη απόφαση; Έψαξα στην Δομική αλλά δυστυχώς δεν την έχει, όπως και πολλές σχετικές αποφάσεις. Αν διαβάσεις το ποστ του συν/φου πάνω από σένα, θα δεις εν μέρει την λύση...ψάξιμο σε Υδομ για αποφάσεις που αφορούν όρους δόμησης. Κατά τα άλλα σαφώς και ειναι απαράδεκτο να μην υπάρχει οργανωμένη τέτοια πληροφορία στο Διαδίκτυο αλλά τρέχα γύρευε τώρα...Για να δούμε αν θα διορθωθεί κάτι με τον διαδραστικό χάρτη που ετοιμάζουν (και καλά) λογικά θα κλικάρεις στην περιοχή που σε ενδιαφέρει και θα σου κατεβάζει και το σχετικό φεκ με τους όρους δόμησης.

Κατάλαβες καλά. Αυτό που περιγράφεις υπάρχει ήδη στο e-poleodomia (τουλάχιστον στην περιοχή μου δουλεύει), εκεί κάνεις κλικ στο οικοδομικό τετράγωνο και σου βγάζει το ΦΕΚ, τους όρους δόμησης και τις χρήσεις γης. Πολύ χρήσιμο, αλλά για την περίπτωση μου δεν δείχνει όρους δόμησης.

Η απόφαση νομάρχη που ψάχνω ούτε στο αρχείο της Νομαρχίας υπάρχει, μου φαίνεται ότι δεν θα υπάρξει προκοπή. Όλοι την απόφαση νομάρχη μνημονεύουν αλλά δεν φαίνεται να υπάρχει πουθενά. Βρήκα από το ΦΕΚ του γενικού πολεοδομικού σχέδιου τον συντελεστή δόμησης, από άλλο ΦΕΚ το υψόμετρο, χρησιμοποιώ την κάλυψη 60% του ΝΟΚ, για την παρέκκλιση προ ΓΟΚ 73 τους όρους δόμησης του σχεδίου πόλεως από το ΦΕΚ του 1911, και προσπαθώ να μαζέψω ότι άλλο μπορώ. Στο μεταξύ έχω κοιτάξει περίπου 1000 ΦΕΚ του 1986-1987 μήπως και βρώ την δημοσίευση της απόφασης αλλά μάταια. Πιστεύω πως δεν δημοσιεύτηκε ποτέ και από τη Νομαρχία χάθηκε. Σκοπίμως ή όχι δεν ξέρω, αλλά δεν αντιλαμβάνομαι και τη σκοπιμότητα του ενδεχόμενου δόλου.

Link to comment
Share on other sites

Η πιο πανω τροποποιητικη του υψους, αναφερεται  σε...."36" οικισμους της Αιτωλοακαρνανιας, μεχρι 5000 κατοικους .

Ετσι χτιζουν εκτοτε.

Αποκλειεται να μην υπαρχει ΦΕΚ

[ενα τοπικος εκει να μας πει που θα το βρουμε...]

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 23/8/2022 at 4:11 ΜΜ, dimitris GM said:

θα την βρεις στη Νομαρχια ή και στον Δημο.

επισυναπτομενη στην παρακατω αποφαση

3. Τις σχετικές αιτήσεις των Μηχανικών Βασιλείου Σέρβου και Σωτήρη Αποστολόπουλου, καθώς και την 126/1988 απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Αιτωλικού. 4. Τις ...

Στη νομαρχία δεν υπάρχει ούτε και στο δήμο. Έχω μεγάλο αρχείο, ίσως καλύτερο από την πολεοδομία. Σε όλες τις τροποποιήσεις σχ. πόλεως που έχουν γίνει λοιπόν, όλοι μνημονεύουν τις αποφάσεις νομάρχη, κανείς το ΦΕΚ, γιατί πολύ πιθανόν να μην έχει δημοσιευθεί.

Στις αιτήσεις του Βασίλη του Σέρβου, πολιτικού μηχανικού, η απόφαση νομάρχη μνημονεύεται επίσης. Και αν διαβάσεις το άρθρο 6 της απόφασης λέει "τροποποιούνται οι 2589/86... αποφάσεις νομάρχη" που είναι αυτή που ψάχνω. Το έχω υπόψη μου το ΦΕΚ 300Δ/89.

Δεν σου έκανε εντύπωση που στο νομοσκόπιο στη νομοθεσία, στις πόλεις, το Αιτωλικό δεν το έχει καθόλου; το Αιτωλικό είναι το σχέδιο πόλης του οποίου τους όρους δόμησης ψάχνουμε. Είμαι βέβαιος ότι δεν έχει δημοσιευθεί. Κοίτα ας πούμε το ΦΕΚ 393/ΑΑΠ/2009, http://www.nomoskopio.gr/index.html?pd_7_7_09.php τροποποίηση εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχ. πόλεως Αιτωλικού. Όροι δόμησης χωρίς ΦΕΚ, με τη γνωστή πλέον απόφαση νομάρχη και μόνο.

 

Τι γίνεται από δω και πέρα δεν ξέρω. Δηλαδή, πως θα δίνει όρους δόμησης η υδομ χωρίς να έχει ένα επίσημο έγγραφο που να την εξασφαλίζει; 

 

 

On 24/8/2022 at 5:37 ΜΜ, dimitris GM said:

Η πιο πανω τροποποιητικη του υψους, αναφερεται  σε...."36" οικισμους της Αιτωλοακαρνανιας, μεχρι 5000 κατοικους .

Ετσι χτιζουν εκτοτε.

Αποκλειεται να μην υπαρχει ΦΕΚ

[ενα τοπικος εκει να μας πει που θα το βρουμε...]

 

 

Αγαπητέ, κοίτα και την παραπάνω απάντηση μου, αλλά πιστεύω ότι πιο τοπικό δε θα βρεις. Εδώ χτίζουν όπως σου λέω εγώ. Με τους όρους που βλέπεις γραμμένους στην τροποποίηση που σου παράθεσα παραπάνω. Με το (λάθος) ΦΕΚ του σχεδίου πόλεως που μετά από το 37 που παραθέτουμε όλοι έχει τροποποιηθεί το 67, το 70 και το 71, και πριν το 37, το 1911, και το 1837 αν δεν κάνω λάθος, και με τους όρους δόμησης που χρησιμοποιούμε όλοι με βάση την απόφαση φάντασμα 2589/16-06-86 του νομάρχη. Αυτό που ρώτησα εξ' αρχής είναι αν υπάρχει τρόπος αναζήτησης της απόφασης. Ανέφερα επίσης ότι στη Νομαρχία και στο Δήμο δεν υπάρχει. Επειδή μου τη ζήτησε ο Δήμος άρχισε η αναζήτηση, μήπως την έχω στο αρχείο μου.

Επίσης εκτός από τους οικισμούς η απόφαση που παραθέτεις τροποποιεί και το ύψος στην "πόλη" του Αιτωλικού.

Link to comment
Share on other sites

Αν η απόφαση δεν περιλαμβάνεται σε ΦΕΚ, ΔΕΝ ισχύει (ανάλογη είναι η μεταγραφή των συμβολαίων).

Κατά τα λοιπά, αν ενδιαφέρεσαι για έκδοση άδειας, ζητάς όρους δόμησης από ΥΔΟΜ και με αυτούς πορεύεσαι.

Αν το ερώτημα είναι γενικού ενδιαφέροντος, πάλι απευθύνεσαι στην ΥΔΟΜ, αλλά στο πιο χαλαρό

Link to comment
Share on other sites

@bleo8onhs συν/φε δοκίμασε να ρωτήσεις και στο τοπικό νομαρχιακό τμήμα του ΤΕΕ..... πιθανώς να έχουν κάτι στο αρχείο τους....

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, lou said:

@bleo8onhs συν/φε δοκίμασε να ρωτήσεις και στο τοπικό νομαρχιακό τμήμα του ΤΕΕ..... πιθανώς να έχουν κάτι στο αρχείο τους....

Σε ευχαριστώ, δεν το δοκίμασα, δε νομίζω ότι θα βγει κάτι αλλά θα το δοκιμάσω.

 

On 24/8/2022 at 7:16 ΜΜ, tetris said:

Αν η απόφαση δεν περιλαμβάνεται σε ΦΕΚ, ΔΕΝ ισχύει (ανάλογη είναι η μεταγραφή των συμβολαίων).

Κατά τα λοιπά, αν ενδιαφέρεσαι για έκδοση άδειας, ζητάς όρους δόμησης από ΥΔΟΜ και με αυτούς πορεύεσαι.

Αν το ερώτημα είναι γενικού ενδιαφέροντος, πάλι απευθύνεσαι στην ΥΔΟΜ, αλλά στο πιο χαλαρό

Έχω αποδεδειγμένα αντίθετη άποψη. Έχω στην ίδια περιοχή χζλ που αποφασίστηκε από το λιμενικό ταμείο αλλά δεν δημοσιεύτηκε. Από το 1955. Μετά από αλληλογραφία του λιμενικού, της κτηματικής και του υπουργείου, υπήρξε γνωμοδότηση από το νσκ που λέει ότι εφόσον υπήρξε απόφαση και να μην δημοσιεύτηκε ισχύει. 

Τώρα στα υπόλοιπα συγγνώμη αλλά νομίζω ότι είτε δεν διαβάζετε τα ποστ ολόκληρα είτε δεν σας έδωσα καλή εντύπωση. Κάνω αυτή τη δουλειά 20 χρόνια, έγραψα ότι έχω εκδόσεις τουλάχιστον 300-400 οικοδομικές άδειες με αυτούς τους όρους δόμησης, το γραφείο είναι σαράντα χρονών, και μου προτείνετε αν θέλω να εκδώσω οικοδομική άδεια να τους ζητήσω από την πολεοδομία. Χωρίς ίχνος ειρωνίας ειλικρινά το λέω, ήμουν σαφής. Μπορεί να σας φαίνεται δύσκολο να το πιστέψετε αλλά η απόφαση δεν υπάρχει ούτε στη νομαρχία που την έβγαλε. Μπορεί κάποτε να υπήρξε, αλλά 99% δεν έχει δημοσιευτεί. Θα είμαι σίγουρος όταν ελέγξω όλα τα ΦΕΚ, αλλά αφού υπηρεσίες σαν το νομοσκόπιο και την e-poleodomia, δεν έχουν βρει τίποτα, και φαντάζομαι με κάποιο τρόπο έχουν ψηφιοποιήσει τα ΦΕΚ σε μορφή που να μπορεί να γίνει αναζήτηση με κείμενο, δεν θα υπάρχει.

Αυτή ήταν η ερώτηση. Αν δηλαδή υπάρχει τρόπος αναζήτησης της απόφασης Νομάρχη αλλιώς. 

 Αν ο τρόπος μου δεν ήταν καλός σας ζητώ συγγνώμη αλλά όταν συναντώ τέτοια θέματα εκνευρίζομαι που οι παθογένειες του δημοσίου επηρεάζουν ακόμη και κάτι τόσο απλό. Δεν μπορεί να το έχει κάνει ο ιδιώτης τόσα χρόνια τώρα και ολόκληρο εθνικό τυπογραφείο να μην έχει μετατρέψει τα πάντα σε αναζήτησιμη μορφή.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τα μέρη που μπορείς να ψάξεις είναι:

οικεία πολεοδομία, οικείο τμήμα ΤΕΕ, νομική υπηρεσία ΤΕΕ (την κεντρική της Αθήνας εννοώ), ψαχτήρια όπως το νομοσκόπιο ή αυτό που έχει το ΤΕΕ free για τα μέλη του εδώ (στο οποίο ίσως και να μπορείς να πάρεις τλφ να σε βοηθήσουν αν μόνος δεν βρίσκεις κάτι). Από την στιγμή που το γραφείο είναι έμπειρο, δεν έχει νόημα νομίζω να ρωτήσεις άλλους στην περιοχή.

Προσωπικά, δεν πάει κάπου αλλού ο νους μου για ΦΕΚ που όπως γράφεις έχει γίνει τόσο ενδελεχές ψάξιμο.

εδιτ: ίσως επίσης να μπορείς να κάνεις επίσημο έγγραφο ερώτημα στο ΥΠΕΚΑ.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, bleo8onhs said:

Έχω αποδεδειγμένα αντίθετη άποψη...

Δικαίωμά σου, μόνο που θα πρέπει να την τεκμηριώνεις νομικά. Οι γνωμοδοτήσεις του ΝΣΚ (για όσους δεν γνωρίζουν) αποκτούν μια κάποια ισχύ μόνο μετά την αποδοχή τους (μέσω εγκυκλίου) από το αρμόδιο υπουργείο. Άσε που πολλές από δαύτες είναι αλληλοσυγκρουόμενες, ανάλογα με τα εκάστοτε συμφέροντα. 

Κι επειδή έχεις βγάλει (ως μηχ/γος & αεροναυπηγός!!!) 300-400 άδειες, τι σημαίνει? ότι εξασφάλισες κάποιο δικαίωμα? Τα 20 χρόνια αφορούν σε χρησικτησία. Κι επειδή το γραφείο δουλεύει 40 χρόνια, τι σημαίνει? Ότι μπορεί να είναι υπεράνω των νόμων? Μήπως δεν μας τα λες καλά? Μήπως τόσα χρόνια δουλεύατε με αυτόματο πιλότο πετώντας μέσα σε ένα σύννεφο, κι όταν κάποιος σοβαρός υπάλληλος αποφάσισε να κάνει σωστά τη δουλειά του, το σύννεφο χάθηκε κι εμφανίστηκε ξαφνικά μπροστά σας το βουνό?  

Από τον τρόπο που αντιδράς, αντιλαμβάνομαι ότι βρίσκεσαι σε δύσκολη θέση, κι αντί να σκεφτείς λογικά  καταφέρεσαι κατά παντός (τι σου φταίει το ΕΤ, αν η απόφαση νομάρχη δεν πήγε προς δημοσίευση, ή αν είναι φάντασμα?), Κι επειδή έχω πάνω από 40 χρόνια στην (πραγματική) έκδοση αδειών, τα μάτια μου έχουν δει πολλά. Από αποφάσεις υπουργών που ίσχυσαν για μια μέρα (μέχρι να εκδοθεί κάποια άδεια), έως άδειες σε ανύπαρκτους οικισμούς, και δημιουργία οικισμών (και μάλιστα με ΦΕΚ) εκ του μηδενός. Άλλωστε κι εσύ παραδέχεσαι ότι μπορεί και να μην υπήρξε η συγκεκριμένη απόφαση (...Μπορεί κάποτε να υπήρξε...)

Σου έδειξα τη μοναδική νόμιμη οδό. Αν δεν θέλεις να την ακολουθήσεις, δικαίωμά σου. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε (με το 8 στη μέση του ψευδώνυμου) μας λες πως εξέδωσες πάνω από 300 Ο. Α. (πόσες το χρόνο;) χωρίς να δεις το ΦΕΚ μιας απόφασης νομάρχη που ίσως,  όπως λες, και να μην υπάρχει!!!!;;; Με τι όρους δόμησης εκτιζες; Ότι σε βολευε; Αφού,  όπως λες, δεν την είδε κανείς αυτή την απόφαση.

Γιατί δεν συνεχίζεις να κτίζεις με τον ίδιο τρόπο;??? ; Μηπως άλλαξε ο υπάλληλος και ζορισαν τα πράγματα εκεί στη πολεοδομία της γειτονιάς σας;;

Εγώ ξέρω, όπως λέει σωστά ο Τetris,  αν δε υπάρχει το ΦΕΚ της αποφασης δεν υπάρχει απόφαση!!! 

............

Υ.γρ. Με την ειδικότητα που δηλώνεις πως μπορείς και βγάζεις,  με τέτοια άνεση Ο. Α. και το αρχείο σου είναι μεγαλυτερο(;;) από αυτό της πολεοδομιας;;;;

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.