Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τι μόνωση κάνανε το 70?


statik

Recommended Posts

Η ερωτηση απεθυνεται στους μεγαλυτερους συναδελφους.

Δεν ξερω τη μονωση εχω στην ταρατσα μου. Ειναι του 70' με επικαλυψη τσιμεντοπλακακια . Τι μονωση κανανε τοτε?

Εχει καποιο παχος καμια 10εκ. Λεω να την ξυλωσω να βαλω νεα..για θερμομονωση ενδιαφερομαι .Δεν νομιζω τοτε να βαζανε φελιζολ..

Edited by statik
Link to comment
Share on other sites

Ούτε τώρα τοποθετούν φελιζολ (διογκωμένη πολυστερίνη δηλαδή, που χρησιμοποιείται συχνά στις θερμοπροσόψεις όπου αναφερόμαστε σε τοιχοποιια πλέον αλλά και πάλι στα πρώτα 50-60 εκ εξηλασμένη πολυστερίνη τοποθετείται ).Οπότε η' περλιτομπετόν η εξηλασμένη πολυστερίνη τουλάχιστον 5 εκ και ύστερα από μελέτη...Για εμένα το δεύτερο σαν λύση, με ανεστραμένο δώμα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνωση δεν κάνανε στις αρχές του '70, παρά σε κτίρια αξιώσεων (π.χ. κτίριο Δοξιάδη στο Κολωνάκι με πλάκες "Ηρακλίτ" για θερμομόνωση). Στην καλύτερη περίπτωση για θερμομόνωση, κισσηρομπετόν (στα ύστερα '70 "μπετοσέλ"), που είχε και το πλεονέκτημα ρύσεων απορροής ομβρίων. Το πάχος 10cm (min) με κλίση 2%.

Link to comment
Share on other sites

...

Τι μονωση κανανε τοτε?

....

...Δεν νομιζω τοτε να βαζανε φελιζολ..

Υπήρχε φενιζολ τότε. Τώρα αν η δική σου πλάκα το έχει, μόνο με ένα μικρό σκαψιματακι θα το βρεις.

 

Συχνά έβαζαν και στο καλούπωμα της πλάκας κάτω από τα σίδερα φενιζολ και με τον σοβά χανόταν.

Στο 90% των περιπτώσεων όμως μπορείς να το διακρίνεις από κάτω με την χρωματικό ίχνος που αφήνει στον χρόνο, ειδικά αν η υγρομόνωση δεν υπήρχε ή δεν ήταν καλή.

 

Επίσης έβαζαν και ελαφρόπετρα για μόνωση.

Link to comment
Share on other sites

τότε τη μόνωση (αν αναφέρεσαι στην από πάνω πλευρά της πλάκας δώματος) την κάνανε ως εξής

Στρώση νάϋλον

στρώση από μπάζα από την ίδια την οικοδομή (από σοβάδες ή απομεινάρια τούβλων απο ηλεκτ/κές και υδρ/κές εκγ/σεις) η πιο συνήθης - ή φελιζόλ ή ηρακλίτ η πιο σπανίως

υπόστρωμα τσιμεντοκονίας με κλίσεις

πλάκες πεζοδρομίου

αρμολόγημα

πάχος συνολικό από 11εκ μέχρι 22-23εκ

 

αν γινόταν από την κάτω πλευρά

Φελιζόλ ή ηρακλίτ (χόρτο με συνδετικό τσιμέντο) ή κάτι ενδιάμεσο (ηρακλίτ - ενδιάμεσο φελιζόλ-ηρακλίτ)

ή διάτρητα τούβλα μεγάλης οπής -συνήθως τετράγωνης-πάχους 9 εκ ή 6/αρια στρογγ οπής

όλα αυτά πριν την διάστρωση του μπετόν

 

υ.γ όλα αυτά από εμπειρία μου επειδή δούλεψα στις οικοδομές απο το 1969 μέχρι το 1974

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε διώροφη μονοκατοικία κατασκευής 1968 στην Πεντέλη Αττικής, ανάμεσα στους τοίχους είχαν βάλει χώμα με άχυρο. Κάποια στιγμή το 2007-8 θυμάμαι είχα ανεβάσει και φωτογραφία στο φορουμ.

(λίγο άσχετο με το θέμα αλλά είπα να το αναφέρω)

Link to comment
Share on other sites

Thanks

Μαλλον καπου πρεπει να σκαψω για να δω τι εχει......

Παρολο αυτα σκεφτομαι να τα ξυλώσω όλα και να κανω μια συγχρονη θερμομόνωση . Τι λετε? Θα αξιζει η ολη ταλαιπωρια και το κoστος?

Θελω να πιστευω οτι θα υπαρξει αλλαγη σε συγκριση με την παλαια. Αν ναι, τι μου προτεινετε για νεa μονωση? Ποιες στρωσεις και υλικά?

Σκεφτομαι να απευθυνθω σε εταιρεις μονωσεων. Αν δεν θεωρειτε διαφημηση τι μου προτεινετε , ή στειλτε μου pm. Μιλαμε για Αθηνα, Νεα Φιλαδ.

Link to comment
Share on other sites

σου προτείνω να κάνεις μια νέα μόνωση από την κάτω πλευρά της πλάκας

(δηλ εσωτερική-μονωτικό πάχους τουλάχιστο 8-10 εκ και γυψοσανίδα)

Το σπίτι σου θα εκσυγχρονισθεί και μπορεί να γίνει πιο μοντέρνο, με λιγότερα έξοδα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.