Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εργασία στην Σαουδική Αραβία


traganeus

Recommended Posts

 Κοιτα αυτο άρθρο 76 § 6 περ. β’ του Κ.Φ.Ε., όπως προστέθηκε με το άρθρο 12 § 6 του Ν. 3943/2011.Το πιο πιθανο ειναι να μην θεωρηθεις κατοικος εξωτερικου οταν η οικογενεια σου διαμενει εδω.Για τους πολυ υψηλα αμοιβόμενους υπάρχουν και αλλα κόλπα οπως εταιρια στην Κυπρο η Λουξεμβουργο αλλα μαλλον δεν εισαι σε αυτην την κατηγορια .Τωρα δυστυχως θα στεναχωρησω πολλους αλλα δουλεια μηχανικου τα πρωτα χρονια δεν θα κανετε.Γενικα οι ελληνικες εταιρειες σε θεμα cost control ,συμβατικο μερος και αλλα που θα πρεπει να κανει σωστα ενας μηχανικος διοικησης εργοταξιου δεν το πολυεχουν ειναι δευτερης κατηγοριας.Παντως βλεπω τις ταριφες και στεναχωριεμαι το 2007 επαιρνα παραπανω και μαλιστα ευρωπη μετα δουλεψα σε Γαλλους και ειχα και πολυ καλυτερα benefits.(ιδιωτικη παγκοσμια ασφαλιση υγεια,εταιρικο ασφαλιστικο ,stock options ,αυτοκινητο με οδηγο ,τρια αεροπορικα απο 17 μερες ,σπιτι)

 

Link to comment
Share on other sites

 Τωρα δυστυχως θα στεναχωρησω πολλους αλλα δουλεια μηχανικου τα πρωτα χρονια δεν θα κανετε.

 

και με τι ασχολούνται οι μηχανικοί τα πρώτα χρόνια εκεί?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένας συνάδελφος (ο AAlex) είχε γράψει πιο πάνω (σελ. 12), ότι όσο ήταν στη ΣΑ δεν πλήρωσε το ΤΣΜΕΔΕ. Επειδή, φεύγω κ εγώ για ΣΑ άμεσα, θα ήθελα ρωτήσω τι εναλλακτικές έχω.

 

Μέχρι πριν λίγο εργαζόμουν σαν μισθωτός και δεν έχω κάνει ποτέ έναρξη επαγγέλματος. Οπότε οι εισφορές μου στο ΤΣΜΕΔΕ μέχρι τώρα ήταν όσα έδινα εγώ και εργοδότης μου ως κρατήσεις από τα μεικτά μου σε μηνιαία βάση. Μπορώ να 'αδιαφορήσω' και να μην κάνω τίποτα; Θα με κυνηγάει το ΤΣΜΕΔΕ για εισφορές, έστω όταν γυρίσω και ξαναεργαστώ ως μισθωτός;

Edited by Omega
Link to comment
Share on other sites

Αν απλα φύγεις και αδιαφορησεις το ΤΣΜΕΔΕ θα συνεχίσει να σου χρεώνει ειςφορες με το καθεστώς ελεύθερου επαγγελματία.. Πρώτον δεν γνωριζει τι κανεις, δεύτερον άσχετα αν εχεις κανει εναρξη η όχι ειςφορες θα πρεπει να πληρωνεις..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένας συνάδελφος (ο AAlex) είχε γράψει πιο πάνω (σελ. 12), ότι όσο ήταν στη ΣΑ δεν πλήρωσε το ΤΣΜΕΔΕ. Επειδή, φεύγω κ εγώ για ΣΑ άμεσα, θα ήθελα ρωτήσω τι εναλλακτικές έχω.

 

Μέχρι πριν λίγο εργαζόμουν σαν μισθωτός και δεν έχω κάνει ποτέ έναρξη επαγγέλματος. Οπότε οι εισφορές μου στο ΤΣΜΕΔΕ μέχρι τώρα ήταν όσα έδινα εγώ και εργοδότης μου ως κρατήσεις από τα μεικτά μου σε μηνιαία βάση. Μπορώ να 'αδιαφορήσω' και να μην κάνω τίποτα; Θα με κυνηγάει το ΤΣΜΕΔΕ για εισφορές, έστω όταν γυρίσω και ξαναεργαστώ ως μισθωτός;

 

Οσο θα εισαι στην ΣΑ θα εισαι καπου  ασφαλισμενος? και δεν μιλαω τοσο για ιατρικη περιθαλψη οσο για συνταξιοδοτικα (social security που λεμε) κλπ.

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

@ikaros13

 

Με δεδομένο (αν κατάλαβα καλά) ότι το ΤΣΜΕΔΕ θα με χρεώνει εισφορές αν αδιαφορήσω, υπάρχει κάτι που μπορώ να πετύχω αν δεν αδιαφορήσω; Το λέω γιατί για τις χώρες της ΕΕ υπάρχει η δυνατότητα της διακοπής. Για τη ΣΑ υπάρχει κάποια εναλλακτική για να γλιτώσω ή να μειώσω τις εισφορές;

 

@lefe

 

Συνταξιοδοτικό δεν υπάρχει. Σου δίνουν κάποια λεφτά, και καλά έξτρα, επειδή ακριβώς δεν υπάρχει η πρόνοια της σύνταξης, αλλά επί της ουσίας αυτό είναι επιπλέον μισθός. Ιατροφαρμακευτικά είσαι καλυμμένος (εντός ΣΑ).

Edited by Omega
Link to comment
Share on other sites

οκ και εγω ετσι περιμενα να ειναι , γιαυτο δεν ξερω κατα ποσο θα ηταν καλη ιδεα να "αγνοησεις" εντελως το ΤΣΜΕΔΕ. Βεβαια εγω δεν εχω γραφτει καν ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ (οποτε μιλαω λιγο εξω απτον χορό) απλα εχει υποψη σου οτι ειναι αρκετα σημαντικο να εχεις μια χ,ψ καλυψη σε συνταξιοδοτικα θεματα κλπ (ναι ακομα και αν δεν βγουμε στην συνταξη ποτε..)

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ, αλλά επειδή σκοπεύω να πάω για 3 χρόνια, αυτές τις ~15,000 ευρώ που θα είναι οι εισφορές μου θα προσπαθήσω να τις αποφύγω (με δεδομένο ότι θα συνεχίσω να πληρώνω μόλις επιστρέψω, άρα και χωρίς αυτά τα 3 χρόνια θα συμπληρώσω - λογικά και πρώτα ο Θεός - τα απαιτούμενα χρόνια συνταξιοδήτησης).

 

Το ερώτημα βέβαια είναι αν όντως μπορώ να τις αποφύγω, ή αν αδιαφορήσω, απλά θα βρω αυτές τις εισφορές (με τις προσαυξήσεις τους) μπροστά μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.