Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εργασία στην Σαουδική Αραβία


traganeus

Recommended Posts

Κάνοντας λίγο χιούμορ,

είναι λίγο δύσκολο να διαβάζουν michanikos εκεί και να

κινητοποιηθούν για να σου απαντήσουν.

 

Κάνε μία άμεση επικοινωνία με αυτόν που μίλησες.

Link to comment
Share on other sites

Ηρακλαρα εισαι και το χιουμορ ειναι αυτονοητο!!Απλα εκανα εδω μια ερωτηση μηπως εχει βρεθει καποιος στην ιδια θεση για να ξερω τον χρονο που θελει ολο αυτο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλους και όλες. Πολύ ωραίο το thread και πολύ χρήσιμες οι απαντήσεις αλλά και οι ερωτήσεις. Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με Σαουδικη αράβια αν κάποιος γνωριζει. Είμαι Μηχ. Ορυκτών Πόρων 39 χρονών και δουλεύω στην Κύπρο 10 χρόνια εγω και ή γυναίκα μου στον τομέα μου. Είμαι παντρεμένος και εχω μία κόρη 5 χρονών. Με πλησίασε γραφείο recruitment για δουλειά σε μεταλλείο της εκεί δημόσιας εταιρείας μεταλλευμάτων ως Expatriate. Θα είμαι σε camp με άλλους expats και με λεφτά 5 με 7 k. euro. Υπάρχει μου είπε δυνατότητα να φέρω και την οικογένεια μου. Το οικογενειακό εισόδημα μας εδώ είναι περίπου 4000 euro. Το θέμα είναι ότι πλέον ή δουλειά και των 2 μας είναι επισφαλής λόγω προβλημάτων της εταιρείας. Το θέμα είναι ότι με πήραν ξανά από το recruitment και μου είπαν ότι είμαι shortlisted για συνέντευξη τηλεφωνικά αρχικά. Να το σκεφτώ ή να το αφήσω?

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια! Μην κλείνεις καμία πόρτα...Απλά είναι δύσκολο για γυναίκα στην Σαουδική Αραβία...Καταρχήν αν θα βρει δουλειά και 2ο θα πρέπει να κυκλοφορεί με μαντήλα και με την συνοδεία σου (αν είμαι ενημερωμένος σωστά)...ψάξτο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και όλες. Πολύ ωραίο το thread και πολύ χρήσιμες οι απαντήσεις αλλά και οι ερωτήσεις. Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με Σαουδικη αράβια αν κάποιος γνωριζει. Είμαι Μηχ. Ορυκτών Πόρων 39 χρονών και δουλεύω στην Κύπρο 10 χρόνια εγω και ή γυναίκα μου στον τομέα μου. Είμαι παντρεμένος και εχω μία κόρη 5 χρονών. Με πλησίασε γραφείο recruitment για δουλειά σε μεταλλείο της εκεί δημόσιας εταιρείας μεταλλευμάτων ως Expatriate. Θα είμαι σε camp με άλλους expats και με λεφτά 5 με 7 k. euro. Υπάρχει μου είπε δυνατότητα να φέρω και την οικογένεια μου. Το οικογενειακό εισόδημα μας εδώ είναι περίπου 4000 euro. Το θέμα είναι ότι πλέον ή δουλειά και των 2 μας είναι επισφαλής λόγω προβλημάτων της εταιρείας. Το θέμα είναι ότι με πήραν ξανά από το recruitment και μου είπαν ότι είμαι shortlisted για συνέντευξη τηλεφωνικά αρχικά. Να το σκεφτώ ή να το αφήσω?

5,000 ειναι λιγα για τις συνθηκες εκει......εισαι απλα φυλακισμενος...οποιος εχει παει γνωριζει...και εγω εχω παει...Midnight express

 

αποψη μου ειναι να μεινεις εκει που εισαι...στην αραβια θα νοιωθεις ασφαλεις νομιζεις:;;;; οταν τελειωσει το προτζεκτ θα τα βριες μπαστουνια ν απορροφηθεις αλλου λογω του ανταγωνισμου απο πακισταν ινδια μπαγκλαντες και θα φας οτι μαζεψες..

 

επισης η γυναικας σου δεν θα μπορει να κυκλοφορει ΠΟΥΘΕΝΑ χωρις τσεμπερια και καραβοπανα

 

Οσους δυτικους γνωρισα τοτε, αμερικανους, καναδους και εναν γερμανο ειχαν παει για μισθους 120,000+.......ετσι αξιζει τον κοπο γιατι μιλαμε για ασχημη χωρα, την καρδια του ισλαμ...με οτι αυτο συνεπαγεται

Edited by ANEMONA
Link to comment
Share on other sites

σκεψουτο αλλα για καλο και για κακο παρε μαζι σου και κανα καλασνικοφ ... μπορει να χρειαστει ... το παιδι δε σου φταει σε τιποτα παντως να το τρεχεις στην ερημο και στους ταλιμπαν ... ασε που η σαουδικη αραβια δεν παει και πολυ καλα οικονομικα ...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα κύριοι! Χάζευα το ποστ και είπα να ξαναγράψω μιας και είμαι εδώ πια στην Σ.Α! Πάλι καλα για εμένα ειμαι στο ΡΙΑΝΤ και το έργο ειναι μεσα στην πολη! Η ζωη δεν ειναι τοσο χάλια γιατι θα βρεις Ελληνες πολλούς να κανεις παρεα και να κανεις  τις βολτες τις παρασκευές σου που δεν δουλεύεις(αναλογα τι πιεση εχει το προτζεκτ) ...Στα λεφτά ηταν οπως τα συμφωνήσαμε και κατι παραπανω! Η αληθεια ειναι οτι εχουν ζορισει πολυ και εδω τα πραγματα στο τομεα μας και δεν παιζουν πλεον τα πολλα λεφτα που επαιζαν, και επισης πολλες εταιρεις εχουν αρχισει και στελνουν κοσμο πισω στα σπιτια τους. Οτι θέλετε ρωτήστε να απαντησω και να βοηθήσω και εγω οπως με βοηθησαν και οι προηγούμενοι συναδελφοι! 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.