Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία στην Σαουδική Αραβία


traganeus

Recommended Posts

Η μεταπήδηση απο τη μια εταιρεία στην αλλη ειναι ζόρι, γιατι πρεπει να γινουν αλλαγές στα χαρτια που παίρνουν χρονο.

 

Και μεχρι τότε θα εχεις πεθάνει της πεινας, αν δε εχεις πεθάνει πρωτα απο το άγχος.

 

Οταν πηγαίνεις Σαουδικη, η εταιρεία σου πληρώνει τα εξοδα του πρώτου μήνα. Οποτε, δε παίζεις με το θεμα της απληρωσιας. Να ξέμεινεις αποκλείεται, γιατι πας στην Ελληνική Πρεσβεία και σε στέλνουν αυτοι σπιτι. Δοκιμασμένη λυση απο Ελληναρες της Αγγλίας.

 

Τελος, ο maestro θέτει πολυ ωραίο θεμα και συμφωνώ. Εμεις εδω εχουμε μόνιμους εργολάβους μηχανικούς που πληρώνονται με την ωρα και τους εχουμε ακριβως σαν υπαλλήλους με την έννοια οτι έρχονται καθε μερα. Γιατι στα employee benefits υπαρχει διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να πεθάνεις από το άγχος? Αν ξεμείνεις από λεφτά θα πάς στην πρεσβεία να σε στείλουν πίσω και μόλις ετοιμαστούν τα χαρτιά θα ξαναπάς. Αν κάνεις οικονομία και φυλάς τα λεφτά που βγάζεις περίπου πόσο καιρό μπορείς να αντέξεις εκεί χωρίς δουλειά?

 

Το άλλο με τους εργολάβους δε το κατάλαβα. Τί είναι αυτοί οι μόνιμοι εργολάβοι και πώς μπορεί κανείς να γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Στη Σαουδικη απλήρωτος και χωρις λεφτα ειναι too much για μενα. Και το σπιτι ποιος θα στο πληρώνει; Υποτίθεται η εταιρεία ατο καλυπτει απο τον Νόμο (και δεν ειναι benefit εταιρικό οπως κάποιες εταιρειες το παρουςιαζουν). Πρόνοιες και επιδόματα ξεχνα το απο οσο ξερω. Εχεις δουλεια; Εισαι στη χώρα. Δεν εχεις; Δρόμο γιατι θα εχεις θεμα με τη βίζα.

 

Οι αποστάσεις ειναι τεράστιες και το αμαξι ειναι ζωτικής σημασιας. Συγκοινωνία ξεχνα τη. Άρα χωρις λεφτα πως θα κινηθείς;

 

Εχουμε εργολάβους, πχ εσενα και δουλευεις για εμας καθε μερα. Πουθενα αλλου. Δε ξερω αν το λεει η σύμβαση σου, αλλα σιγουρα δεν εχεις χρονο για κατι αλλο. Πως μπορεις να γίνεις; Στα job sites υπάρχουν πολλες αγγελίες που ψάχνουν κόσμο και πληρώνουν με την ωρα.

 

Κανεις τη δικη σου εταιρεία και κόβεις τιμολόγια.

Edited by AAlex
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς χτες έμαθα τα δυσάρεστα απο το ζευγάρι για το οποίο έγραψα σε προηγούμενο ποστ. Ο σύζυγος απολύθηκε απο την εταιρεία και μεσα στην εβδομάδα γυρνάνε οικογενειακός πίσω.. Το κρίμα ειναι για τα παιδια που εν μέσω σχολικής περιόδου καλούνται να αλλάξουν ξανά χώρα και περιβάλλον. Υπαρχει μεν πρόταση στα υπόψιν απο αλλη εταιρεία για το μέλλον, αλλα ειναι αδύνατον να παραμείνουν τη Μ.Ανατολη καθώς τα έξοδα ειναι τεράστια μάλιστα το σπίτι που τους παραχωρούσε η εταιρεία ζητήθηκε να το αδειάσουν μέχρι τέλους του έτους. Λυπάμαι που έτυχε μια τέτοια εμπειρία να την κολλάω στο συσκεκριμενο θεμα, αλλα τελικά η αγορά εργασιας ειναι δύσκολη και απρόβλεπτη παντού.
Κλείνοντας το μεγάλο πρόβλημα το εχει κάποιος με οικογένεια, αν ειναι μόνος παει στα κομμάτια αλλιώς πρεπει να ειναι πολυ μα πολυ προσεκτικός στις επιλογές του


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ikaros 13,

 

Πολυ άσχημο αυτο που συνέβη στον συνάδελφο. Δυστυχως, ετσι ειναι η ζωη. Ευχομαι τα καλυτερα. Παλι καλα που δε τους ειπαν να φύγουν σε 5 ωρες, γιατι εχω ακούσει και κατι τέτοιο.

 

Εν μέρει έρχεσαι στα λόγια μου για το σπιτι και τη βίζα. Εκει πας με δουλεια κ χωρις αυτη έφυγες. Αυτός τωρα θα τρέχει να μαζέψει πράγματα, και θα τον εχει φαει το άγχος για την οικογενεια. Που μυαλο και χρόνος να βρει δουλεια αλλου στη Σαουδικη;

 

Αν ηταν μόνος του, δε θα ειχε άγχος την οικογένεια. Ολα τα αλλα τρεξιματα και εξοδα θα έμεναν ιδια. Και παιζει να του έλεγαν να φύγει σε μια μερα. Εμένα μου ειπαν να φυγω μεςα σε 2 μέρες απο τη στιγμη που θα έβγαιναν η final exit visa. Συνολικά, ειχα 5 μέρες περίπου.

 

Το job security πλεον ειναι ανέκδοτο...

Edited by AAlex
Link to comment
Share on other sites

Ντάξει job security δεν υπάρχει αλλά υποτίθεται ότι φυλάς τα επιπλέον σε σχέση με την ελλάδα λεφτά που βγάζεις και μαζεύεις αποθέματα για την περίπτωση που χάσεις τη δουλειά σου. Κοιτάς να την περνάς ει δυνατόν με μηδενικά έξοδα, ιδίως αν σου καλύπτουν τη βασική διαβίωση και τα υπόλοιπα τα αποταμιεύεις για τους δύσκολους καιρούς.

Edited by georgios_m
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

έψαξα καλά το θέμα και μίλησα με δύο φίλους (ο ένας πρώην της Αθηνάς, ο άλλος νυν της Αρχιρόδον). Αυτοί μίλησαν με γνωστούς τους που είναι αυτήν την στιγμή στο Ριάντ. 

Και η απάντηση που πήρα ήταν: "μην πας,γιατί η εταιρία αυτή (δεν ξέρω αν είναι σωστό να πω ποια είναι) χρωστάει σε όποιον μιλάει ελληνικά-και αραβικά, και δεν πληρώνει"..

Οπότε, άκυρο...

Όσο για την άλλη δουλειά που μου έτυχε (550 ευρώ..), με έχουν από αύριο σε αύριο...

 

Μπράβο που το έψαξες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα

 

Εδώ και έναν χρόνο εργάζομαι Σαουδική Αραβία και πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ χωρίς να έχω κάνει ποτέ έναρξη επαγγέλματος στην εφορία, από ότι φαίνετε με τον νόμο του 2011 θα φορολογηθώ Ελλάδα για 5 χρόνια για την αμοιβή μου. Το ερώτημα είναι το εξής εγώ συνεχίζω να πληρώνω κανονικά το ταμείο στην Ελλάδα αλλά δεν ξέρω εάν αυτά τα χρήματα θα εκπέσουν από το φορολογητέο μου εισόδημα μιας και εδώ είμαι μισθωτός. Ξέρει κάποιος τι μου επιφυλάσσει το μέλλον ιδικά μετά από τις αυξήσεις στις εισφορές του ταμείου που όλοι περιμένουμε να μας πέσουν στο κεφάλι από τον ουρανό.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ MEAD4564,

 

Θέτεις κρίσιμα ερωτήματα. Προσωπικα δεν πλήρωνα ΤΣΜΕΔΕ οσο ημουν Σαουδικη Αραβια. Ηταν καθαρα προσωπική απόφαση επειδη πιστευω οτι το ταμείο θα συγχωνευτει στο μέλλον και θα πάρουμε 3 και 60 εθνική σύνταξη. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Πήγαινε σε εμπειρο φοροτεχνικο με τέτοια θέματα. Ρωτα συναδέλφους Ελληνες αν εχεις για το τι έχουν κανει κ που έχουν παει.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ AAlex,

 

Δυστυχώς όπως συνεχίζετε η κατάσταση η συγχώνευση του ταμείου είναι πλέον μονόδρομος όπως το έχουν άλλωστε δρομολογήσει με τις αποφάσεις που παίρνουν. Ο μόνος λόγος που πληρώνω το ταμείο είναι για να κατοχυρώσω κάποτε δικαίωμα συνταξιοδότησης.  Κατά τα άλλα μην περιμένεις να βγάλεις άκρη ούτε από τους φοροτεχνικούς  γιατί αυτοί που ασχολούνται πραγματικά είναι λίγοι και δυσεύρετοι, ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.