Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία στην Σαουδική Αραβία


traganeus

Recommended Posts

Ειναι αξιόπιστα, αλλα εισαι εσυ και αλλα τόσοι Ινδοί, Φιλιππινοι και ολη η Μέση Ανατολή. Τα salary τους στον πάτο, απαιτήσεις μηδέν, άρα η ελπιδα μικραίνει.

 

Ψάξε μεςω websites εταιρειών που σε ενδιαφέρουν και LinkedIn. Γενικά στην Μ. Ανατολή θέλουν έμπειρους παίκτες. Graduate schemes δεν πολυευδοκιμούν.

 

Η Ευρώπη δείχνει σαν λύση, αλλα μου κανει εντύπωση γιατι δεν βρισκεις κατι, ειδικά με αγγλικό πτυχίο. Γενικά θελει υπομονή πάντως.

 

Συμφωνώ σε όσα γράφεις. Κι εγώ μέχρι στιγμής, μετά από πολύ ψάξιμο, έρευνα και διάβασμα σε διάφορα forums (κι εδώ μέσα), αυτά που είπες έχω καταλάβει για Αφρική και Μ. Ανατολή.

 

Για Ευρώπη κι ειδικά για Αγγλία, πρέπει να φύγω και να μείνω εκτός Ελλάδος, ειδικά για graduate schemes... Ίσως από το νέο έτος, να την κάνω !

Link to comment
Share on other sites

Και εγω απο Αγγλία εχω πτυχίο και πριν κάποιο διάστημα που συμφοιτητης μου έκανε απόπειρα εκει μου ειπε οτι πολλοι κοιτάζουν ίδρυμα αποφοίτησης καθως και βαθμό πτυχίου. Αν εισαι σε ικανοποιητικό επίπεδο δεν εχεις να φοβηθείς τιποτα, αλλα πρεπει να πας εκει ειδικά Αγγλία..

Για μέση ανατολή θελουν εμπειρια εκτος πολυ εξαιρετικών περιπτώσεων μιας και υπαρχουν χιλιάδες entry level αλλων χωρών με πολυ χαμηλούς μισθούς.. Χρειάζεσαι γερό στομάχι για να αντέξεις μεχρι να φτάσεις σε καλο επίπεδο ξεκινώντας απο το μηδέν. Στην ευρωπη τουλαχιστον θα ζεις πιο πολιτισμένα άσχετα αν στην αρχή ο μισθός σου δεν θα ειναι για πολλα πράγματα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αναγνωρίζεται ο Πολιτικός Μηχανικός Τ.Ε. ως δικαιούχος (αυτοδίκαια) άσκησης του επαγγέλματος του Μηχανικού στη Σ. Αραβία, την Ουγκάντα, το Πακιστάν, τη Σομαλία και τα λοιπά "συντηρητικά" μέρη του κόσμου;

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μας ενημερώσει, γιατί στην ανεπτυγμένη Ελλάδα τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι.

 

Ενδιαφέρον το θέμα που ξεκίνησε, για δεκάδες χιλιάδες Μηχανικούς στην Ελλάδα που ψάχνουν ένα μέρος για να ασκήσουν ελεύθερα το επάγγελμα στο οποίο ειδικεύονται.

Edited by stavmanr
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Αναγνωρίζεται ο Πολιτικός Μηχανικός Τ.Ε. ως δικαιούχος (αυτοδίκαια) άσκησης του επαγγέλματος του Μηχανικού στη Σ. Αραβία, την Ουγκάντα, το Πακιστάν, τη Σομαλία και τα λοιπά "συντηρητικά" μέρη του κόσμου;

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μας ενημερώσει, γιατί στην ανεπτυγμένη Ελλάδα τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι.

 

Ενδιαφέρον το θέμα που ξεκίνησε, για δεκάδες χιλιάδες Μηχανικούς στην Ελλάδα που ψάχνουν ένα μέρος για να ασκήσουν ελεύθερα το επάγγελμα στο οποίο ειδικεύονται.

 

Δεν έχω εύκολη κ κυρίως ξεκάθαρη απάντηση.

 

Στη Σ. Αραβία πρέπει πρώτα να κάνεις εγγραφή στο Saudi Council of Engineers (SCE) υποχρεωτικά (για να βγει η άδεια παραμονής στη χώρα). Για να γίνει αυτό πρέπει να τους πας μεταφρασμένο (από το ΥΠΕΞ) και επικυρωμένο (από την πρεσβεία της ΣΑ στην Αθήνα) το πτυχίο σου. Νομίζω ότι θα το δεχτούν.

 

Μία άλλη λύση είναι να δουλέψεις ως Μηχανικός (δηλ. να προσφέρεις της υπηρεσίες ενός Μηχανικού), αλλά να μην βγει η βίζα σου ως Μηχανικού γιατί τότε θα πρέπει υποχρεωτικά να κάνεις την εγγραφή σου στο SCE, και αν για κάποιο λόγο αυτή δεν γίνει τότε γυρίζεις πίσω. Επί της ουσίας, η εταιρία που θα σε προσλάβει δεν κερδίζει απαραίτητα κάτι αν σε προσλάβει ως Μηχανικό (αν δηλ. στη βίζα σου θα αναφέρεται ότι είσαι Μηχανικός), άρα για να μην το ρισκάρεις βγάζεις βίζα με άλλο τίτλο εργασίας.

Edited by Omega
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΕΧΩ ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΤΗΝ ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ.ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ.ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ,ΤΟ ΥΠΕΓΡΑΨΑ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΩΡΑ ΚΑΙ 15 ΜΕΡΕΣ.ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΠΑΝΕ ΕΚΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Παρακαλώ μην γράφετε με Κεφαλαία. Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Ευχαριστώ, Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν τους ρωτάς;;

Για να έχετε υπογράψει συμβόλαιο, τότε προφανώς έχεις έρθει σε προχωρημένες συζητήσεις τουλάχιστον με έναν.

Link to comment
Share on other sites

Εγινε συζητηση και μου ειπε οτι θα μου ερθει ενα μεηλ να στειλω τα χαρτια μου.τα εστειλα ολα εβγαλα και διαβατηριο και το εστειλα..απλα ειπα να κανω μια ερωτηση για να μην τους πριζω,καθως και σε ολα τα μεηλ εστελνα να μου στειλουν πισω ενα μεηλ οτι εχουν λαβει τα εγγραφα μου,αλλα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εύκολη κ κυρίως ξεκάθαρη απάντηση.

 

Στη Σ. Αραβία πρέπει πρώτα να κάνεις εγγραφή στο Saudi Council of Engineers (SCE) υποχρεωτικά (για να βγει η άδεια παραμονής στη χώρα). Για να γίνει αυτό πρέπει να τους πας μεταφρασμένο (από το ΥΠΕΞ) και επικυρωμένο (από την πρεσβεία της ΣΑ στην Αθήνα) το πτυχίο σου. Νομίζω ότι θα το δεχτούν.

 

Αν ισχύει αυτό, τότε απαιτείται αρκετός χρόνος

 

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΠΑΝΕ ΕΚΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑΣ

 

Εσύ τα έχεις στείλει τα χαρτιά σου? (πτυχίο κλπ?)

Edit: Απάντησες ήδη σε αυτό ταυτόχρονα...Σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα, πχ σε άλλες 15 μέρες πάρε ένα τηλέφωνο. Με recruiter μιλάς ή απευθείας με την εταιρεία?

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Τα εχω στειλει ολα απο την αρχη,και πριν 15 μερες εστειλα και το διαβατηριο.Mιλησα με ενα μανατζερ.

Edited by lefteris.vr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.