Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εργασία στην Σαουδική Αραβία


traganeus

Recommended Posts

lefteris.vr είσαι στο έργο του Μετρό με την κοινοπραξία BACS αν επιτρέπεται; 
Τα λεφτά γενικά στους πολιτικούς μηχανικούς είναι πλέον λιγότερα όχι μόνο Σ.Α. και πάντα λιγότερα από μηχανικούς άλλων κλάδων.
Όταν ήμουν εκεί για πρακτική το 2012, πρώτοι μισθοί χωρίς εμπειρία ~2500 καθαρά, πολύ λίγα για Σ.Α.

Ευρώπη πρώτοι μισθοί για Π.Μ. χωρίς εμπειρία είναι περίπου τόσα, ίσως λίγο λιγότερα (εκτός από Ελβετία, Λιχτενστάιν)

Edited by dragonver
Link to comment
Share on other sites

lefteris.vr είσαι στο έργο του Μετρό με την κοινοπραξία BACS αν επιτρέπεται; 

Τα λεφτά γενικά στους πολιτικούς μηχανικούς είναι πλέον λιγότερα όχι μόνο Σ.Α. και πάντα λιγότερα από μηχανικούς άλλων κλάδων.

Όταν ήμουν εκεί για πρακτική το 2012, πρώτοι μισθοί χωρίς εμπειρία ~2500 καθαρά, πολύ λίγα για Σ.Α.

 

Ευρώπη πρώτοι μισθοί για Π.Μ. χωρίς εμπειρία είναι περίπου τόσα, ίσως λίγο λιγότερα (εκτός από Ελβετία, Λιχτενστάιν)

Οχι δεν είμαι στο μετρό! Τα λεφτά είναι εντάξει γιατί δεν μπορείς να φας εδώ πολλά λεφτά! Εκτος και αν ψωνίζεις συνεχεία κατζετακια και ρούχα!Στα παρέχουν ολα και ετσι τα έξοδα σου είναι μηδενικά!

Link to comment
Share on other sites

2,500 καθαρα ειναι ψιχουλα για την αραπιά εκει και την ζωη που κανεις...περπατας στον δρομο και οι κατσαριδες τρεχουν σε κοπαδια....Η ζωη σου ειναι εργοταξιο-σπιτι/ξενοδοχειο....Σου δινεται μονο μια μερα ξεκουρασης η παρασκευη που ουσιαστικα δεν εχεις να πας και πουθιενα οποτε την περνας παλι κλεισμενος σε μια τρυπα..Ιδιως την περιοδο Μαιο με Οκτωβριο βραζει ο τοπος μερα και νυχτα...Η δε εικονα της χωρας ειναι οπως ειναι ο δημος ρεντη στην Αττικη...

 

Αν δεν εχει καποιος εμπειρια και του δωθει η ευκαιρια ας παει να αποκτησει...κατα τ αλλα ουτε καν συζητηση...Εκτος αν μιλαμε για κανα 8αρι-10αρι τον μηνα που δυσκολα θα δωθουν σε Ελληνα γκαστερμπαιτερ....Εζησα εκει και ξερω και ζουμε μονο μια φορα....

Edited by ANEMONA
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο τραγικά οσο τα λες!Βέβαια εξαρτάται και απο τον άνθρωπο!Μια χαρα παρέες μπορείς να κανεις να βγαινεις ακομα και τις καθημερινές το απόγευμα και τις παρασκευές να κάνεις την βόλτα σου στο κέντρο του Ριαντ που ειναι ομορφα.Τωρα τι να σου πω ίσως ήσουν και πολλά χρόνια και τα βαρεθηκες ολα!Αλλα δεν νομίζω οτι υπάρχει τέτοια επιλογή που να μπορείς να βάλεις στην άκρη λεφτά όπως εδώ! Τώρα μπορεί να τα βλέπω και εγώ έτσι γιατί είμαι λίγο καιρό!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως οι παλιότεροι θα συμφωνήσουν με τον παλιό. Ήταν διαφορετικές οι αμοιβές σε παλιότερες εποχές, οι δε συνθήκες εργασίας και ζωής ίσως και να ήταν λίγο καλύτερες, αλλά αυτό σηκώνει πολλή συζήτηση.

Όσο για τις επιλογές, πάντα μα πάντα έχει κάποιος επιλογές.

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όντως είναι καλύτερα στη ΣΑ από ότι πολλοί πιστεύουν, ειδικά αν είσαι κοντα στις δύο ακτές, Jeddah (πιο liberal) και Eastern Province (λόγω Bahrain).

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις να βασισεις την ζωη σου σ αυτες τις χωρες....τελειωνει το εργο και σε στελνουν πακετο πισω..'Η πρεπει να βρεις αλλη εταιρεια αλλο εργο για να μεινεις εκει και στο μεσοδιαστημα τρως οσα εβγαλες οντας ανεργος....το εχω δει σε πολλους συναδελφους το σεναριο αυτο....Ο αλλος εφαγε μεγαλο μερος απ οσα εβγαλε ψαχνωντας γι αλλη δουλεια οταν τελειωσε το εργο που ειχε προσληφθει και στο τελος γυρισε ελλαδα..ο ανταγωνισμος απο πακιστανια ινδους ασιατες κτλ που ειναι φθηνοι ειναι τραγικος

Edited by ANEMONA
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις να βασισεις την ζωη σου σ αυτες τις χωρες....τελειωνει το εργο και σε στελνουν πακετο πισω..'Η πρεπει να βρεις αλλη εταιρεια αλλο εργο για να μεινεις εκει και στο μεσοδιαστημα τρως οσα εβγαλες οντας ανεργος....το εχω δει σε πολλους συναδελφους το σεναριο αυτο....Ο αλλος εφαγε μεγαλο μερος απ οσα εβγαλε ψαχνωντας γι αλλη δουλεια οταν τελειωσε το εργο που ειχε προσληφθει και στο τελος γυρισε ελλαδα..ο ανταγωνισμος απο πακιστανια ινδους ασιατες κτλ που ειναι φθηνοι ειναι τραγικος

Ναι σε αυτα συμφωνω! Πρεπει να ξερεις τι θα κανεις πολυ πριν τελειωσει το εργο. Στο θεμα ανταγωνισμου το βλεπω στην εταιρεια που ειμαι, γιατι θα παρουν 15 μηχανικους απο τις γυρω χωρες και 2-3 Ελληνες!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Απίστευτες καταστάσεις καταγγέλλουν ότι βιώνουν 20 Έλληνες και 150 Κύπριοι οι οποίοι εργάζονται κάτω από άθλιες συνθήκες σε μεγάλη κυπριακή κατασκευαστική εταιρία που έχει αναλάβει έργα στο Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας. 

Οι εργαζόμενοι σύμφωνα με επιστολή τους προς τα στελέχη της εταιρίας J&P που έχει αναλάβει μεγάλα κατασκευαστικά έργα στην πρωτεύουσα της Σαουδικής Αραβίας, Ριάντ, βρίσκονται σε εξαιρετικά δύσκολη θέση εδώ και μερικούς μήνες αναγκαζόμενοι να επιβιώνουν κάτω από τραγικές συνθήκες, καθώς η εταιρία δεν καταβάλει τα δεδουλευμένα τους, ενώ αρνείται να τους επιστρέψει τις βίζες ώστε να μπορέσουν να φύγουν και να δουλέψουν σε κάποια άλλη χώρα.

 

https://www.protothema.gr/greece/article/774302/thriler-sti-saoudiki-aravia-me-ellines-kai-kuprious-mihanikous/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.