Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία στην Σαουδική Αραβία


traganeus

Recommended Posts

 

 

13-14 ωρες την ημερα, 7ημερο και ζωη στο campus του εργοταξιου ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ. Αυτά ειναι για τους Ινδούς, Φιλιπινέζους, κλπ. Ηταν ελληνική εταιρία? Πήγες μέσω γνωστού? Μπορεί να σου έκαναν τέτοια πρόταση για να μην την δεχτείς και να τους πεις εσυ οχι. Οι Ινδοι κλπ παίρνουν γυρω στα 10-12 χιλιάρικα το χρόνο, οι δυτικοί απο 40 και πάνω, σε γενικές γραμμές.

 

 

Αυτα μ αναφερθηκαν..και δεν νομιζω να επεμεναν τοσο να συναντηθουμε για να μην δεχθω..αυτοι με πιεζαν..

 

οσο για τους μισθους ο φιλιπινεζος και ινδος επαιρναν 15,000 ευρω λιγοτερα απ εμενα..

 

κανε τις αναγωγες σου

Link to comment
Share on other sites

Topap η BECHTEL σου έκανε πρόταση για Σ. Αραβία για το RKPP (eastern province); Σ. Αραβία έχεις δουλέψει; Αν ναι, πού και για πόσο καιρό;

Όσον αφορά για το επταήμερο, όντως εδώ οι μόνοι που δουλεύουν επταήμερο είναι αυτοί από Φιλιππίνες, Νεπάλ κλπ. που είναι δευτερεύον προσωπικό (μάγειρες κλπ).

Edited by dragonver
Link to comment
Share on other sites

@ΑΝΕΜΟΝΑ,

 

Σε ξαναρωτάω, ήταν ελληνική εταιρία? Πήγες μέσω γνωστού? Το interview έγινε στην Ελλάδα ή μέσω skype? Για τι θέση σε ήθελαν? Πόσα χρόνια προυπηρεσία είχες τότε?

 

Δεν θέλω να παρεξηγηθείς, αλλά στο παρών forum υπήρχε ενα thread οπου κάποιος έλεγε ότι είχε interview με την ΑΘΗΝΑ για δουλειά στα ΗΑΕ και του έδιναν 1500 ευρώ το μήνα. Σε δεύτερο χρόνο, μιλούσα με ενα φίλο που δουλεύε στην ΑΘΗΝΑ στα ΗΑΕ και μου είπε οτι 1500 ευρώ δεν παίζει να δίνει η εταιρία και οτι απλά του εκαναν αυτη τη προσφορά για να μην τη δεχθεί... μάλλον δεν μπορούσαν να του πουν οχι, αλλά μπορούσαν να τον κάνουν να πει αυτός όχι, ο νοών νοείτω...

 

Δηλαδή πόσα λεφτά θα σου έδιναν? Για να καταλάβω πόσα έπαιρνε ο Ινδός και ο Φιλιπινέζος και να κάνω την αναγωγή μου.

 

 

@dragonver,

 

Ήταν για το Jubail, βιομηχανική πόλη χτισμένη στο βασικό λιμάνι στα ανατολικά από οπου στέλνουν το πετρέλαιο και το LPG. Η πόλη ουσιαστικά έχει χτιστεί για όσους δουλεύουν εκεί.

Δεν έχω δουλέψει Σ.Αραβία αλλά βρηκα σε ενα expat φορουμ και μίλησα με εναν έλληνα καθηγητή (ασχετο με το επαγγελμα μας) ο οποίος έζησε στο Jubail για 2 χρόνια, από εκεί έμαθα αυτά που αναφέρω σχετικά με τη ζωή εκει.

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

@ΑΝΕΜΟΝΑ,

 

Σε ξαναρωτάω, ήταν ελληνική εταιρία? Πήγες μέσω γνωστού? Το interview έγινε στην Ελλάδα ή μέσω skype? Για τι θέση σε ήθελαν? Πόσα χρόνια προυπηρεσία είχες τότε?

 

Δεν θέλω να παρεξηγηθείς, αλλά στο παρών forum υπήρχε ενα thread οπου κάποιος έλεγε ότι είχε interview με την ΑΘΗΝΑ για δουλειά στα ΗΑΕ και του έδιναν 1500 ευρώ το μήνα. Σε δεύτερο χρόνο, μιλούσα με ενα φίλο που δουλεύε στην ΑΘΗΝΑ στα ΗΑΕ και μου είπε οτι 1500 ευρώ δεν παίζει να δίνει η εταιρία και οτι απλά του εκαναν αυτη τη προσφορά για να μην τη δεχθεί... μάλλον δεν μπρούσαν να του πουν οχι, αλλά μπορούσαν να τον κάνουν να πει αυτός όχι, ο νοών νοείτω...

 

Δηλαδή πόσα λεφτά σου έδιναν? Για να καταλάβω πόσα έπαιρνε ο Ινδός και ο Φιλιπινέζος και να κάνω την αναγωγή μου.

 

4,000 ευρω περιπου / μηνα

 

προυπηρεσια εχω 6 χρονια σε μελετητικα

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, 4000 το μήνα ειναι λογικό, αυτο δεν σου έλεγα και εγω? (40.000+ το χρόνο τουλάχιστον).

 

Δηλαδή μου λες ότι στους Ινδούς, Πακιστάνους, κλπ έδιναν 25.000 το χρόνο? Χλωμό το κόβω, δεν θέλω να σε αμφισβητήσω αλλά μου φαίνεται ΤΕΡΑΣΤΙΟ το ποσό που μου λες. Εκτός και αν δεν μιλάμε για κανένα ινδο, φιλιπίνο, κλπ της σειράς αλλά για εναν μηχανικό με πολλά χρόνια εμπειρίας. Πάντως για ινδο πχ 5-10 χρόνια, αμφιβάλλω αν μπορεί να παίρνει πάνω απο 15.000-18.000 ευρώ το χρόνο. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

 

Και στην τελική, γιατί συγκρίνεις το τι θα έπαιρνες εσυ με το τι παίρνουν οι Ινδοι, κλπ... Τι έπαιρναν οι δυτικοί μηχανικοι στην εταιρια αυτη?

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Εδώ που είμαι Ινδοι, Φιλιππινέζοι μη μηχανικοί παίρνουν περί τα 600-700€ το μήνα. Πακιστανοί και Μπαγκλαντεσιανοί μη μηχανικοί 300-350€ το μήνα με υπερωρίες.

 

Για μηχανικούς δυστυχώς (ινδούς κλπ) δεν ξέρω.

Edited by dragonver
Link to comment
Share on other sites

@Γιάννης,

 

Ακόμα δεν έχω πλήρη εικόνα, αλλά θα ξέρω σε λίγο καιρό. Εχω την εντύπωση οτι η αγορά ειναι ψιλο-κλειστή, δηλαδή αν δεν είσαι local ή κινέζος δεν βρίσκεις.

Εκτός και αν εισαι σε εταιρία πολυεθνική και πάρουν εκεί έργο και σε στείλουν (οι αγγλικές εταιρίες κάνουν κυρίως development και οι γαλλικές/ισπανικές κάνουν κατασκευή).

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Καθόλου μα καθόλου απίθανο δεν θα μου φανεί μετά από 1-2 χρόνια να ρωτάνε συνάδελφοι για τους μισθούς και γενικότερα θέσεις εργασίες, ποιότητα ζωής, ακόμα και για τη Βόρεια Κορέα!! :shock:

"Τι έχουν να δουν τα μάτια μου" 1984, Θ.Μαραγκός

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Earl, το γελάς?

 

Για Χονγκ-Κονγκ είχα γνωρίσει έναν recruiter που έψαχνε bridge-engineers αλλά του είχα πει ότι δεν ενδιαφέρομαι για την περιοχή. Η έρευνά μου έδειξε ότι οι μισθοί κυμαίνονται στις ~30.000€ τον χρόνο. Αλλά ήθελα να πάρω γνώμες μήπως κάνω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.