Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εργασία στην Σαουδική Αραβία


traganeus

Recommended Posts

Αυτοκίνητο (αν και πρακτικά, τι να το κάνω; Την 1 ημέρα ρεπό δεν νομίζω να έχω όρεξη για βόλτες..),

σπίτι (με 1 έλληνα συγκάτοικο. ή σε κοντέινερ σε κάμπους,ή στην πόλη),

κινητό και λάπτοπ..

 

Δεν ξέρω τι να αποφασίσω, γιατί τα λεφτά δεν είναι πολλά, αλλά ούτε και λίγα...

Link to comment
Share on other sites

Αν σου καλύπτει τα αεροπορικά και γενικά "βγαίνεις" βάσει των αναγκών σου, να πας.

Έχεις τίποτα να χάσεις?

Είναι λογικόα τα πρώτα 1-2 χρόνια να μην μαζέψεις λεφτά. Θα μαζέψεις εμπειρία όμως...

Link to comment
Share on other sites

To TΣΜΕΔΕ αυτοί (είμαι κάτω της 5αετίας, οπότε, "αμελητέο" είναι για αυτούς)..

 

Για εισιτήρια (κακώς, ξεχάστηκα και) δεν ρώτησα...

 

Άδεια, κάθε τρίμηνο, 10 μέρες.

 

Ένα που με "ανησυχεί", είναι ότι μου είπαν ότι πάω χωρίς επίσημο συμβόλαιο (πχ,για ένα χρόνο), δηλαδή, όποτε θέλω φεύγω, όποτε θέλουν με διώχνουν..

 

Στα θετικά, είναι ότι δεν έχω τίποτα να χάσω (νέος είμαι, άνεργος είμαι, χωρίς υποχρεώσεις, θα πάρω αρκετή εμπειρία και θα βγάλω και δυο δραχμές)..

 

Στα αρνητικά είναι ότι "χάνεις" τη ζωή σου εκεί (δεν λέω ότι στην Ελλάδα πάω κάθε βράδυ στα μπουζούκια και κάνω ζημιές), αλλά, πάνω στα καλύτερα μου χρόνια, "εξορίζομαι" στην έρημο. Και να πω και την αλήθεια, φοβάμαι μήπως με κρεμάσει η εταιρία στο τέλος..

 

Και μέσα σε όλα, βρήκα μια άλλη δουλειά, στην Αθήνα, με 550 ευρώ+ΤΣΜΕΔΕ και πρέπει να αποφασίσω άμεσα...

Ό,τι και να αποφασίσω, σίγουρα θα το μετανοιώσω στο τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να πας έξω με την προοπτική οτι θα μείνεις αρκετά χρονια ώστε να εξελιχθεις. Δεν πας για αρπαχτή δεν εχει νόημα. Αν δεν εισαι διατεθειμένος για κατι τέτοιο μείνε Ελλάδα πάλεψε το και όπου βγει..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να πας 2 χρόνια και με την εμπειρία σου αυτή μετά να κινηθείς σε πιό "ανθρώπινο" περιβάλλον (Ντόχα,Ντουμπάι,Αμπου Ντάμπι κτλ) .Σε όποια χώρα του Αραβικού κόσμου και να πας μετά θα έχεις πολύ μεγάλο προβάδισμα σε σχέση με Μηχανικούς δεν θα έχουνε εργασιακή εμπειρία στον κόλπο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.