Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροι δόμησης σε οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, έχω μια ερώτηση.

Στο 289/ΑΑΠ/2011, λέει για αντικατάσταση στην παρ.2 του μέγιστου ποσοστού κάλυψης και Σ.Δ του αρθρ 5 παρ.1 του ΦΕΚ 181/Δ/1985. Όμως στο τελευταίο ΦΕΚ έχει γίνει τροποποίηση με το ΦΕΚ 133/Δ/1987 του μέγιστου ποσοστού κάλυψης και γίνεται κλιμακωτά. Τελικά ποιό απο τα δυο ισχυεί;; Απ όσο καταλαβαίνω πάμε πάντα με το τελευταίο ΦΕΚ αλλά εδώ έχει γίνει κάτι ή εγω δεν καταλαβαίνω σωστα; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Alex Spanidis said:

Καλησπέρα σας, έχω μια ερώτηση.

Στο 289/ΑΑΠ/2011, λέει για αντικατάσταση στην παρ.2 του μέγιστου ποσοστού κάλυψης και Σ.Δ του αρθρ 5 παρ.1 του ΦΕΚ 181/Δ/1985. Όμως στο τελευταίο ΦΕΚ έχει γίνει τροποποίηση με το ΦΕΚ 133/Δ/1987 του μέγιστου ποσοστού κάλυψης και γίνεται κλιμακωτά. Τελικά ποιό απο τα δυο ισχυεί;; Απ όσο καταλαβαίνω πάμε πάντα με το τελευταίο ΦΕΚ αλλά εδώ έχει γίνει κάτι ή εγω δεν καταλαβαίνω σωστα; Ευχαριστώ

Το ποσοστό κάλυψης είναι 60%. Ο κλιμακωτός ΣΔ ισχύει για αμιγώς επαγγελματικές χρήσεις και τουριστικές εγκαταστάσεις. Αν ξεκινάς τώρα επαγγελματικά θα χρειαστείς οπωσδήποτε κωδικοποιημένη νομοθεσία.

Δες παρακάτω

2. Μέγιστο ποσοστό κάλυψης και συντελεστής δόμησης: 
α) Το μέγιστο ποσοστό κάλυψης των γηπέδων ορίζεται σε 60% της επιφανείας τους. 
β.1) Για γήπεδα μικρότερα των 700 τμ επιτρέπεται η ανέγερση κτηρίου οποιασδήποτε χρήσης (κύριας και βοηθητικής) μέγιστης επιτρεπόμενης συνολικής επιφάνειας ορόφων 240 τμ. Επιπλέον της επιφάνειας αυτής επιτρέπεται η κατασκευή παταριού ξηράς δόμησης επιφανείας έως 40 τμ. 
β.2) Για γήπεδα μεγαλύτερα ή ίσα των 700 τμ επιτρέπεται η ανέγερση κτηρίου οποιασδήποτε χρήσης (κύριας και βοηθητικής) μέγιστης επιτρεπόμενης συνολικής επιφάνειας ορόφων 400 τμ. 
γ) Για γήπεδα μικρότερα των 200 τμ ορίζεται σδ 1,0 και προκειμένου να είναι δυνατή η μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση συνολικής επιφανείας 200 τμ η κάλυψη επιτρέπεται να είναι μεγαλύτερη του 60% χωρίς σε καμία περίπτωση να υπερβαίνει το 70% της επιφανείας του γηπέδου. 
δ) Για κτήρια τουριστικών και αμιγώς επαγγελματικών χρήσεων ο σδ ορίζεται ως εξής: 
- για τα πρώτα 1000 τμ της επιφανείας του γηπέδου ο σδ ορίζεται σε 0,6 
- για τα επόμενα 1000 τμ της επιφανείας του γηπέδου ο σδ ορίζεται σε 0,5 
- για τα επόμενα 1000 τμ της επιφανείας του γηπέδου ο σδ ορίζεται σε 0,4 
- για τα επόμενα 1000 τμ της επιφανείας του γηπέδου ο σδ ορίζεται σε 0,3 
- για το τμήμα της επιφάνειας άνω των 4000 τμ ο σδ ορίζεται σε 0,2 
ε) Ειδικά για τα κοινωφελή κτήρια ορίζεται συντελεστής δόμησης 0.8, ο οποίος μπορεί, με την έγκριση τοπικού σχεδίου κατά τις διατάξεις του ΝΔ/17-7-23 , να καθορίζεται μεγαλύτερος, ανάλογα με τις ανάγκες του οικισμού χωρίς να υπερβαίνει το 1,8". 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το φόρουμ για να προσδιορίσω όρους δόμησης σε οικισμούς <2000 κατοίκων. Πρόκειται για οικισμό στον οποίο η κατά κανόνα αρτιότητα ορίζεται στα 800τ.μ. Το αντίστοιχο ΦΕΚ για τους λοιπούς όρους δόμησης με παραπέμπει στο ΦΕΚ 181/Δ (24-4-85) το οποίο έχει τροποποιηθεί με ΦΕΚ 133/Δ (23-2-87) και ΦΕΚ 289/ΑΑΠ (4-11-11). Πρόκειται για οικόπεδο που θα προκύψει μετά από κατάτμηση - επομένως δημιουργείται μετά το 2011.Διαβάζοντας το ΦΕΚ 289/ΑΑΠ (4-11-11) καταλαβαίνω τα εξής για τους λοιπούς όρους δόμησης.

Οικοδομησιμότητα βάσει εμβαδού και προσώπου σε δρόμο - δηλαδή για οικόπεδο>500τ.μ. απαιτείται πρόσωπο 15μ.

Κάλυψη 60%

Μέγιστη Δόμηση 400τ.μ. (έφοσον εμβαδό οικοπέδου >700τμ)

Μέγιστο Ύψος 7,5 μ.

Αριθμός Ορόφων 2

Τα βρίσκετε σωστά τα παραπάνω? Το ελάχιστο πλάτος σε κοινόχρηστο δρόμο κτλ πότε ισχυεί? Και η κλιμακωτή δόμηση σε κατοικία πότε ίσχυε? Τα έχω μπλέξει νομίζω,

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις οικοδομησιμότητα θα πρέπει να έχεις στο αρχικό (προφανώς και στα προκύπτοντα οικόπεδα) πρόσωπο σε μήκος  15+15=30 μ, και πλάτος τουλάχιστον 4 μ (ή μεγαλύτερο αν ορίζεται σε σχετική νομαρχιακή απόφαση). Αν δεν το έχεις, θα πρέπει να προβείς σε συμβολαιογραφική πράξη παραχώρησης εδαφικής λωρίδας στο συνολικό απαιτούμενο μήκος προσώπου, ώστε το ημιπλάτος εις βάρος της αρχικής ιδιοκτησίας να είναι 2 μ από τον άξονα του δρόμου. Επιπλέον για να έχεις 2 άρτια πρέπει να έχεις και αρχική έκταση πάνω από 1600 τμ (αρτιότητα 800 τμ)

υ.γ ο κλιμακωτός ΣΔ για κατοικία έχει καταργηθεί με το ΦΕΚ 289/11.  Σήμερα έχεις 3 κατηγορίες ΣΔ

Μέχρι 200 τμ-->σδ=1,   μετά μέχρι 700 (240 τμ) και μεγαλύτερα των 700 (δόμηση 400 τμ).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, the_topo said:

Τα βρίσκετε σωστά τα παραπάνω? Το ελάχιστο πλάτος σε κοινόχρηστο δρόμο κτλ πότε ισχυεί? Και η κλιμακωτή δόμηση σε κατοικία πότε ίσχυε? Τα έχω μπλέξει νομίζω,

 

On 24/10/2022 at 7:05 ΜΜ, Pavlos33 said:

 Αν ξεκινάς τώρα επαγγελματικά θα χρειαστείς οπωσδήποτε κωδικοποιημένη νομοθεσία

Η σύνδεση με  βάση δεδομένων στοιχίζει ελάχιστα και προσφέρει πάρα πολλά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pavlos33 said:

Για να έχεις οικοδομησιμότητα θα πρέπει να έχεις στο αρχικό (προφανώς και στα προκύπτοντα οικόπεδα) πρόσωπο σε μήκος  15+15=30 μ, και πλάτος τουλάχιστον 4 μ (ή μεγαλύτερο αν ορίζεται σε σχετική νομαρχιακή απόφαση). Αν δεν το έχεις, θα πρέπει να προβείς σε συμβολαιογραφική πράξη παραχώρησης εδαφικής λωρίδας στο συνολικό απαιτούμενο μήκος προσώπου, ώστε το ημιπλάτος εις βάρος της αρχικής ιδιοκτησίας να είναι 2 μ από τον άξονα του δρόμου. Επιπλέον για να έχεις 2 άρτια πρέπει να έχεις και αρχική έκταση πάνω από 1600 τμ (αρτιότητα 800 τμ)

υ.γ ο κλιμακωτός ΣΔ για κατοικία έχει καταργηθεί με το ΦΕΚ 289/11.  Σήμερα έχεις 3 κατηγορίες ΣΔ

Μέχρι 200 τμ-->σδ=1,   μετά μέχρι 700 (240 τμ) και μεγαλύτερα των 700 (δόμηση 400 τμ).

Ευχαριστώ. Αυτά όλα είναι σύμφωνα με ΦΕΚ 289/11?

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Pavlos33 said:

Ναι, ξεκινώντας από το ΦΕΚ 181/Δ/85.

Ωραία. Δεν ξέρω αν έχει κάποια 'βάση' αυτό που θα ρωτήσω αλλά βάσει ΦΕΚ 789/Δ όπου η αρτιότητά μου ορίζεται στα 800τ.μ., γαι τους λοιπούς όρους δόμησης με παραπέμπει στους 'γενικούς όρους δόμησης' του ΦΕΚ181/Δ. Αυτοί βρίσκονται στο άρθρο 5 του 181/Δ που αναφέρει μόνο το πρόσωπο σε δρόμο για οικοδομησιμότητα. Το πλάτος του δρόμου που αναφέρεις είναι εκτός γενικών όρων δόμησης στο άρθρο 6 (στη γραμμή δόμησης). Υπάρχει περίπτωση αυτό με το ημιπλάτος που ανέφερες να μην αφορά τη περίπτωσή μου? 

(Υ.Γ. Ελπίζω να μην έχεις πέσει από τη καρέκλα με αυτά που ακούς :) )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.