Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ξέρετε πόσο θα μου κοστίσει μια άδεια για πισίνα 7χ3?


zchristos

Recommended Posts

Καλημερα σας , θα μπορουσε καποιος να μου πει ποσο θα μου κοστισει μια αδεια για πισινα 7χ3 ?

Και ποσο κοστιζει και η αδεια για ενα σπιτι 120 τμ . Η και τα 2 μαζι ?

Ο εργολαβος μου ειπε οτι ανεβηκε το ΙΚΑ και η τιμη του σιδερου και μου αυξησε το ολικο κοστος της οικοδομης ! Ειναι αληθεια η ειναι τα σχετικα τρικ των εργολαβων για μεγαλυτερο κερδος !

Αν μπορει καποιος να μου πει το τι ακριβως γινεται ?

Link to comment
Share on other sites

άλλο το κόστος της αδείας και άλλο το κόστος της κατασκευής. η τιμή του σιδήρου δεν έχει καμία σχέση με το κόστος της αδείας.

υποθέτω ότι μια επίσκεψη σε ένα μηχανικό της περιοχής σας, θα ήταν η καλύτερη κίνηση για σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας , θα μπορουσε καποιος να μου πει ποσο θα μου κοστισει μια αδεια για πισινα 7χ3 ?

Και ποσο κοστιζει και η αδεια για ενα σπιτι 120 τμ . Η και τα 2 μαζι ?

Ο εργολαβος μου ειπε οτι ανεβηκε το ΙΚΑ και η τιμη του σιδερου και μου αυξησε το ολικο κοστος της οικοδομης ! Ειναι αληθεια η ειναι τα σχετικα τρικ των εργολαβων για μεγαλυτερο κερδος !

Αν μπορει καποιος να μου πει το τι ακριβως γινεται ?

θα επιλέξεις τον μηχανικό της εμπιστοσύνης σου, όπως προανέφερε ο συνάδελφος, με τον οποίον θα συζητήσετε στη φάση του σχεδιασμού για τις ανάγκες και τις προσδοκίες σου.

Η αμοιβή για την διαδικασία έκδοσης οικοδομικής άδειας (νυν άδεια δόμησης) καθώς και για τις μελέτες που υποχρεωτικά την συνοδεύουν θα την κρίνει ο μηχανικός σου ανάλογα με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της υπόθεσής σου.

Όσο αφορα προφορικές συμφωνίες με εργολάβους και τις δηλώσεις τους, λάβε τις μόνο ως πληροφόρηση.

Εργολαβίες πάντα με ιδιωτικά συμφωνητικά εγγράφως.

καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι υπάρχει συμφωνητικό , ανατρέξτε στους όρους του.

 

Ενημερωτικά , το ΙΚΑ μειώθηκεκαι μάλιστα ισχύουν πλέον και στην οικοδομή ατομικές συμβάσεις που μειώνουν κι άλλο την εργατική δαπάνη. Οχι όμως για έργο που έχει ήδη κατασκευαστεί.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Η άδεια κοστίζει κάτι κρατήσεις-φόρους κλπ που θα υπολογιστούν όταν έχει τελειώσει η μελέτη από τον μηχανικό της μελέτης.

Οι μελέτες κοστολογούνται ανάλογα με το ποιος τις κάνει, σε ποιον και τι ακριβώς θα κάνει...

π.χ. Άλλα χρήματα θέλει ο Τομπάζης και άλλα ο Θανασάκης που τελείωσε χτες την αρχιτεκτονική....

Άλλη τιμή παίρνεις από τον φίλο σου που θα το δεις και άυριο και θα σου κάνει και αυτός πιθανόν κάποιες δουλειές και άλλη από δημόσιο φορέα που μπορεί να σε πληρώσουν σε 3 χρόνια.

 

Σχετικά με το σίδερο, γενικά είναι χρηματιστήριο...Παρακολουθείς την τιμή του και όταν είσαι ευχαριστημένος κλείνεις την παραγγελία.

Αυτά όμως είναι πολύ μετά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.