Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μεταφορά Επαγγελματικών Δικαιωμάτων


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ενδεχομένως να επαναλαμβάνω την ερώτηση. Οπότε συγχωρέσετε με προκαταβολικά.   

Απο την παραπάνω συζήτηση κατανοώ ότι:

  • απόφοιτος Πολιτικός Μηχανικός Τ.Ε.
  • + MSc (UK)
  • + εμπειρία στο εξωτερικό (UK)
  • + Chartered από ICE (UK)

δεν μπορεί να κάνει εγγραφή στο ΤΕΕ αποκτώντας επαγγελματικά δικαιώματα για εργασία στην Ελλάδα. Επίσης δεν μπορεί να βγάλει μελετητικό πτυχίο. Γενικά δεν φαίνεται να υπάρχει τρόπος να εργαστεί στο αντικείμενο που σπούδασε εκτός αν είναι απόφοιτος πολυτεχνείου.

Θα καθίσω για το chartership review το 2023, μου έχουν μείνει μόνο 2 attributes να συμπληρώσω. Μετά από 10 χρόνια στο UK και για προσωπικούς λόγους ήλπιζα να γυρίσω στην Ελλάδα μέσα στο 2023 αλλά καταλαβαίνω πως είμαι αποκλεισμένος απο το να ασκήσω το επάγγελμα (που κάνω ως τώρα στην Αγγλία) εάν θελήσω να εργαστώ στην Ελλάδα. Κάνω μελέτες δημοσίων έργων εδώ και χρόνια και θα ήθελα να μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχο όταν επιστρέψω στην Ελλάδα.

Ο ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίζει το μεταπτυχιακό μου.

Ο ΣΑΕΠ δεν ασχολείται με πτυχία από Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα παρα μόνο με τα πτυχία εξωτερικού και την αναγνώριση των Ελληνικών κολλεγίων.

Φαντάζομαι ότι ο παραπάνω συλλογισμός ισχύει. @Earl ή ο οποιοσδήποτε αν μπορείτε να δώσετε κάποια παραπάνω πληροφορία θα ήμουν ευγνώμων. 

Edited by AlexEdi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

8 ώρες πριν, AlexEdi said:

Μετά από 10 χρόνια στο UK και για προσωπικούς λόγους ήλπιζα να γυρίσω στην Ελλάδα μέσα στο 2023 αλλά καταλαβαίνω πως είμαι αποκλεισμένος απο το να ασκήσω το επάγγελμα (που κάνω ως τώρα στην Αγγλία) εάν θελήσω να εργαστώ στην Ελλάδα. Κάνω μελέτες δημοσίων έργων εδώ και χρόνια και θα ήθελα να μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχο όταν επιστρέψω στην Ελλάδα.

Ακριβώς. Από εκεί και έπειτα, αν βρεις μελέτη την κάνεις και συνυπογράφεις. Έπειτα από τόσα χρόνια με τόσες σπουδές και τόση εμπειρία, νομίζω βασικότερο είναι ο παράς και όχι οι τζίφρες... Κατά τα άλλα, όπως τα έγραψα στο προηγούμενο μήνυμά μου. Καλό επαναπατρισμό και καλή τύχη. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, AlexEdi said:

Μετά από 10 χρόνια στο UK και για προσωπικούς λόγους ήλπιζα να γυρίσω στην Ελλάδα μέσα στο 2023 αλλά καταλαβαίνω πως είμαι αποκλεισμένος απο το να ασκήσω το επάγγελμα (που κάνω ως τώρα στην Αγγλία) εάν θελήσω να εργαστώ στην Ελλάδα. Κάνω μελέτες δημοσίων έργων εδώ και χρόνια και θα ήθελα να μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχο όταν επιστρέψω στην Ελλάδα.

Κατά την προσωπική μου άποψη, ψάξε στις μεγάλες μελετητικές και κατασκευαστικές, όπου και τα ΕΔ δεν θα αποτελούν κανένα πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.