Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταφορά Επαγγελματικών Δικαιωμάτων


Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Είμαι πολιτικός μηχανικός και έχω τελειώσει το Bachelor μου στην Αγγλία (πιο συγκεκριμένα στην Ουαλία - Swansea),έκανα και 2 μεταπτυχιακά, ένα στο ίδιο πανεπιστήμιο και ένα στο Cardiff. Πρέπει να σημειώσω εδώ ότι πριν φύγω για το Bachelor μου, έκανα 2 χρόνια στο ΕλληνοΒρετανικό Κολέγιο και έτσι μπήκα στο 2ο έτος σπουδών στο πανεπιστήμιο του Swansea. Επισκεύτικα το ΔΟΑΤΑΠ για να μάθω πληροφορίες σχετικά με την αναγνώριση του πτυχίου μου αλλά δυστηχώς μου είπαν ότι επειδή δεν έκανα το πρώτο έτος στην Αγγλία, δεν υπάρχει ακαδημαϊκή αναγνώριση. Κατόπιν, τηλεφώνησα στο Υπουργείο Παιδείας, στο τμήμα Αναγνώρισης επαγγελματικών δικαιωμάτων αλλά από ότι μου είπαν, θα έπρεπε να με είχε αναγνωρίσει το ΔΟΑΤΑΠ πρώτα και εφόσον αυτό δεν έγινε, δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Υπάρχει κάποιος εδώ που να γνωρίζει κάτι σχετικά με το τι πρέπει να κάνω σε αυτήν την περίπτωση; Εαν εγγραφώ στο ICE της Αγγλίας ώς chartered engineer, μπορώ να μεταφέρω τα εργασιακά μου δικαώματα (πχ. την "υπογραφή") στην Ελλάδα; Επικοινώνησα με το ΤΕΕ σχετικά με το θέμα, με παρέπεμψαν σε κάποιο γραφείο αλλά δυστηχώς κανείς δεν απαντάει.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου φαινεται, δεν ειμαι σιγουρος, οτι αλλο πραγμα η ακαδημαικη κ αλλο η επαγγελματικη αναγνωριση.

 

Αν ισχυει αυτο, τοτε μπορεις να ασκησεις κανονικα το επαγγελμα του μηχανικου παιρνοντας την επαγγελματικη αναγνωριση των σπουδων απο το δοαταπ κ στη συνεχεια να εγγραφεις στο τεε. Το μονο που δεν μπορεις ειναι π.χ. να κανεις διδακτορικο στην Ελλαδα, ή να κυνηγησεις θεση καθηγητη. Επισης, χωρις ακαδημαικη αναγνωριση δεν θυμαμαι αν μπορεις να διοριστεις ως μηχανικος ατο δημοσιο.

 

Ψαξτο ομως, δεν ειμαι σιγουρος, κατι τετοιες κουβεντες εχω να τις κανω απο το 2001.

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

Ο ΔΟΑΤΑΠ δεν σε αναγνωρίζει διότι από ότι ξέρω θέλει εξ'ολοκλήρου τις σπουδές στην χώρα αποφοίτησης, όχι "σπαστά". Εσύ έμπλεξες με Ελληνοβρετανικό, και χρήματα έδωσες (δεν νομίζω να είχε και πολύ διαφορά να πήγαινες κατευθείαν έξω) και δουλειά δεν έκανες.....

Τώρα το να γραφτείς σαν chartered engineer, δεν είναι και το πιο εύκολο....Θέλει εργασία εκεί και μετά. Δεν είναι στυλ ΤΕΕ γράφεσαι κατευθείαν μετά το πτυχίο. Αλλά αν μπεις σε αυτό το τριπάκι κάθεσαι και εκεί, τι να έρθεις Ελλάδα αφού και στην Αγγλία θα δουλεύεις, και σε άλλο ρυθμό θα μπεις.

Αυτό που λέει ο Χανς αν ισχύει, θα έχεις μειωμένα επαγγελματικά διακαιώματα, δεν ξέρω αν σε συμφέρει για τις σπουδές σου.....

Link to comment
Share on other sites

Η λύση υπάρχει μέσω ΣΑΕΠ. Αποκτάς πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα επιλέγοντας πρακτική άσκηση έως 3 χρόνια ή εξετάσεις επάρκειας. Ένα link που τα λέει πολύ καλα:

 

http://www.hca.gr/pdf/diafora15_2.pdf

Link to comment
Share on other sites

Να απαντούσαν κιόλας, καλά θα ήταν! Απλά δεν βγάζει νόημα. ΟΚ, ο ΠΜ στην Αγγλία δεν χρειάζεται να εγγραφεί σε κάποιον οργανισμό του στυλ ΤΕΕ για να έχει εργασιακά δικαιώματα, αλλά εφόσον είμαι πολίτης της ΕΕ ένωσης, μπορώ να εργαστώ στην Αγγλία, θεωριτικά πάντα, δεν θα μπορώ να εργαστώ και στην Ελλάδα στον τομέα μου;

Όσο για το γιατί, εντάξει, δεν νομίζω αν έδιναν σε κάποιον 10 ευρώ για να εργαστεί στο εξωτερικό, και 5 ευρώ για την ίδια δουλειά αλλά θα είναι στην χώρα του, ποιός άνθρωπος δεν θα διάλεγε την χώρα του;

 

Η λύση υπάρχει μέσω ΣΑΕΠ. Αποκτάς πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα επιλέγοντας πρακτική άσκηση έως 3 χρόνια ή εξετάσεις επάρκειας. Ένα link που τα λέει πολύ καλα:

 

http://www.hca.gr/pdf/diafora15_2.pdf

 

To θέμα είναι, στην βράση κολάει το σίδερο...Ότι το είπαν, το είπαν, εγώ πήρα τηλέφωνο και μου είπαν, ο ΔΟΑΤΑΠ μπλα μπλα. Θα περάσω και αύριο από εκεί για σιγουριά γιατί όπως σε κάθε Ελληνική υπηρεσία, παίζουμε το χαλασμένο τηλέφωνο, ο καθένας λέει τα δικά του και κανείς δεν ξέρει τίποτα. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το άρθρο, άκρως χρήσιμο, το εκτύπωσα για να το έχω και μαζί μου αύριο!

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ΔΟΑΤΑΠ άλλο ΣΑΕΠ, μην μπερδεύεσε. Επισης είναι συχνό φαινόμενο οι δημοσιοι υπάλληλοι να παραπληροφορούν επίτηδες. Μην τους πιστεύεις, ειδικά αν σου λένε για CEng και ιστορίες για αγρίους. Διάβασε το ΠΔ που αναφέρεται στο άρθρο για να είσαι προετοιμασμένη. Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη η διαδικασία του ΣΑΕΠ αλλά θέλει προσοχή στη συμπλήρωση της αίτησης. Αν στην απορρίψουν για το x,y άσχετο λόγο απλά κάνεις ένσταση με δικηγόρο και ησυχάζεις...

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ΔΟΑΤΑΠ άλλο ΣΑΕΠ, μην μπερδεύεσε. Επισης είναι συχνό φαινόμενο οι δημοσιοι υπάλληλοι να παραπληροφορούν επίτηδες. Μην τους πιστεύεις, ειδικά αν σου λένε για CEng και ιστορίες για αγρίους. Διάβασε το ΠΔ που αναφέρεται στο άρθρο για να είσαι προετοιμασμένη. Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη η διαδικασία του ΣΑΕΠ αλλά θέλει προσοχή στη συμπλήρωση της αίτησης. Αν στην απορρίψουν για το x,y άσχετο λόγο απλά κάνεις ένσταση με δικηγόρο και ησυχάζεις...

 

Δεν ξέρεις πόσο σε αγάπησα τώρα, χαχαχα! Αυτό είχα στο μυαλό μου! Θα το ψάξω το Π.Δ. στο ίντερνετ και θα το έχω μαζί μου για καλό ή για κακό!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι ήδη στην διαδικασία που γράφεις τα πράγματα έχουν ως εξής:

1. Βρίσκεις από το διαδύκτιο και εκτυπώνεις μια αίτηση προς το ΣΑΕΠ

2. Βγάζεις μια φωτοτυπία την ταυτότητα και μεταφράζεις το πτυχίο τα μεταπτυχιακά σου και τα transcripts σου.

3. Για το χρόνο που έκανες στο κολλέγιο επικοινωνείς μαζί τους και τους λες ότι θέλεις να σου στείλουν Diploma supplement για τον χρόνο του κολλεγίου και βεβαίωση από το NARIC (Τα οποία τα μεταφράζεις).

4. Επικοινωνείς με τα πανεπηστήμια και τους ζητάς μια βεβαίωση διάρκειας σπουδών (proof of qualification) την οποία στην στέλνουν αμέσως (Την οποία τη μεταφράζεις).

5. Επικοινωνείς με το UK NCP και ζητάς να σου στείλουν βεβαίωση ότι το επάγγελμα σου είναι δεν είναι νομοθετικά ρυθμιζόμενο στην Αγγλία και ότι η εκπαίδευση οδηγεί κατευθείαν στο επάγγελμα(regulated education) (Την οποία τη μεταφράζεις).

6. Πας μια βόλτα στην εφορεία κόβεις και ένα παράβολο των 100 ευρώ (γιατί τίποτα δεν λείτουργεί χωρίς παράβολο).Το παράβολο συμπλήρωσέ το όταν πας να καταθέσεις τον φάκελλο.

7. Καταθέτεις τον φάκελο και ξεκινάει το μαρτύριο της σταγόνας.

Τι εννοώ??? Περιμένεις να χρεωθεί ο φάκελος σε υπάλληλο ο οποίος θα είναι και ο εισηγητής της υπόθεσής σου στο συμβούλιο. Μετά περιμένεις να γίνει Συμβούλιο και να είναι η υποθεσή σου μέσα. Οταν με το καλό γίνει και έισαι μέσα θα απόφασίσουν να σε παραπέμψουν σε τριμελή επιτροπή (χαχαχα καλό ε???) γιατί η εκπαίδευσή σου δεν συνάδει με την εδώ εκπαίδευση, η οποία θα γνομοδωτήσει και θα προτείνει αντισταθμιστικά μέτρα (δουλειά ή μαθήματα).Μετά θα προωθηθεί εκ νέου το θέμα σου στο συμβούλιο μόνο που θα έχει και την γνομοδώτηση της επιτροπής όποτε και θα αποφασιστεί η μοίρα σου!!!!

Tips and tricks

Οτι διαβάσεις στο Π.Δ. σχετικά με τα αντισταθμιστικά μέτρα μην τα λάβεις υποψιν(θα σου βάλουν ούτως η άλλος)

Οτι διαβάσεις στο Π.Δ. σχετικά με το χρονικό περιθώριο της όλης διαδικασίας μην το λαβεις υποψιν(θα κρατήσει πολύ περισσότερο).

Αν σου πουν για chartership πες τους ότι δεν είναι απαραίτητο για να κάνεις μεταφορά επαγγελματικών δικαιωμάτων( ή ότι δεν είναι από τα πράγματα που αποζητά ο οργανισμός σου για να κάνεις το transition στο αιθερικό επίπεδο).

Να επικοινωνείς με τον εισηγητή σου σε εβδομαδιαία βάση για να βλέπεις πως κινούνται τα πράγματα και αν χρειάζονται κάτι έξτρα.

The word of the day is patience!!!!!!

 

Απολογούμαι για το ύφος μου απλά ολα τα παραπάνω τα θεώρω πολύ σουρεαλιστικά!!!

Σου εύχομαι πραγματικά καλή τύχη!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ήδη είσαι στο χορό θα σου πω πως ενος φίλου η αίτηση "απορρίφθηκε" με την αιτιολογία πως δεν έκανε κάποια μαθήματα που όμως αναφερόντουσαν, τα περισσότερα με το ίδιο όνομα, στην αίτηση του. Που σημαίνει πως δεν ασχοληθήκανε καν με το φάκελο. Εκεί βάζεις δικηγόρο και προχωράς με ένσταση.

 

Τα αντισταθμιστηκά δεν τα γλιτώνεις και δεν είναι στο πνεύμα του νόμου να τα γλιτώνεις. Απλά έχω την εντύπωση πως όταν επιθυμείς πρακτική θα σου ζητάνε πάντα 3 χρόνια. Αυτό είναι καταστρατήγηση του νόμου αλλά μέχρι να δικαιωθείς ζήσε Μάι μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.