Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περί αλλαγής χρήσης από αστυνομική σχολή σε κέντρο κράτησης


dargi

Recommended Posts

Χτες το βράδυ στην Ξάνθη συνέβη αυτό..http://maxitisthrakis.blogspot.gr/2012/08/blog-post_555.html

δεν ξέρω αν το μάθατε, δεν θα επεκταθώ γενικά στο θέμα απλά μου προέκυψε η απορία, αυτή η αλλαγή χρήσης σε μια νύχτα πως έγινε; Θέλω να πω από σχολή πως έγινε κέντρο κράτησης και αν υπάρχει αυτή η αλλαγή χρήσης τότε τα κέντρα κράτησης ξέρουμε τους όρους και τις προυποθέσεις που πρέπει να ικανοποιούν; Και επιπλέον το κράτος για δημόσια κτίρια δεν χρειάζεται άδειες λειτουργίας; Φαντάζομαι πως ναι..έτσι δεν είναι;σκέφτομαι κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

...

...

 

αυτή η αλλαγή χρήσης σε μια νύχτα πως έγινε; Θέλω να πω από σχολή πως έγινε κέντρο κράτησης

....

 

Αφού το προσεγγίζουμε πολεοδομικά μια ερώτηση.

Η σχολή που αναφέρεις, τι οικοδομική άδεια είχε και τι χρήση.

Πρέπει πρώτα να γνωρίζουμε αυτό για να κατανοήσουμε αν έγινε κάποια αυθαίρετη (πολεοδομικά πάντα) αλλαγή χρήσης.

 

Το κτίσμα ανήκει ιδιοκτησιακά στο Δημόσιο ή είναι ιδιωτικό και το δημόσιο (αστυνομία πχ) το έχει νοικιάσει?

 

Γνωρίζεις σε ποια πολεοδομική διάταξη είναι ασύμβατη η χρήση που είχε με αυτή που του δίνουν τώρα? Με συνέπεια να υπάρχουν δυσμενέστεροι πχ κτιριοδομικοι όροι από θεωρητικό πληθυσμό, κινητά φορτία κλπ?

Συνήθως η εκπαίδευση έχει από τις πιο αυστηρές προδιαγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω, για αυτό το έβαλα στην κουβέντα. Στην ουσία αυτό ρωτάω, που ανήκουν αυτά τα κτίρια και τι ισχύει για αυτά; Φαντάζομαι πως ανήκουν στο δημόσιο, αφού η σχολή δεν στεγάζεται κάπου αλλά χτίστηκε με κάποια χρηματοδότηση (πιθανών κρατική και ευρωπαϊκή, όπως όλα) για αυτόν τον σκοπό. Γενικά τα δημόσια κτίρια μπορούν να αλλάζουν χρήση χωρίς αντίστοιχη άδεια;Πχ μπορεί ξαφνικά ένα νοσοκομείο να γίνει σχολείο χωρίς άδεια;

Link to comment
Share on other sites

...που ανήκουν αυτά τα κτίρια

...

Φαντάζομαι πως ανήκουν στο δημόσιο,

...

(πιθανών κρατική και ευρωπαϊκή, όπως όλα)

...

Συνάδελφε Μηχανικός είσαι οπότε αφού θέτεις το θέμα σε πολεοδομική βάση καλό είναι να έχεις κάποια αρχικά δεδομένα, διότι με το φαντάζομαι και το πιθανά δεν βγαίνει άκρη.

Ειδικά αν τα φανταζομενα είναι το αντίθετο από τα συνηθισμένα. Πχ τα περισσότερα αστυνομικά τμήματα είναι ενοικιασμένα, οπότε που θες να ξέρουμε το Χ οίκημα που βρήκες τι είναι?

Όταν θα έχεις κάποια δεδομένα να το συζητήσουμε σε ότι με αφόρα τουλάχιστον.

 

 

μπορεί ξαφνικά ένα νοσοκομείο να γίνει σχολείο χωρίς άδεια;

Αυτή η ερώτηση από εσένα ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για τις περιπτώσεις των χώρων που έφτιαξαν (νομίζω στην αμυγδαλέζα) είχαν βγάλει απόφαση σε ΦΕΚ ότι εξαιρούνται από έκδοση αδείας για τις κατασκευές εκεί και ακόμα και από άδεια μικρής κλίμακας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.