Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΤΟΤΕΕ για Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α.


Recommended Posts

Ευχάριστη ανακάλυψη!

Το βγάλανε!!!

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/ayth/dedota

 

Καλό μας διάβασμα.... και σχόλια!

 

 

ΥΓ: Εάν υπάρχει ήδη νέο νήμα, οι mods ας το μεταφέρουν - διαγράψουν.

 

:smile:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε π........ μου, μετά λένε να μην φωνάζουμε. Ξεκίνησα να διαβάζω και ήδη έχω παρατηρήσει λάθη και παραλείψεις! Λίγο σοβαρότητα και προσοχή δεν μπορούν να δείξουν?

 

1) Στην ΤΟΤΕΕ, άρθρο 3, παρ. α. Κατηγορία 1

Έπρεπε να λέει: " ...κατά το εδάφιο β της παρ. 2 του άρθρου 24... "

 

2) Στις οδηγίες συμπλήρωσης που τις έκαναν copy paste με ΛΑΘΗ ή παραλείψεις, καθώς η πηγή τους είχε άλλα πεδία. Η πηγή είναι αυτό: http://www.spme.gr/u...DOTA/DEDOTA.pdf

Στο Νο 10: Εκεί που λέει: "...(βλ. Ενότητα Δ, Πεδίο 15)..." Έπρεπε να λέει πεδίο 15 ή 16 !!! Στην πηγή είναι όντως το 15, αλλά στην κατηγορία 3 είναι 16, καθώς πρέπει να λάβουμε υπόψη μας τη συνολική δόμηση του κτηρίου.

 

3) Απ' ότι παρατηρώ, όπου γίνεται αναφορά στα πεδία, έχει λάθη ή παραλείψεις, καθώς το κάναν copy paste χωρίς ΕΝΑΣ να δει εάν όντως είναι αυτό το σωστό πεδίο που αναφέρεται!

 

Συνεχίζω το διάβασμα...

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

Σχέδιο δεν νομίζω να είναι, γιατί υποτίθεται ότι τόσο καιρό περιμένουμε το τελικό. Σχέδια έχουμε δει!

 

Ωστόσο πρέπει να γίνουν αλλαγές. Να μία ΜΕΓΑΛΗ αλλαγή που πρέπει να γίνει:

 

Σελ. 15 των οδηγιών: Στη σημείωση λέει στο τέλος: "...κατά την κρίση του Συντάκτη του ΔΕΔΟΤΑ (Πολιτικόν Μηχανικόν)."

Link to comment
Share on other sites

Σχέδιο είναι το οποίο προωθήθηκε στο ΥΠΕΚΑ νομίζω.

Λογικά αυτή θα είναι η βάση με μικροαλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΤΙΡΙΑ ΓΡΑΦΕΙΩΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΑΤΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΥΠΑΡΧΟΝΤΟΣ Ή ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΔΔΤ3 ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΜΠΗΡΡΩΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ? ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΝΕΙΣ?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι στατική μελέτη θέλει σε εξεζητημένες περιπτώσεις, όπως πχ ολοκληρωτικά αυθαίρετα κτίσματα με χρήση πλην κατοικίας ή αν η αυθαιρεσία είναι αρκετά μεγάλη σε σχέση με το μέγεθος του κτιρίου ανάλογα με την σπουδαιότητά του.

Link to comment
Share on other sites

Η συνυπογραφή, για ευνόητους λόγους, δεν υπάρχει περίπτωση να εφαρμοστεί και καλά θα κάνουν! Μετά από 1 χρόνο να ζητάνε και συνυπογραφές για Ταχύ Οπτικό Έλεγχο???

Ήταν απλά μία πρόταση του συλλόγου των ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.