Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟΤΕΕ για Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α.


Recommended Posts

δηλαδη για κτίριο (ισόγειο - 2- οροφο) χωρις οικοδομικη άδεια - τελειώς αυθαιρετο τι ΔΔτ χρειάζεται? , μάλλον ΔΔΤ3?

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΔΔΤ3....ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΛΙΓΟ ΑΚΥΡΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΔΤ2

 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγίες του ΤΕΕ πάλι λένε για κάθε περίπτωση της παραγράφου ββ χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας.

Γενικά είναι προχειρο δουλειά και δε διευκολύνει σε τίποτα τους μηχανικούς.

Το ΤΕΕ είναι μία ακόμη φορά ανάξιο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε διαμέρισμα υπάρχει κλειστός ημιυπαίθριος (κατηγ. ΔΕΔΟΤΑ 1) και κατασκευασμένος αυθαίρετος εξώστης (κατηγ. ΔΕΔΟΤΑ 1 ή 2 ?). Αν για τον αυθαίρετο εξώστη η κατηγορία ΔΕΔΟΤΑ είναι 2 να μπει το δυσμενέστερο? Για ΔΕΤΟΤΑ κατηγ. 2 λέω. Και στην επιφάνεια αυθαίρετης κατασκευής θα συναθροίσω εξώστη +η/χ ή ξεχωριστά? Μάλλον ξεχωριστά. Στην ενότητα Ε να τικάρω μόνο το 24 (υπέρβαση προβλεπομένων φορτίων αρχ. μελέτης?)

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις κατηγορία 1 ή 2 τότε δε θα κάνεις στατική επάρκεια, ανεξαρτήτως άμα είσαι στην κατηγορία ββ της παραγράφου 2.

Στατική επάρκεια θα έχουμε μόνο όταν συμπληρώνομου το 3 ΚΑΙ το κτίριο ανήκει στην ββ.

Εγώ αυτό κατάλαβα.

(πολλά λάθη λεκτικά στο σχέδιο).

 

Σε αυτό που ρωτάει ο Ιλαμβλιχος, συμφωνώ με το κατηγορία 2, έχω απορία ως προς το άθροισμα (εξώστης+η/χ).

Από τις οδηγίες του ΤΕΕ (σελ 17, παράγραφος 29) φαίνεται ότι ΔΕ θα τικάρεις την αύξηση φορτίων.

 

Όλα αυτά όμως είναι ακόμα σχέδιο. Αναμονή.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ssouanis , για τις κατηγορίες 1,2 είναι ξεκάθαρο ότι δεν απαιτείται στατική επάρκεια , για την 3 δεν λέει πουθενά όμως ότι απαιτείται , είναι η βασική ερώτηση που μου έμεινε εμένα αλλά και καθοριστική . Εννοώ κατηγορία ββ (άρθρο 23) και 3 για δομική τρωτότητα .

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πάντως ότι πρόκειται για σχέδιο πια. Δεν στέκει να περιμέναμε τόσο καιρό για να μας ανακοινώσουν μετά μεγάλης τους χαράς κλπ κλπ άλλο ένα σχέδιο... Εκτός κι αν μας κάνουν πλάκα οι χαβαλετζήδες υπάλληλοι του ΤΕΕ που έχουν μείνει πίσω, χωρίς διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.