Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟΤΕΕ για Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α.


Recommended Posts

Η στατική επάρκεια ενός μικρού παταριού τι επιπλέον κόστος μπορεί να έχει για τον ιδιοκτήτη;

Ρωτάω, καθ' ότι αρχιτέκτονας ούτε γνωρίζω, ούτε μπορώ να υπογράψω κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά απαιτηθεί μελέτη στατική επάρκειας, η αμοιβής της θα προκύψει από την μελέτη στατικής επάρκειας ολόκληρου του κτιρίου στο οποίο βρίσκεται το πατάρι.

Οπότε η αμοιβή θα είναι ανάλογη του μεγέθους του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

  • Έχω μονότροφο κτίριο με πυλωτή,του οποίου κλείστηκε η πυλωτή και έγινε διαμέρισμα,
  • δίπλα κατασκευάστηκε αυθαίρετη αποθήκη 20 τ.μ

Πιστεύετε πρέπει να κάνω δύο ΔΕΔΟΤΑ, ένα για κάθε κτίριο, όπου ΔΕΔΟΤΑ 1 για την κατοικία και ΔΕΔΟΤΑ 3 για την αποθήκη επειδή εξολοκλήρου αυθαίρετη?

Ή να κάνω ένα ΔΕΔΟΤΑ και για τα 2 κτίρια, γα τα οποίο δεν ξέρω όμως τι κατηγορία να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Στατική επάρκεια για ένα μικρό πατάρι με τα έως τώρα δεν ζητείται καθώς το συνολικό µέγεθος κατά την αποτύπωσή

του σε κάτοψη (φαντάζομαι) δεν υπερβαίνει ως προς τη συνολική δοµηµένη επιφάνεια το 20% για κτίρια σπουδαιότητας Σ2 κατά ΕΑΚ

 

vasilis81

αν καταλαβαίνω καλά η αποθήκη έγινε δίπλα από το μονόροφο κτίριο, άρα ανεξάρτητη κατασκευή, οπότε ξεχωριστό ΔΕΔΟΤΑ

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Τι να δούμε εφόσον το σύστημα είναι ανοικτό να δέχεται ΔΕΔΟΤΑ, το συμπληρώνεις, το ανεβάζεις και γεια χαρά! Αυτοί μετά ας παν να βγάλουν ότι θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα με αυτή τη λογική, μπορείς να ανεβάσεις και κάποια ΔΕ.ΔΟ.Τ.Α. που είχαν γίνει πριν το σχέδιο του ΤΕΕ. Ακόμα και εκείνο του ΟΑΣΠ. Γιατί να ανεβάσεις αυτό που έχει σαν σχέδιο το ΤΕΕ;

Έχω πολλές αμφιβολίες αν θα ισχύσουν οι κατηγορίες που προτείνει γιατί θέλει νόμο για αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Προσπαθώ πολύ ώρα να καταλάβω τις κατηγορίες του ΔΕΔΟΤΑ.

 

Την απλή περίπτωση αλλαγής χρήσης του υπογείου από αποθηκευτικό χώρο σε playroom κατοικίας, μήπως την έχει παραβλέψει; Στις 7 περιπτώσεις της κατηγορίας 1 δεν ανήκει. Η κατηγορία 2 αναφέρεται μόνο σε αυθαίρετες κατασκευές και όχι και σε αυθαίρετες χρήσεις και στην κατηγορία 3 οι αυθαίρετες αλλαγές χρήσης πρέπει να έχουν διαφοροποίηση των προβλεπόμενων φορτίων. Στην περίπτωση του υπογείου κατοικίας δεν νομίζω ότι ισχύει. Ποια η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.