Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αέρας Ταράτσας και Χτίσιμο


jokerelec

Recommended Posts

Άρα ξεκινάς πρώτα από

Αποτύπωση υπάρχοντος: αποτύπωση κατόψεων (διαστάσεις περιγράμματος οικοδομής), θέσεις υποστηλωμάτων και δοκών, διατομές υποστηλωμάτων και δοκών, ανίχνευση οπλισμού (διατομή, επικάλυψη).

Μετά έλεγχος αντοχής σκυροδέματος, ενανθράκωσης σκυροδέματος (κρουσιμετρήσεις, καρότα, υπερηχοι κλπ)

έλεγχος οπλισμού (μηχανικός και χημικός έλεγχος για αντοχή, οξείδωση, σύσταση κλπ)

Ας είναι καλά ο ΚΑΝΕΠΕ...

Κατόπιν μοντελοποίηση, ανάλυση υπάρχοντος μαζί με την προσθήκη κλπ.

 

Άρα μιλάμε για πολύ σοβαρή δουλειά πριν καν μπεις σε συζητήσεις για κόστη...

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Τυπικά υπάρχει η δυνατότητα να αναλάβεις εσύ το ρίσκο και να εφαρμόσεις την υπάρχουσα πρόβλεψη . Ουσιαστικά θα χρειαστούν αυτά που λένε οι συνάδελφοι .

 

Δεν σημαίνει ότι επειδή δεν υλοποιήθηκε η πρόβλεψη των 3 ορόφων αυτή δεν υπολογίστηκε στην μελέτη και δεν υλοποιήθηκε στην κατασκευή .

 

Με τον τότε κανονισμό αυτό που γινόταν είναι να προστίθενται επιπλέον φορτία στις κολώνες και την θεμελίωση , ανάλογα με τους προβλεπόμενους ορόφους , πολλαπλασιάζοντας τα φορτιά του τυπικού με τον αριθμό των ορόφων .

 

Με τα τότε δεδομένα τα σίδερα έμπαιναν άνετα . Εχει βέβαια σημασία αν τα πέδιλα έχουν συνδετήριους δοκούς .

 

Το βασικό όπως σου είπε και ο Διδόνης είναι να εμπιστευθείς κάποιον .

 

Δες τις δουλειές του και αποφασίζεις .

 

Υπ' όψη ότι σε τέτοιες δουλειές , αν έχεις ξετρυπήματα , σκαψίματα , ενισχύσεις κλπ , έχεις πολλά απρόβλεπτα έξοδα και αυτό είναι ένα ρίσκο που κάποιος πρέπει να το αναλάβει .

Link to comment
Share on other sites

Να ζητάς εγγράφως τι προσφέρει ο κάθε μηχανικός που απευθύνθηκες ώστε να μπορέσεις να συγκρίνεις επί της βάσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Σε διώροφη κατοικία ισόγειο-πρωτος όροφος μου ανήκει ο αέρας της ταράτσας δηλαδή του δεύτερου ορόφου κ ο ιδιοκτήτης του ισογείου του ανήκει ο αέρας του τρίτου ορόφου (αν χτιστεί ο δεύτερος όροφος).το θέμα είναι πως θέλει να χτίσει ο ιδιοκτήτης του τρίτου ορόφου (αέρα).εγώ που δεν έχω χρήματα για να χτίσω κολώνες για να μπορει να χτίσει τον όροφο του , νομικά τι μπορώ να κάνω??..υπόψιν πως στο μέλλον ίσως χτίσω  στον οροφο μου..δέχομαι πίεση από τον ιδιοκτήτη του αέρα του τρίτου ορόφου που θέλει να χτίσει.. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@Nikos Piraeus τα ακίνητα δεν έχουν ατελείωτη επεκτασιμότητα, αντιθέτως έχουν όρια ζωής και αντοχής, τα οποία όταν πλησιάζουν δημιουργούν ασύμφορες δαπάνες. Οι προσθήκες σε παλιά κτίρια συνήθως απαιτούν και ενισχύσεις, οι οποίες είναι ακριβές και απαιτούν συναίνεση και συνεργασία των υπολοίπων συνιδιοκτητών.

Δείτε μήπως είναι προς το συμφέρον σας να του πουλήσετε τον αέρα του Β' ορόφου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία σας..

 

5 ώρες πριν, tetris said:

Το θέμα είναι νομικό, οπότε θα πρέπει να συμβουλευτείς δικηγόρο. Το παρόν φόρουμ ασχολείται μόνο με τεχνικά θέματα

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας.. Έχω απορία που έχω δει κτήρια όροφο με σκέτο κολώνες-πλακα κι από πάνω όροφο χτισμένο κανονικά. Το κόστος,  για τις κολώνες-πλάκα ποιος τις αναλαμβάνει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ppanag said:

Δείτε μήπως είναι προς το συμφέρον σας να του πουλήσετε τον αέρα του Β' ορόφου.

Αυτή είναι η πιο έξυπνη κίνηση. Ο άλλος πιέζεται και είναι η πιο καλή ευκαιρία να πουληθεί ο αέρας του Β ορόφου. Αλλιώς, όπως αναφέρουν οι συνάδελφοι οι τεχνικές και νομικές δυσκολίες υλοποίησης δικαιώματος υψουν είναι πάντοτε μεγάλες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.