Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση σε ιδιοκτησία ... Ελληνικού Δημοσίου.


Recommended Posts

Συνάδελφοι,

χρειάζομαι τα φώτα σας για την παρακάτω υπόθεση.

Ο πελάτης αγόρασε δύο όμορα γήπεδα και το 2005 (περίπου) περνάει από Δασών και βγάζει άδεια για κατοικία, στο ενιαίο πλέον ακίνητο. Έχει κάνει κάποιες αυθαιρεσίες και θέλει να κάνει ρύθμιση με τον Ν.4014/2011.

Στο Κτηματολόγιο, όμως, το ένα από τα δύο ακίνητα, εμφανίζεται σαν ιδιοκτησία Ελλ. Δημοσίου.

Σημείωση: Το Κτηματολόγιο είναι σχετικά πρόσφατο και μεταγενέστερο της οικοδομικής άδειας.

 

Μπορεί να υπαχθεί το ακίνητο στον νόμο περί αυθαιρέτων?

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

όταν λες σε ενιαίο ακίνητο, τι εννοείς ότι εκμεταλλεύτηκε την δόμηση τον 2 ακινήτων;

ή ότι το κτίσμα σήμερα βρίσκεται ολόκληρο ή και το μισό ακόμη μέσα σε αυτό το γήπεδο που χαρακτηρίστηκε

από το ΚΤΗΜ/ΓΙΟ ως του δημοσίου;

Υπέβαλε ένσταση στο κτημ/γιο; (χωρίς να ξέρω τι ακριβώς ισχύει επ' αυτού και τι δικαιώματα έχει ο κάθε πολίτης)

 

όπως και να έχει το θέμα αν το ακίνητο βρίσκεται (μαζί με τα αυθ/τα τμήματά του) εντός της μιας ιδιοκτησίας του

δηλαδή αυτής που δεν είναι χαρακτηρισμένη ως δημόσια έκταση, φυσικά και μπορεί να το δηλώσει με τον 4014

Link to comment
Share on other sites

Kana, αγοράστηκαν δύο όμορα γήπεδα. Με βάση την συνολική τους επιφάνεια (4.400μ2) εκδόθηκε η οικοδομική άδεια.

Κατασκευάστηκε το σπίτι αλλά και κάποια αυθαίρετα (αποθήκες, στέρνες κλπ). Κάποια από αυτά είναι στο ένα τμήμα του γηπέδου κάποια στο άλλο.

Και τώρα έρχεται το Κτηματολόγιο και λέει ότι ένα από τα ¨παλαιά¨ γήπεδα είναι ελληνικού δημοσίου.

Διεκδίκηση δεν έχει γίνει.

Και δεν ξέρω αν ο ιδιοκτήτης μπορεί να προχωρήσει ταυτόχρονα και στην διεκδίκηση και στην τακτοποίηση (για να μην χάσει την προθεσμία)...

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα κι ένα δικηγόρο/συμβολαιογράφο...

 

Το "δημόσιο" οικόπεδο, από ποιόν το αγόρασε; Κάν'τε αναδρομή 2-3 συμβόλαια προς τα πίσω μήπως "μυρίζει" τίποτα άσχημα και μετά αποφασίζετε...

 

Γιατί αν το οικόπεδο αυτό ήταν πάντα ιδιωτική γη, τότε μάλλον έχετε δίκιο και πιθανολογώ ότι μπορείτε να το τακτοποιήσετε... Τα λάθη στο κτηματολόγιο είναι σκανδαλώδη συνήθως...

Link to comment
Share on other sites

πάντως εδώ στην περιοχή μου, είχα μια περίπτωση οικοπέδου, όχι γηπέδου με 4 μεταβιβάσεις από το 1957 και τελευταία το 2004 (κάπου 55 εκατ)

και ξαφνικά το οικόπεδο διεκδικήθηκε το 2005 από την αντίστοιχη υπηρεσία (ξεχνώ αυτή τη στιγμή το ακριβές όνομα της)

κρίθηκε τελικά του Δημοσίου και τώρα βρίσκεται στον Α.Π

Χάος.........

Link to comment
Share on other sites

Αν οικόπεδο με τίτλους από το 57 κρίθηκε ως Ελληνικού Δημοσίου..... η δική μου υπόθεση είναι χαμένη από χέρι.....

Εδώ πολλά από τα εκτός οικισμού δηλωθέντα κατέληξαν ως Ελληνικού Δημοσίου επειδή οι ιδιοκτήτες δεν έδωσαν σημασία

στην σημείωση του κτηματολογικού φύλλου Β΄ ανάρτησης πως πρέπει να προσκομιστεί πιστοποιητικό μεταγραφής. Χάσαν την προθεσμία

και τώρα τρέχουν.

Ο πελάτης μου δεν έχει άλλη επιλογή παρά να τα δηλώσει.... και να ρισκάρει.

Link to comment
Share on other sites

πάντως για τον πελάτη σου ισχύει αυτό που οι δικηγόροι λένε ότι το "είχε καλή τη πίστη" (χωρίς δόλο -επειδή έτσι πίστευε)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.Οταν τα αγόρασε υπήρχε το κτηματολόγιο ή έγινε μετά.Αν υπήρχε, τι κτηματολογικό απόσπασμα βάλανε στο συμβόλαιο? Πάντως ότι και να είναι κάνε μια έρευνα στο κτηματολόγιο να δεις αν έχει γίνει δήλωση ιδιοκτησίας για το συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.Οταν τα αγόρασε υπήρχε το κτηματολόγιο ή έγινε μετά.Αν υπήρχε, τι κτηματολογικό απόσπασμα βάλανε στο συμβόλαιο? Πάντως ότι και να είναι κάνε μια έρευνα στο κτηματολόγιο να δεις αν έχει γίνει δήλωση ιδιοκτησίας για το συγκεκριμένο.

 

Όταν έγινε η αγορά του ακινήτου, το Κτηματολόγιο ήταν μεταξύ της Α΄ και της Β΄ Ανάρτησης. Δεν πρόσεξε ο ιδιοκτήτης την σημείωση στο Κτηματολογικό Φύλλο πως πρέπει να προσκομίσει πιστοποιητικό μεταγραφής και ..... προέκυψε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

γιαννη

ολα οσα ανεφερες, δεν αφορουν "διεκδικηση" απο το Ελληνικο Δημόσιο...

αλλα την παραλειψη να προσκομισθει το πιστοποιητικο μεταγραφης..για το ακίνητο..

Εκ του λόγου τούτου, θεωρηθηκε "αγνωστο" αρα θεωρειται του Δημοσίου, ως μη δηλωθεν απο κανεναν...

Το κτημ. φυλλο δεν πρεπει να γραφει "δημοσιου" αλλά "αγνωστος"

 

Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα...

Αυτο που εχεις να κανεις ειναι να μιλησεις [καλυτερα να μιλησει ο συμβ/φος που συνεταξε το συμβόλαιο..] .με τον κτημ/φυλακα,

μηπως μπορει να παει στο πρόδηλο λαθος...

Παντως, εχει γινει καποια τροποποιηση στον νομο για αυτα τα "αγνωστα" που πανε στο δημοσιο...να λυνονται με καποια διαδικασία...

για να μην φτασει στο σημειο το κρατοςνα αντιδικει με τους μισους πολίτες...για τυπικες παραλείψεις...

γι αυτο και δεν "κλειδωνει" τα πρωτα κτηματολογια...

δεν τον εχω ευκαιρο το νομο αυτη τη στιγμη...θα στον στειλω οταν παω στη βαση μου....

 

τα λέμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.