Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

κλείσιμο ΙΚΑ


yian

Recommended Posts

Με αναλυτικο και Πινακα 3 θα πας.

 

Τα ενσημα που ειχαν υπολογιστει αφορουσαν την ΟΑ και τις εργασιες που αυτη προεβλεπε.

 

Πραγματι μετα την 10ετια παραγραφονται.

 

Αφου θα πας στο ΙΚΑ, αμεσως θα δουν αν εχεις κλεισει η καρτελα, αν υπαρχει οφειλη κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίξω νέο θέμα.

 

Φιλος με χωματουργικά έχει αναλάβει μια κατεδάφιση εξολοκλήρου.

 

Επειδή όμως θα έχει τις 2-3-4 μέρες κάποιον εργάτη, πως ακριβώς θα τον ασφαλίσει; Ο λογιστής του δεν είχε ιδέα...

 

Επειδή θα εκδοθεί και άδεια κατεδάφισης, υπάρχει περίπτωση αυτή να προβλέπει ένσημα ΙΚΑ; (αν ναι, τότε μια χαρά).

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ συνάδελφε.

 

Συνεπώς θα συννενοηθεί με το μηχανικό που θα εκδόσει την άδεια κατεδάφισης. Και προφανώς εφόσον προβλέπεται ΙΚΑ θα το πληρώσει ο ιδιοκτήτης. Το πολύ πολύ να πληρώσει ο μηχανηματάς τα μεροκάμματα.

 

Μηπως γνωρίζεις εμπειρικά (στο περίπου) πόσα ημ/σθια θα βγούν; πρόκειται για 2όροφη κατοικία του 1960 με εμβαδό κάτοψης περίπου 70 τμ.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς συνολικά τμ ορόφων...ήτοι 140 τμ στη περίπτωση μου.

 

Συνεπώς 5.6 = 6 ημ/σθια.

 

Ευχαριστώ και πάλι. Θα ενημερώσω το φίλο ώστε να έχει υπόψιν του το κόστος των μεροκάμματων! Φυσικά θα βγεί επακριβώς οταν ο συνάδελφος εκδόσει την αδεια κατεδάφισης.

Link to comment
Share on other sites

Με αναλυτικο και Πινακα 3 θα πας.

 

Τα ενσημα που ειχαν υπολογιστει αφορουσαν την ΟΑ και τις εργασιες που αυτη προεβλεπε.

 

Πραγματι μετα την 10ετια παραγραφονται.

 

Αφου θα πας στο ΙΚΑ, αμεσως θα δουν αν εχεις κλεισει η καρτελα, αν υπαρχει οφειλη κτλ.

 

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Στην περίπτωση που πάω στο ΙΚΑ με έγγραφη 48ωρη ενημέρωση, πίνακα 3 κλπ και διαπίστώσουν (κάτι που όντως ισχυει) οτι δεν έχει κλέισει ο φάκελλος , υπάρχει και κάποιο πρόστιμο για αυτό, επέιδη η Ο.Α είναι πολύ παλιά απο το 1989.

 

Το αναφέρω γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος, οτι αυτές οι παλιές καρτελες (του 1989) αποκλείεται να έχουν περαστεί και ηλεκτρονικά , οπότε για να βρεθεί ο φάκελλος θα πρέπει εγώ να το ζητήσω και όπως προανέφερα, φοβάμαι μ΄ξπως υπάρχουν αρκετά υπόλοιπα ένσημα και το κυριότερο μήπως μπεί και κάποιο πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οπως τα λες Kane.

 

 

Στην περίπτωση που πάω στο ΙΚΑ με έγγραφη 48ωρη ενημέρωση, πίνακα 3 κλπ και διαπίστώσουν (κάτι που όντως ισχυει) οτι δεν έχει κλέισει ο φάκελλος , υπάρχει και κάποιο πρόστιμο για αυτό, επέιδη η Ο.Α είναι πολύ παλιά απο το 1989.

 

 

Δεν ξερω αν εχει προστιμο!

Πηγαινε και θα μαθεις.

Αν δε σου πουν οτι εχεις εκκρεμοτητες, κανε το κουνελι!!!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αδεια του 1991, εργασιες ΦΟ και χτισιματα τελειωνουν το 94 και η οικοδομη σταματαει λογω θανατου του εργοδοτη. το 2004 ξεκιναω εγω τις υπολοιπες εργασιες σαν εργολαβος για τους κληρονομους και πληρωνω ενσημα κανονικα και ευλαβικα για τις εργασιες που κανουμε. το 2008 η οικοδομη τελειωνει. Υπαρχει ενα υπολοιπο ενσημων περι τα 300 (!) αφου η αρχικη αδεια προεβλεπε πανω απο 1200 ενσημα. το θεμα : οι ιδιοκτητες το αμελουν το θεμα τελειως, απο το ΙΚΑ καμμια ενημερωση ή ενοχληση δεν γινεται. Εγω τους ενημερωσα για την μεγαλη διαφορα εγγραφως. Τελευταια καρτελα ΑΠΔ το 2008. 

 

Ερωτησεις: εχει παραγραφει η οφειλη? εχει νοημα να πανε στο ΙΚΑ να κλεισουν την καρτελα? δεν θα ανοιξουν το κουτι της πανδωρας?

Link to comment
Share on other sites

αδεια του 1991, εργασιες ΦΟ και χτισιματα τελειωνουν το 94 και η οικοδομη σταματαει λογω θανατου του εργοδοτη. το 2004 ξεκιναω εγω τις υπολοιπες εργασιες σαν εργολαβος για τους κληρονομους και πληρωνω ενσημα κανονικα και ευλαβικα για τις εργασιες που κανουμε. το 2008 η οικοδομη τελειωνει. Υπαρχει ενα υπολοιπο ενσημων περι τα 300 (!) αφου η αρχικη αδεια προεβλεπε πανω απο 1200 ενσημα. το θεμα : οι ιδιοκτητες το αμελουν το θεμα τελειως, απο το ΙΚΑ καμμια ενημερωση ή ενοχληση δεν γινεται. Εγω τους ενημερωσα για την μεγαλη διαφορα εγγραφως. Τελευταια καρτελα ΑΠΔ το 2008. 

 

Ερωτησεις: εχει παραγραφει η οφειλη? εχει νοημα να πανε στο ΙΚΑ να κλεισουν την καρτελα? δεν θα ανοιξουν το κουτι της πανδωρας?

Στην δική μου περιοχή , όσες καρτέλες είναι "ανοικτές" ανά πέντε χρόνια στέλνουν  ένα χαρτάκι να περάσουν για διευκρινήσεις  και αν χρειαστεί κάνουν αυτοψία Αυτά βέβαια μέχρι χτες , γιατί πλέον έμεινε το γραφείο τυπικά εδώ με έναν υπάλληλο που πλέον αμφιβάλλω αν θα λειτουργεί έτσι Αυτά για αυτούς που μιλούν για απολύσεις ΔΥ , αφού και στο ΙΚΑ οι μετακινήσεις - απολύσεις θα μειώσουν τα έσοδα του ΙΚΑ  ουσιαστικά , από μια περιοχή με αυξημένη ανάπτυξη τα τελευταία χρόνια  

 

Αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση όπου οι μειώσεις ΔΥ , δημιουργούν συνθήκες για λιγότερα έσοδα ώστε η μείωσή τους να επιβαρύνει το Δημόσιο προυπολογισμό αντί να προσφέρει χρήματα στο κράτος  και να περιορίζει την ανάπτυξη 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.