Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

κλείσιμο ΙΚΑ


yian

Recommended Posts

αδεια του 1991, εργασιες ΦΟ και χτισιματα τελειωνουν το 94 και η οικοδομη σταματαει λογω θανατου του εργοδοτη. το 2004 ξεκιναω εγω τις υπολοιπες εργασιες σαν εργολαβος για τους κληρονομους και πληρωνω ενσημα κανονικα και ευλαβικα για τις εργασιες που κανουμε. το 2008 η οικοδομη τελειωνει. Υπαρχει ενα υπολοιπο ενσημων περι τα 300 (!) αφου η αρχικη αδεια προεβλεπε πανω απο 1200 ενσημα. το θεμα : οι ιδιοκτητες το αμελουν το θεμα τελειως, απο το ΙΚΑ καμμια ενημερωση ή ενοχληση δεν γινεται. Εγω τους ενημερωσα για την μεγαλη διαφορα εγγραφως. Τελευταια καρτελα ΑΠΔ το 2008. 

 

Ερωτησεις: εχει παραγραφει η οφειλη? εχει νοημα να πανε στο ΙΚΑ να κλεισουν την καρτελα? δεν θα ανοιξουν το κουτι της πανδωρας?

Στην δική μου περιοχή , όσες καρτέλες είναι "ανοικτές" ανά πέντε χρόνια στέλνουν  ένα χαρτάκι να περάσουν για διευκρυνήσεις  και αν χρειαστεί κάνουν αυτοψία Αυτά βέβαια μέχρι χτες , γιατί πλέον έμεινε το γραφείο τυπικά εδώ με έναν υπάλληλο που πλέον αμφιβάλλω αν θα λειτουργεί έτσι Αυτά για αυτούς που μιλούν για απολύσεις ΔΥ , αφού και στο ΙΚΑ οι μετακινήσεις - απολύσεις θα μειώσουν τα έσοδα του ΙΚΑ ουσιαστικά , αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση όπου οι μειώσεις ΔΥ , δημιουργούν συνθήκες για λιγότερα έσοδα ώστε η ελάφρυνση από την μείωσή τους να επιβαρύνει το Δημόσιο προυπολογισμό αντί να προσφέρει χρήματα στο κράτος  και να περιορίζει την ανάπτυξη 

 

http://sofiascomments.blogspot.gr/2014/04/blog-post_5582.html

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Σε δημόσιο έργο μου ζητάει το τοπικό υποκατάστημα ΙΚΑ εκτός από τα τιμολόγια των υπεργολάβων των στεγασμένων επαγγελμάτων και τα ιδιωτικά συμφωνητικά με αυτούς, αλλιώς θα επιβάλλει πρόστιμο 150€ για έκαστο τιμολόγιο που δεν συνοδεύεται από συμφωνητικό. Υπάρχει κάποια νομοθεσία που αναφέρει επακριβώς τι είμαστε υποχρεωμένοι να προσκομίσουμε για να κλέισει ένα έργο ή ο κάθε ένας υπάλληλος ζητάει τα δικά του? Προσωπικά πρώτη φορά μου συμβαίνει να ζητούν και συμφωνητικά!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτό βρήκα, στο παραπάνω ΦΕΚ, ή δεν είναι αυτη η παράγραφος?

 

<<η) εάν για κτίρια για τα οποία ο φέρων οργανισμός κατασκευάζεται από προσωπικό στεγασμένης επιχείρη− σης που ασφαλίζεται στο Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ. με τις κοινές διατάξεις και λόγω αυτού ο κατ’ ελάχιστα απαιτούμενος αριθμός ημερών εργασίας, κατά την αναγγελία του έρ− γου στο ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, προσδιορίζεται με την χρήση του πίνακα 2, διαπιστωθεί τόσο από την αυτοψία, όσο και από έγγραφα στοιχεία (τεχνική περιγραφή, συμφωνη− τικά κ.λπ.), ότι όλες οι εργασίες (τοιχοποιίας, σοβάδων, χρωμάτων, δαπέδων κ.λπ.) εκτελούνται στην έδρα της επιχείρησης που κατασκευάζει το κτίριο και μεταφέ− ρεται ολόκληρο ή κατά τμήματα στο χώρο του έργου, δύναται η εκκαθάριση να γίνει με τις πράγματι απαι− τούμενες ημέρες για τις εργασίες που εκτελέσθηκαν επί τόπου του έργου, με προσδιορισμό αυτών με τον πίνακα 3 και αντίστοιχη μείωση των ημερομισθίων που υπολογίσθηκαν με τον πίνακα 2. Προϋπόθεση είναι η ύπαρξη στοιχείων (συμφωνητικό μεταξύ εργοδότη και εργολάβου εταιρείας, Υπεύθυνη Δήλωση εργοδότη και εργολάβου για την μέθοδο κα− τασκευής), η απόδειξη ασφάλισης των απασχολούμενων από την κοινή επιχείρηση, καθώς και η διαπίστωση ή η πιστοποίηση της μεθόδου κατασκευής και του τρό− που μεταφοράς και τοποθετήσεως από τους αρμόδιους υπαλλήλους των Υποκαταστημάτων ή από την Τεχνική Υπηρεσία του Ιδρύματος. Καταλαμβάνει και περιπτώσεις ολόκληρων ξύλινων>>

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω το παρακατω.

 

Σε αδεια δομησης στην οποια εχει ερθει και ο ε.δ. και εχει κλεισει ο φακελος πληρως στην υδομ., ειχα προσκομισει στο ΙΚΑ πινακα 3 για καποιες εργασιες διανοιξης οπης σε πλακα σκυροδεματος και καποιος επαναχρωματισμους επιφανειων.

 

Τα ενσημα εχουν κολληθει ολα αλλα ζητανε επικυρωμενο + αντιγραφο αδειας και τοπογραφικου και επισης αναλυτικο προυπολογισμο σφραγισμενο απο Πολεοδομια.

 

Για τα πρωτα 2 οκ, για τον αναλυτικο ποιος ο λογος που τον ζητανε αφου εχω ηδη προσκομισει πιν.3; Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Κακως το ζητανε.

Θα μπορουσε πχ να ηταν ΕΕΜΚ ή 48ωρη, οποτε δεν εχει καμια δουλεια η ΥΔΟΜ να σφραγισει τον αναλυτικο προυπολογισμο.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον terry, και εγω ετσι πιστευω θα παω αυριο να ρωτησω τι γινεται, αντιγραφο αναλυτικου παντως θεωρημενο δεν εχω εγω παντως απο Πολεοδομια, θα πρέπει να κάνω αίτηση να βγει ο φάκελος να δω αν θα

μου σφραγισουν εκ νεου καινουργιο (εκτος αν δεχτούνε φωτοτυπια από το ΙΚΑ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.