Μετάβαση στο περιεχόμενο

κλείσιμο ΙΚΑ


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

σε οικοδομική άδεια του 2004 η οποία έκλεισε στην πολεοδομία το 2008 και το ακινήτο ρευματοδοτήθηκε κανονικά.

ήρθε ο πελάτης...(η άδεια είναι αλλου μηχανικού...μας άφησε χρόνους) και μου λέει χρωστάει 30 ένσημα ακομα για σοβατίσματα και χρωματισμούς.

θέλει να κλείσει τον φάκελο.

ξέρει κανείς πως γίνεται και τι επιπτωσεις εχει καθώς περασε η 10ετία?

γινεται  αυτοψία απο το ικα? έχει πρόστιμα?

 

 

δωστε μου μια πρωτη ιδεα πριν παω ταξίδι στο ικα για να ρωτησω...

Link to comment
Share on other sites

σε οικοδομική άδεια του 2004 η οποία έκλεισε στην πολεοδομία το 2008 και το ακινήτο ρευματοδοτήθηκε κανονικά.( πως έγινε  να πήρε βεβαίωση από ΙΚΑ ότι δεν χρωστάει ένσημα για σοβάδες και να πήρε ρεύμα?)

ήρθε ο πελάτης...(η άδεια είναι αλλου μηχανικού...μας άφησε χρόνους) και μου λέει χρωστάει 30 ένσημα ακομα για σοβατίσματα και χρωματισμούς.

θέλει να κλείσει τον φάκελο.

ξέρει κανείς πως γίνεται και τι επιπτωσεις εχει καθώς περασε η 10ετία? (η 10/ετία μετράει απο την τελευταία ειδοποίηση του πελάτη σου που έστειλε το ΙΚΑ και όχι από την έναρξη ή το χρόνο έκδοσης της Ο.Α)

γινεται  αυτοψία απο το ικα? (έχει το δικαίωμα -αλλά δεν είναι και υποχρεωτικό) έχει πρόστιμα? (το ανώτερο μέχρι 120 ή 130%-δεν μπορεί να είναι παραπάνω απ αυτό)

 

 

δωστε μου μια πρωτη ιδεα πριν παω ταξίδι στο ικα για να ρωτησω...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

σε οικοδομική άδεια του 2004 η οποία έκλεισε στην πολεοδομία το 2008 και το ακινήτο ρευματοδοτήθηκε κανονικά.( πως έγινε  να πήρε βεβαίωση από ΙΚΑ ότι δεν χρωστάει ένσημα για σοβάδες και να πήρε ρεύμα?) (μπορεί να εκανε λαθος ο πελάτης που μου ειπε για σοβάδες...μονο χρωματισμους μαλλον θα εννοουσε.)

ήρθε ο πελάτης...(η άδεια είναι αλλου μηχανικού...μας άφησε χρόνους) και μου λέει χρωστάει 30 ένσημα ακομα για σοβατίσματα και χρωματισμούς.

θέλει να κλείσει τον φάκελο.

ξέρει κανείς πως γίνεται και τι επιπτωσεις εχει καθώς περασε η 10ετία? (η 10/ετία μετράει απο την τελευταία ειδοποίηση του πελάτη σου που έστειλε το ΙΚΑ και όχι από την έναρξη ή το χρόνο έκδοσης της Ο.Α)

γινεται  αυτοψία απο το ικα? (έχει το δικαίωμα -αλλά δεν είναι και υποχρεωτικό) έχει πρόστιμα? (το ανώτερο μέχρι 120 ή 130%-δεν μπορεί να είναι παραπάνω απ αυτό)

                                                                                                                                                                               120 ή 130% τινως??

 

δωστε μου μια πρωτη ιδεα πριν παω ταξίδι στο ικα για να ρωτησω...

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δεν το έπιασα αυτό με την δεκαετία. Τελευταία ειδοποίηση του ΙΚΑ ή του ιδιοκτήτη (π.χ. κόλλησε ένσημα τελευταία φορά 05/ 2007 οπότε σήμερα έληξε η δεκαετία. ) έχετε κάπου την νομοθεσία που αναγράφει περί δεκαετίας?

Link to comment
Share on other sites

H 10ετία μετρά από το έτος  που έκανες την εργασία.

 

Περισσότερες Λεπτομέρειες για την 10ετία :

http://efotopoulou.gr/paragrafi-apetiseon-tou-ika-apo-lixiprothesmes-ofiles/

 

 

Το ΙΚΑ εφ'όσον βλέπει στην καρτέλα του ανεκτέλεστες εργασίες βλέπει 2 ενδεχόμενα

 

α. Οι εργασίες ΔΕΝ έχουν γίνει

β. Οι εργασίες έγιναν και δεν πληρώθηκαν ένσημα.

 

Ο σκοπός της αυτοψίας είναι να διαπιστωθεί τι από τα 2 συμβαίνει.

Στην περιπτωη ( α )  η δεκαετία ξαναξεκινά από την ημέρα της αυτοψίας.
Στην περίπτωση ( β ) επιβάλλονται τα πρόστιμα.

Σημειωτέον ότι αν στην ειδοποίηση ο ιδιοκτήτης κάνει τον Κινέζο τότε το ΙΚΑ κάνει εκ του μακρόθεν αυτοψία και συντάσσει πράξη επιβολής  "κατά την ανεξέλεγκτο κρίση του"  ακόμα και για όλα τα υπολειπόμενα ένσημα την οποία κοινοποιεί στον ιδιοκτήτη.

Αν παρέλθει διάστημα νομίζω 15 ημερών από την κοινοποίηση και δεν υπάρξει ανταπόκριση , τότε στέλνει το ποσό στο ΚΕΑΟ γι α αναγκαστική είσπραξη. Η διαδικασία γίνεται ηλεκτρονικά και άμεσα.

Αναγκαστικά τότε , ο ιδιοκτήτης από  μόνος του θα ζητήσει αυτοψία και θα κάνει ένσταση...

Edited by avgoust
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

να προσθέσω ότι αν π.χ εξέδωσες Ο.Α και

δεν εμφανίστηκες ποτέ  στο ΙΚΑ μέσα στην 5/ετία

τότε το ΙΚΑ κάνει αυτοψία διερευνά την υπόθεση και

ενεργεί ανάλογα με  τα όσα ανέφερε 

ο συν/φος avgoust 

Υπόψη ότι τα πρόστιμα σε οποιαδήποτε περίπτωση 

δεν μπορούν να υπερβαίνουν το 120% των υποχρεωτικών ενσήμων

Link to comment
Share on other sites

Για την περίπτωση β τα πράγματα είναι λίγο πιο μπερδεμένα καθώς πρέπει με κάποιο τρόπο να αποδειχθεί αυτό.
ΑΝ αποδειχθεί και το αποδεχτεί το ΙΚΑ τότε μπορεί να ισχύσει η παραγραφή.
Για κτίρια πάντως που δεν είναι καταφανώς παλιά το πράγμα είναι δύσκολο και γίνεται δυσκολότερο για εργασίες δαπέδων και χρωματισμών.

 

Με την ευκαιρία να σας πω ότι το ΙΚΑ  δεν είναι το "χύμα" που ήταν παλιά και έχανε πολλά ένσημα με την δεκαετή παραγραφή.
Εχει πλέον οργανωθεί και όταν βλέπουν ότι πλησιάζει η δεκαετία κάνει αμέσως ενέργειες.

Επίσης σε αρκετά καταστήματα έχουν φύγει οι παλιοσειρές που ήταν αρπακτικά και υπάρχουν νέοι άνθρωποι , τυπικοί και μη λαδιάρηδες ,οι οποίοι προσπαθούν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους χωρίς να καίνε επίτηδες τον κόσμο ( για να ζητάνε μίζα μετά ).

 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.