Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποντίκι vs Tablet. Τι χρησιμοποιείτε;


sv3glw

Recommended Posts

Η ερώτηση είναι η εξής.

 

Για πολύωρη χρήση CAD, μπορέι κάποιος να κάνει δουλειά με απλά tablets με το στυλάκι τους, ως καλύτερη εναλλακτική από το ποντίκι?

 

Χρησιμοποιείτε κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Η ταμπλέτα μου φαίνεται δύσκολη για γραμμικό σχέδιο. Έχω την εντύπωση ότι απαιτεί πολύ μεγαλύτερες κινήσεις απ' ό,τι το ποντίκι.

Αυτά βέβαια χωρίς να έχω δουλέψει ποτέ με ταμπλέτα.

Σε ορισμένες περιπτώσεις όμως όπως σε επεξεργασία εικόνας με photoshop, gimp κ.λπ. προγράμματα καθώς και σε ελεύθερο σχέδιο και ζωγραφική, νομίζω ότι είναι αναντικατάστατη. Τότε, ναι, είπα τι ωραία που θα ήταν να είχα μια ταμπλέτα.

 

Προς το παρόν ποντίκι, ασύρματο, με πολλά προγραμματιζόμενα πλήκτρα και να ταιριάζει στο χέρι μου.

Link to comment
Share on other sites

To πρωτο μου ποντικι. Αθλιο. (edit:για την χρηση που εκανα. Μπιλια+παιχνιδια=ΝΟ)

intellimouse-explorer-1.jpg

 

Το δευτερο κ δεν το αλλαζω με τιποτα. Το κλασσικοτερο ποντικι

 

49954-d5800028.jpg

 

Επισης με τον φορητο χρησιμοποιω αυτο που ειναι πολυ καλο και οικονομικο σε μπαταρια.Με 5 κουμπια, tilt, και υποδοχη για το stick στο κατω μερος. Η ροδελα δεν εχει καλη αισθηση. Αλλα με 16 ευρω πολλα ζηταω :D

167534vb.png

Link to comment
Share on other sites

myri και CVENG σας βολευουν τοσο μικρα ποντικια; Δεν σας κουραζουν; Ειδικα το 2ο. Εκτος κ αν τα εχετε για περιστασιακη χρηση. Παντως απο ποιοτητα ειναι πολυ καλα. Εχει τυχει να δοκιμασω και τα 2.

Link to comment
Share on other sites

εμένα ναι, τον αδελφό μου όχι

πάει γάντι σε παιδικό και γυναικείο χέρι, πολλοί άνδρες παραπονιούνται

 

το γλυκούλι μου πάντως 2 χρόνια δεν έχει πάθει τίποτε

Link to comment
Share on other sites

ckiriako

Το πρώτο ποντίκι που παρέθεσες θεωρώ ότι ήταν το ομορφότερο, καλύτερο και επαναστατικότερο ποντίκι μέχρι σήμερα. Στην εποχή του ήταν τον Νο1 με το Νο2 πολύ μακριά. Βέβαια, από τότε έχουν γίνει πολύ μεγάλα βήματα προόδου σ' όλους του τομείς.

Έχω χρησιμοποιήσει πολλά ποντίκια τα οποία όλα χαλούσαν σε λιγότερο από ένα χρόνο λόγω του καλωδίου σύνδεσης που τσάκιζε. Έτσι κατέληξα σ' ένα ασύρματο της logitech (ΜΧ-1000) που δεν έχει τέτοιο πρόβλημα, έχει μεγάλη διάρκεια μπαταρίας και είναι το μόνο ποντίκι που κράτησε πάνω από χρόνο.

 

Επίσης, θεωρώ ότι τα ποντίκια της microsoft έχουν πολύ "σκληρή" ροδέλα, δεν βρίσκετε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.