Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποντίκι vs Tablet. Τι χρησιμοποιείτε;


sv3glw

Recommended Posts

Εγώ έχω το Microsoft Wireless Optical Mouse με το αντίστοιχο πληκτρολόγιο.

Θετικά :

1)Πολύ απαλή κίνηση

2)Ομορφιά

3) Ξεχνάς τα καλώδια (Θεικό!)

 

Αρνητικά:

1)Παρόλο που έχει πολύ απαλή αίσθηση είναι λίγο βαρύ επειδή έχει κανονικές μπαταρίες

2)Όταν πατάω το μεσαίο κουμπί στο Autocad (που είναι και το Pan) ΑΡΓΕΙ να ενεργοποιηθεί με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το χρισημοποιήσω. Πατάω δηλαδή το μεσαίο κουμπί ενώ ταυτόχρονα μετακινώ το χέρι μου για να γίνει το pan και το σχέδιο ακολουθει μετά από 1 sec, άρα δεν έιναι πλεον λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

ckiriako

Το πρώτο ποντίκι που παρέθεσες θεωρώ ότι ήταν το ομορφότερο, καλύτερο και επαναστατικότερο ποντίκι μέχρι σήμερα. ...Αλλά στην εποχή του ήταν τον Νο1 με το Νο2 πολύ μακριά.

 

Χαρη την εποχη που πηρα υπολογιστη υπηρχαν καλυτερα ποντικια. Ηθελα σαν φοιτητης να παιξω ενα quake και η μπιλια ηταν στον κοσμο της. Ασε που επρεπε να καθαριζω καθε λιγες μερες τα αξονακια. Απο σχεδιασμο και ποιοτητα κουμπιων συμφωνω οτι ηταν πολυ καλο.

 

Επίσης, θεωρώ ότι τα ποντίκια της microsoft έχουν πολύ "σκληρή" ροδέλα, δεν βρίσκετε;

Πρεπει να δοκιμασεις την ροδελα του trust που εχω. Ουσιαστικα ειναι μη λειτουργικη :( ...

Link to comment
Share on other sites

Χαρη την εποχη που πηρα υπολογιστη υπηρχαν καλυτερα ποντικια. Ηθελα σαν φοιτητης να παιξω ενα quake και η μπιλια ηταν στον κοσμο της. Ασε που επρεπε να καθαριζω καθε λιγες μερες τα αξονακια. Απο σχεδιασμο και ποιοτητα κουμπιων συμφωνω οτι ηταν πολυ καλο.

 

Χαχαχα, καθαρισμος ποντικιου με μπιλια. Τι μου θυμιζεις τωρα !!!

Το ιδιο ποντικι ειχα και εγω καποτε, το καλυτερο για την εποχη του !

Τωρα για το mini mouse, ειναι θεμα συνηθειας πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Microsoft Comfort Optical Mouse 3000.

Το καλύτερο Mouse που είχα ποτέ..............και με πολύ απαλή αίσθηση ροδέλας. Κόστος όταν το πήρα 25 ευρω και το χρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα για 1,5 χρόνια.

Και μακριά από ασύρματα, τα απεχθάνομαι.............αρκετά μαγνητικά πεδία έχουμε στο κεφάλι μας, ας μη βάλουμε ακόμα ένα μη απαραίτητο (ακόμα και αν είναι τόσο μικρό).

Link to comment
Share on other sites

Για το Laptop χρησιμοποιώ αυτό που χρησιμοποιεί και η Myri

Microsoft Optical USB Mini Mouse - σε μαύρο κόκινο όμως και πραγματικά μιλάμε για πολύ καλό ποντίκι, το βαράω το χτυπάω τίποτα.

 

Για το desktop χρησιμοποιώ το πακετο της Μicrosoft με wireless multimedia Keyborad 1.1 και standard wireless optical mouse . Φθηνά και καλά εργαλεία, καλη αίσθηση του ποντικιού και του πληκτρολογίου. Έχουν ένα μειονέκτημα όμως, όταν φθάνει η ώρα να αλλάξεις μπαταρία κάνει διακοπές στο Autocad. Ώς τώρα έχω αλλάξει μια φορά σε ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Microsoft basic optical mouse. To μόνο που αντέχει.

Είχα ένα σαν του ckiriako και κατέληξε να τρίζει χειρότερα από ιταλικό αυτοκίνητο....

Αγόρασα ένα σαν του ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ και το χρησιμοποίησα για κάποιες ημέρες... αισθανόμουν σα να μετακινούσα βροντόσαυρο.

Αυτά των laptop δεν ταιριάζουν στο ..λεπτεπίλεπτο.. χεράκι μου.

Τελικά γύρισα πίσω στα βασικά.

Πάντως, μάλλον οι περισσότεροι συμφωνούμε πως η microsoft κατασκευάζει πολύ καλά ποντίκια. Μήπως να περιοριζόταν σ' αυτά? :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα σαν το 2ο του ckiriako (Microsoft Wheel Mouse Optical) εδώ και πολλά χρόνια (4-5), εκεί που το πιάνω (αριστερά -δεξιά) έχει αλλάξει υφή και αντέχει ....... αλλά δεν παίζω παιχνίδια για να το δω σε άγριες καταστάσεις.

 

Τα προηγούμενα άντεχαν με το ζόρι 1 χρόνο....

Link to comment
Share on other sites

οι περισσότεροι συμφωνούμε πως η microsoft κατασκευάζει πολύ καλά ποντίκια. Μήπως να περιοριζόταν σ' αυτά? :twisted:

 

Πειτε μου καποιος πως το κανω forward αυτο στην microsoft. Ειναι αναγκη σας λεω. Δεν θελω καν να φανταζομαι τον διαδοχο των vista :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω καν να φανταζομαι τον διαδοχο των vista

Κοίτα ... στατιστικά να το πάρεις, κάποια στιγμή θα βγάλει και ένα καλό λειτουργικό!!! :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.