Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόσχεση έκδοσης Οδηγιών (από το ΥΠΕΚΑ) για τον ΝΟΚ


Recommended Posts

Το ΥΠΕΚΑ υπόσχεται ότι θα εκδοθούν οδηγίες εφαρμογής για τον ΝΟΚ μέχρι 15-10-2012.

 

Επειδή όλοι καταλαβαίνουμε ότι το μέχρι σημαίνει περίπου ή λίγο αργότερα, μετράμε τουλάχιστον 3-4 μήνες για την κοινοποίηση οδηγιών εφαρμογής ενός νόμου που ισχύει από 4-7-2012.

 

Όλοι επίσης έχουμε καταλάβει ότι ο ΝΟΚ δεν βγήκε για να εφαρμοστεί άμεσα ... εξ άλλου ποιός ο λόγος ή το αντικείμενο εφαρμογής του ;

 

Όμως το ΥΠΕΚΑ μας δείχνει, με αφορμή αυτό, τη μνημονιακή τροχιά της χώρας ...

Όλα είναι γραμμένα στα χαρτιά και τα χαρτιά υπογράφηκαν και δόθηκαν ... άρα τα χρονοδιαγράμματα υπάρχουν :

http://www.michaniko...post__p__402088

 

Δεν θέλω να προσβάλλω συναδέλφους ... και γι αυτό είμαι σίγουρος ότι κανείς δεν θεωρεί ότι Σηφ βιάστηκε για το καλό του τόπου και της ανάπτυξης ...

Μήπως όμως αντί για μελέτη του ΝΟΚ, πρέπει να διαβάσουμε ή να ξαναδιαβάσουμε όλοι ξανά τα μνημόνια (1ο, 2ο ή και μελλοντικό) ;

Νομίζω θα ήταν πιό χρήσιμο για να ξεκαθαρίσουμε την εικόνα ...

Χρόνο έχουμε ...

 

 

Y.Γ. ... ξέχασα και την επαναφορά της μικρής κλίμακας και προηγουμένων διατάξεων ... για να κυλάνε οι δουλειές του μέλλοντος ...

Οδηγίες για τον ΝΟΚ.pdf

Επαναφορά Μικρής κλίμακας.pdf

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

kan62,

Μήπως όμως αντί για μελέτη του ΝΟΚ, πρέπει να διαβάσουμε ή να ξαναδιαβάσουμε όλοι ξανά τα μνημόνια (1ο, 2ο ή και μελλοντικό) ;

Νομίζω θα ήταν πιό χρήσιμο για να ξεκαθαρίσουμε την εικόνα ...

Χρόνο έχουμε ...

 

Μπα, εγώ όπως τα αντιλαμβάνομαι τα πράγματα όπου νά'ναι θα το κόψουμε όλοι το διάβασμα, αφού ούτως ή αλλιώς άκρη δεν βγάζουμε, ....μας μπουνταλιάσανε εντελώς.

Το πιό πιθανό βλέπω να μας διαβάζει εμάς όλους ένας παπάς να ξεμπερδεύουμε μ'αυτούς που μπλέξαμε. :shock:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πραγματικά μπλέξαμε με τρελούς

 

Μέσα σε ένα χάος νομοθεσίας (ΝΟΚ-4030-4014-3843 -Π.Δ οικ<2000 κλπ)

με συνεχείς ασάφειες και τροπ/σεις μας κυνηγάνε με 6/μηνα κλπ

δικολαβίστικες και ασύλληπτης φαντασίας ερμηνείες όπως αυτή του άρθρου 26 του 2831/2000

που συνεχίζει να ισχύει ή... αυτής της μικρής κλίμακας ..κλπ

 

υ.γ

Τόσο δύσκολο ήταν να αλλάξουν και τον Ν 2831/2000 και αντί 6/μήνο να ορίζεται 1 χρόνος

ή να ισχύσει η παράλληλη εφαρμογή ΓΟΚ 85 και ΝΟΚ για ένα χρόνο όπως είχε γίνει και με τον ΓΟΚ 85 και ΓΟΚ 73;

Δεν βλέπουν πόση ανωμαλία μας δημιουργούν;

 

Και κάτι άλλο (σύμφωνα με το α’ έγγραφο που ανάρτησε ό συνάδελφος kan62)

Αν θέλω να κάνω αναθεώρηση αδείας λόγω μεταβολών πρέπει να την κάνω μέχρι 4-10-12 αλλιώς πρέπει να την κάνω με τον ΝΟΚ

Ποιόν ΝΟΚ όμως; αυτόν που στην ουσία δεν υπάρχει;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Τα άλλα με τους τοτούς τα προσέξατε ;

 

Με βάση τα ανωτέρω, σας ενηµερώνουµε ότι εν όψει της εφαρµογής των νέων διατάξεων και σε κάθε περίπτωση που οι Υ∆ΟΜ αντιµετωπίζουν ειδικότερα προβλήµατα ερµηνείας και εφαρµογής του Ν.4067/2012, θα πρέπει να προβαίνουν στην σύνταξη και υποβολή ερωτηµάτων προς τη ∆/νση Οικοδοµικών και Κτιριοδοµικών Κανονισµών (∆ΟΚΚ) του Υ.Π.Ε.Κ.Α. πριν την έκδοση των σχετικών πράξεων, µε σκοπό την επεξεργασία και την απάντηση των σχετικών ερωτηµάτων υπό τη µορφή κωδικοποιηµένης έκδοσης Εγκυκλίου -Τεύχους Οδηγιών όπως προαναφέρθηκε.

 

Το σύνολο των ερωτηµάτων που θα έχουν συγκεντρωθεί µέχρι την 10/9/2012 θα πρέπει να υποβληθούν από τις Υ∆ΟΜ ηλεκτρονικά στην παρακάτω ηλεκτρονική διεύθυνση: [email protected] προκειµένου οι απαντήσεις να συµπεριληφθούν στο Τεύχος Οδηγιών που θα συνταχθεί.

 

 

Επειδή δεν πρέπει να έχει εκδοθεί άδεια με το ΝΟΚ ακόμη, και αν έχω καταλάβει σωστά,

περιμένουν να γυρίσουν από την άδεια (τέλος Αυγούστου) οι ΥΔΟΜ,

να υποβάλλουμε εμείς άδειες,

να αντιμετωπίσουν οι ΥΔΟΜ τα ειδικότερα προβλήματα ερμηνείας και εφαρμογής και

να προβούν στη σύνταξη και υποβολή ερωτημάτων στη ΔΟΚΚ μέχρι τις 10/9/2012

για να προλάβουν να συμπεριληφθούν στο Τεύχος Οδηγιών που θα συνταχθεί.

 

Αν το 2012 δεν είναι λάθος του συντάκτη και εννοεί 2013,

τότε, εκτός από το πείραγμα στατιστικών στοιχείων, αναδεικνύεται ένα άλλο ταλέντο των καρεκλοκένταυρων συντακτών ... η χάλκευση χρονοδιαγραμμάτων.

 

Δεν είμαστε σοβαρή χώρα ...

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο (σύμφωνα με το α’ έγγραφο που ανάρτησε ό συνάδελφος kan62)

Αν θέλω να κάνω αναθεώρηση αδείας λόγω μεταβολών πρέπει να την κάνω μέχρι 4-10-12 αλλιώς πρέπει να την κάνω με τον ΝΟΚ

Ποιόν ΝΟΚ όμως; αυτόν που στην ουσία δεν υπάρχει;

 

Και σε αυτό που λες βλέπω μπέρδεμα φίλε μου. Σύμφωνα με το α' έγγραφο που ανάρτησε ό συνάδελφος kan62 στο θέμα του εγγράφου, αναφέρεται στην έκδοση αδειών δόμησης η αίτηση των οποίων υποβλήθηκε προ της ισχύος του ΝΟΚ δλδ 4/7/2012.

Τι εννοει και τι θέλει να μας πει με αυτό, αφού αυτή η διευκρίνηση της εγκυκλίου έγινε στις 9/8/2012 και οι αιτήσεις στις οποίες αναφέρεται είναι προ της ισχύος του ΝΟΚ δλδ 4/7/2012? Δεν το καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.