Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναλημματικός τοίχος για την κατασκευή δρόμου.


 
anavatis

Recommended Posts

το είδα george.eng., αλλά η πλευρική αυτή τάφρος μου δίνει την αίσθηση ότι δεν θα συγκρατει ή τουλαχισταν δεν θα "εγκιβωτίζει" καλά το πρανές μου απο επάνω και θα γεμίζει χώμα. μάλλον γραφαμε μαζί. κατάλαβα λές να συνεχίσω την ταφρο με κατασκεθή του τοιχείου 1μ. χωρις να χρειαζεται τώρα θεμέλιο. καλό μου φαίνεται κι αυτό και κερδίζουμε πολλά!!

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω την γνώμη οτι το προκατασκευασμένο καναλλέτο κολλητά στον τοίχο κάνει. Δες "Αττική Οδός" (οδόστρωμα και στέψεις τοίχων)

Link to comment
Share on other sites

το πρανές το αντιστηριζει ο τοιχος που στο σκαριφηματακι που ανεβασες δεν υπαρχει...σκεψου μια διατομη Γ ξαπλα: το καθετο τμημα ειναι ο τοιχος μπορει και 1,1 και 1,20 ύψος και το οριζοντιο η ταφρος με κλιση ικανη προς τα μεσα για να εχει αρκετη παροχετευτικοτητα..απο δευτερα θα παω στο γραφειο να σου στειλω διατομες απο παλιοτερες δουλεις (ναι τοτε που υπηρχαν δημόσια έργα..χχχχχχ).

Link to comment
Share on other sites

απο δευτερα θα παω στο γραφειο να σου στειλω διατομες απο παλιοτερες δουλεις (ναι τοτε που υπηρχαν δημόσια έργα..χχχχχχ).

ευχαριστώ συνάδελφε. η πρότασή σου όμως με την τάφρο είναι πολύ οικονομική και αν την ακούσει ο πελάτης μάλλον θα ξεχάσει το ενδεχόμενο του τοιχείου που συζητούσαμε αρχικά. αλλά και η πρόταση για ξερολιθιά είναι πολύ καλή και ταιριάζει στο τοπίο. βεβαια και ένα πέτρινο τοιχείο θα μπορούσε να συνδυαστεί σε συνέχεια της τάφρου....

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

εδώ ανεβάζω μια πρόταση που συνδυάζει τη λύση της οδοποιίας (τάφρου) με τη ξερολιθιά, για την περίπτωση που συζητάμε. αν έχετε κάποιο σχόλιο

post-58059-0-70920600-1345314187_thumb.jpg

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

o.k. μόνο που εγώ θα χρησιμοποιούσα το Νο10 της τάφρου που επισύναψε ο george.eng

Mε την θεμελίωση του δρόμου (σκάφη) τι σκέπτεσαι να κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

man21, εννοείς το δεύτερο σκίτσο στο ποστ 29 που επισύναψα εγώ, μάλλον, δεν βρίσκω κάτι του george.eng.

σχετικά με τη σκάφη σκέφτομαι χαλίκι πάχους περί τα 20εκ., στρώση τσιμέντου και μετά άσφαλτο.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο για το ποστ 29. Ακριβώς το δεύτερο σκίτσο. Πάντως εγώ θα προτιμούσα το καναλλέτο.

σχετικά με τη σκάφη σκέφτομαι χαλίκι πάχους περί τα 20εκ., στρώση τσιμέντου και μετά άσφαλτο.

Αυτό που λές λέγεται οδοστρωσία. Και η άσφαλτος προφανώς στρώση κυκλοφορίας (αντιολισθηρά) 5εκ (ή 4εκ. + 1εκ. ασφαλτόπανο). Την στρώση τσιμέντου μόνο σου την σκέφτηκες; Πολύ σωστά, γιατί έχεις να κάνεις με αργιλλικά. Πάντως θα είναι άκαμπτο οδόστρωμα, αλλά δεν μας πειράζει.

Εγώ μιλάω για την εκσκαφή της θεμελίωσης (σκάφη) ~0.30m. Άν έχεις "μεγάλη" κλίση φυσικού πρανούς (ή και για σιγουριά), η σκάφη δεν γίνεται με κλίση (άλλωστε είναι τεχνικά μανούρα) αλλά με μία αντίθετη κλίση ~15% για να αγκυρωθεί το επίχωμα.

Edited by man21
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.