Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικές Τεχνικές Προδιαγραφές


gvarth

Recommended Posts

Φυσικά και δεν είναι εφικτό!!

 

 

Φυσικά και δεν είναι εφικτό!!

 

Το πρόβλημα είναι ότι θα το επιβλέψουν άνθρωποι σαν το χρήστη Micael στον οποίον ενώ του τα έχουμε πει πολλοί, πολλές φορές, αυτός ... είναι στον κόσμο του.

Το πρόβλημα είναι ότι θα το επιβλέψουν άνθρωποι σαν το χρήστη Micael στον οποίον ενώ του τα έχουμε πει πολλοί, πολλές φορές, αυτός ... είναι στον κόσμο του.

Συνομιλητή Αλέξανδρε αφενός δεν είσαι σοβαρός διότι αναφέρεσαι αόριστα και αφετέρου ο κόσμος σου των ελαστικών συνειδήσεων μας έφερε σε αυτή τη κρίση που τη πληρώνουμε όλοι και ιδίως τα παιδιά μας με διδακτορικά. Στον κόσμο μου εγώ έχω απολύσει συνάδελφο δημόσιο υπάλληλο που τα πήρε από εργολάβο με έκπτωση 85% σε εργολαβία χρωμάτων και έπαυσα επιβλέποντα μηχανολόγο διότι δεν τηρούσε τίποτα το συμβατικό σε υπόγεια καλώδια.Αυτά τα ολίγα για τους επίορκους Συναδέλφους και το κόσμο των ελαστικών συνειδήσεων που μας έφερε σε αυτή τη κατάντια.

 

Συνάδελφοι μη ξεχνάτε Η Δημοπρασία δεν περιέχει ποτέ μειοδοσία στην ποιότητα

Edited by Mikael
Link to comment
Share on other sites

στην σελίδα 30881 (ΕΠΙΧΡΙΣΜΑΤΑ) τι γνώμη έχετε για τις αναλογίες των κονιαμάτων? δεν μου προκύπτει από πουθενά το κλασσικό για το 2ο χερι (λάσπωμα) 150 1:2.5..ή μήπως κάτι μου διαφεύγει??

 

και για να μην ψάχνετε δίνει κατ ογκο αναλογίες : α) ασβεστοκονίαμα 1:3.5-4.5 β)ασβεστοτσιμεντοκονίαμα 1τσ:1ασβ:5-6αμμο και γ) τσιμεντοκονίαμα 1:3..

Link to comment
Share on other sites

Σελ 30709

Μέγιστη απόκλιση επιφάνειας χωματουργικών 20mm ~ 30mm ανάλογα με την περίπτωση.

 

Είναι εφικτή τόση ακρίβεια; Από την στιγμή που θα αρχίσει η διαμόρφωση της στάθμης του εδάφους μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία σε όλο το έργο θα έχει πατηθεί χιλλιάδες φορές το έδαφος από φορτηγά και άλλα βαριά οχήματα. Δεν θα "καθίσει" μερικούς πόντους το έδαφος;

 

Φυσικά και δεν είναι εφικτό!!

 

Το πρόβλημα είναι ότι θα το επιβλέψουν άνθρωποι σαν το χρήστη Micael στον οποίον ενώ του τα έχουμε πει πολλοί, πολλές φορές, αυτός ... είναι στον κόσμο του.

 

Το πονηρό είναι οτι σου καθορίζει εμμέσως γραμμές εκσκαφής και αποτρέπει ... (ξέρετε τώρα). Αυτό σε συνδυασμό με τα υψόμετρα φυσικού εδάφους ήταν "αθέμιτο μπόνους"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γνωρίζει κανείς τί μπορούμε να βρούμε σε doc?

 

Το ξέρω ότι για τις καθ' εαυτού προδιαγραφές είναι σχεδόν απίθανο, αλλά για τους πίνακες περιεχομένων? Ή τα παραρτήματα της ΑΔΑ?

https://www.google.com/url?q=http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%25CE%25924%25CE%25A481-70%25CE%2598&sa=U&ei=FHWXUJCgH6by4QTu0YGoDA&ved=0CAcQFjAA&client=internal-uds-cse&usg=AFQjCNG2D17_j8hVzPiszN-KNIZgwS3SUQ

Link to comment
Share on other sites

Το εν λόγω ΦΕΚ είναι μόλις 7000 σελίδες ++ :smile: με τα κείμενα όλων των ΕΤΕΠ .

 

Υπάρχουν , εξ' όσων γνωρίζω και ευρετήρια με παραπομπές . Μόλις έχω κάτι συγκεκριμένο, θα ανεβάσω links .

 

------------------------------------------------------------------------

 

Edit : Εδώ , υπάρχουν και ευρετήρια.

Edited by gvarth
New links
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

Αυτό που στο χώρο μου έχω διαπιστώσει, είναι πως και με βάση τις ΠΕΤΕΠ μπορούν να προδιαγράψουν υλικά που επιθυμούν. Σας φέρνω ως παράδειγμα το

που μάλιστα έχει μπει και στο "Χτίζοντας το μέλλον" (http://www.ktizontastomellon.gr/index.php/nomoi-kai-protypa/texnikes-prodiagrafes/) - είναι άσχετο το εάν το εν λόγω πρόγραμμα προχωρά ή όχι.

 

Ψυχρά Υλικά

1

ΠΕΤΕΠ 03-11-20-00

Εφαρμογές Ψυχρών Υλικών (cool materials)

 

Με βάση το πρότυπο αυτό (απαράδεκτο κατά την άποψή μου), έχουν προδιαγραφεί αρκετά έργα τα οποία έχουν πέσει στην αντίληψή μου (υποθέτω πως θα υπάρχουν και άλλα που δε γνωρίζω). Ενδεικτικά, σας παραθέτω μόνο απόσπασμα αυτού, όπου γίνεται αναφορά στο Energy Star

Σήμανση ενεργειακάαποδοτικών προϊόντων και πρακτικών

. Ο ενεργειακόςαστέραςείναι ένα κοινόπρόγραμμα τηςΑμερικανικήςΥπηρεσίαςΠροστασίαςτου Περιβάλλοντος (EPA) και του

ΑμερικανικούΥπουργείου Ενεργείας

 

(US DOE: Department of Energy, www.energy.gov/energyefficiency/energystar.htm)

 

επειδή σύμφωνα με το ΠΕΤΕΠ "Το Ευρωπαϊκό Energy Star (www.eu-energystar.org/el/index.html) δεν έχει ακόμη επεκταθεί στα δομικά προϊόντα."

 

γ) Ειδικότερα και σε ότι αφοράτιςειδικέςαπαιτήσειςτηςπαραγράφου 2.1.2β τα προσφερόμενα υλικάθασυνοδεύονται απόεκθέσειςεργαστηριακών ελέγχων σύμφωνα με το Πρότυπο ASTM 6083 (και τα

Πρότυπα στα οποία παραπέμπει αυτο: ASTM D 2370, ASTM E 96, ASTM D 522, ASTM D 624, ASTMG21, ASTM D 471), απότα οποία θα προκύπτει η συμμόρφωσήτουςμε τιςαπαιτήσειςπου θέτει η ΕΡΑ

για την σήμανση Energy Star, ή θα φέρουν σήμανση Energy Star (περίπτωση εισαγομένων υλικών απόχώρεςστιςοποίεςεφαρμόζεται το σύστημα Energy Star και για τα δομικάυλικά).

 

Με λίγα λόγια αφού δεν υπάρχει Ευρωπαϊκό πρότυπο ας πάμε στην Αμερική να τα πιστοποιήσουμε!

ή όπως αναφέρεται σε άλλο σημείο :

 

γ. Επιστρώσειςτελειώματοςβάσεωςστυρένιο-ακρυλικής, τσιμεντοειδούς, πυριτικούκαλίου (potassiumsilicate) ή ακρυλικής-σιλοξάνης(acryl-siloxane) βασισμένεςσε τεχνολογία ψυχρών υλικών με

φωτοκαταλυτικέςιδιότητες. Για τα καινοτομικάυλικάαυτήςτηςκατηγορίαςκαι λόγω τηςμέχρι τώρα έλλειψηςσχετικών Προτύπων, είναι απαραίτητη η προσκόμιση εκθέσεων εργαστηριακών δοκιμών που θα αποδεικνύουν τιςφωτοκαταλυτικέςτουςεπιδόσεις, (αποδόμηση ρύπων, αντιβακτηριακήδράση) όσο και η προσκόμιση στοιχείων απότα οποία να προκύπτει ότι τα προαναφερόμενα υλικάέχουν ενσωματωθείμε επιτυχία σε

έργο, σε κράτοςμέλοςτηςΕυρωπαϊκήςΈνωσης.

 

Υπάρχει και αυτή η εναλλακτική λύση να περάσουμε προϊόντα μας "ελλείψει σχετικών προτύπων".

Αυτά και άλλα πολλά (πολύ χειρότερα σας διαβεβαιώ, αλλά δεν χρειάζεται να επεκταθώ) περιλαμβάνονται μόνο σε ένα ΠΕΤΕΠ που τυγχάνει να γνωρίζω. Αν αυτό γίνει κάποια στιγμή ΕΤΕΠ (απ' ότι είδα δεν έχει γίνει) δεν καταλαβαίνω που μπορεί να βοηθήσει.

 

Παρεπιπτόντως κατά κόρον όπως ασφαλώς γνωρίζεται γίνονται διαγωνισμοί με απαράδεκτες τεχνικές προδιαγραφές. Σήμερα έχω λάβει γνώση για έναν (προμήθεια χρωμάτων από Δήμο) όπου αναφέρονται συγξεκριμμένα προϊόντα 2 εταιρειών, χωρίς την προσθήκη "τύπου τάδε προϊόντος", όπως συνηθίζεται. Μάλιστα ο πελάτης μου ανέφερε πως δεν θα γίνει δεκτή προσφορά άλλου αντίστοιχου προϊόντος άλλης εταιρείας.

Είναι δύσκολο κάποιες συνήθειες να αλλάξουν!

Θα ήθελα με την ευκαιρία και εάν δεν είμαι εκτός θέματος να ρωτήσω :

α) είναι σύννομο υπό κάποιες προϋποθέσεις να απαιτείται συγκεκριμμένο προϊόν συγκεκριμμένης εταιρείας;

β) Μέχρι ποιό ποσό υπάρχει υποχρέωση να αναρτάται στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ (τον τελευταίο μήνα έχω παρατηρήσει πως "κολλάει" συνέχεια) κάποιος διαγωνισμός; Υπάρχει απαίτηση να αναρτώνται και οι τεχνικές προδιαγραφές που αφορούν στην προμήθεια των περιλαμβανόμενων υλικών; Υπάρχει απαίτηση π.χ. για κάποιο Δήμο να κάνει την ανάρτηση και στην ιστοσελίδα του;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μερικές παρατηρήσεις μετά από μια πρώτη ματιά :

 

α) είναι πολύ θετικό που μπαίνουν με νόμο του κράτους κανόνες ορθής κατασκευαστικής κυρίως πρακτικής.

β) σε μία ανεπτυγμένη χώρα θα περίμενα το επόμενο βήμα να είναι η διενέργεια εκτεταμένων fast track σεμιναρίων στους μηχανικούς του δημοσίου που εργάζονται ως επιβλέποντες κλπ πάνω στην εφαρμογή των προδιαγραφών

γ) αν εξασφααλιστεί με κάποιο μαγικό τρόπο η εφαρμογή θα περίμενα μετά την σφαγή των δύο τελευταίων ετών στις εκπτώσεις το μειοδοτικό σύστημα να εξορθολογιστεί και να υπάρξει σαφής μείωση των προσφερόμενων εκτπώσεων

 

ΥΓ μην κολλάτε στους πόντους, όταν στις αποτυπώσεις του φυσικού έχουμε υπερ του εργολάβου ταρζανιές +- 1-1.5 μετρο...αν η επίβλεψη δεν μασουλαγε 1% επί των πιστοποιήσεων και εκανε την δουλειά της δεν θα χανανε ουτε πόντο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.