Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εθνικές Τεχνικές Προδιαγραφές


gvarth

Recommended Posts

man21, αυτά είναι αυτονόητα και θεωρητικά αυτά ισχύουν ανέκαθεν.

Αυτά έλεγε και ο παλιός κώδικας δημοσίων έργων, αυτό ήταν το πνεύμα του παλιού ΑΤΟΕ, αυτό λέει η νομολογία.

 

Το θέμα είναι ότι αυτά, τα αυτονόητα, δεν τα υποστηρίζει η δημόσια διοίκηση.

Οι Τ.Υ. των δήμων είναι που έδιναν και δίνουν τις παλιές μελέτες στους μελετητές για να κάνουν την ΤΠΕ, την ΤΠΥΚ, τα άρθρα, τα σχέδια λεπτομερειών κλπ copy-paste.

 

Στην συνέχεια, οι υπηρεσίες αυτές (οι κύριοι των έργων, οι φορείς υλοποίησης και οι επιβλέπουσες αρχές) κάνουν άλλοτε τα στραβά μάτια, κι άλλοτε την κατά το δοκούν ερμηνεία τευχών, συμβάσεων, όρων κλπ...

 

Δεν θα σώσει την κατάσταση ο οδηγός συμβάσεων ή οι ΕΤΕΠ.

Δεν θα αλλάξει τίποτα, αν δεν αλλάξει η δημόσια διοίκηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι αυτά, τα αυτονόητα, δεν τα υποστηρίζει η δημόσια διοίκηση.

...

Δεν θα αλλάξει τίποτα, αν δεν αλλάξει η δημόσια διοίκηση.

 

Και όχι μόνο δεν τα υποστηρίζει ... αλλά τελευταία αλλάζει προς το χειρότερο !

Αν θεωρήσουμε πταίσματα τα των δήμων, τι να πούμε για κεντρικές υπηρεσίες που καταργούν το θεμέλιο των ΔΕ, δηλαδή τη μελέτη, σαν θυσία στην "ένταξη", "απορρόφηση", "συμφέρον" ή "σκοπιμότητα" όλων των ειδών ... έγκλημα μήπως ;

Link to comment
Share on other sites

 

Στην συνέχεια, οι υπηρεσίες αυτές (οι κύριοι των έργων, οι φορείς υλοποίησης και οι επιβλέπουσες αρχές) κάνουν άλλοτε τα στραβά μάτια, κι άλλοτε την κατά το δοκούν ερμηνεία τευχών, συμβάσεων, όρων κλπ...

 

Δεν θα σώσει την κατάσταση ο οδηγός συμβάσεων ή οι ΕΤΕΠ.

Δεν θα αλλάξει τίποτα, αν δεν αλλάξει η δημόσια διοίκηση.

 

:smile:

 

Δεν θα αλλάξουν. Εμεις να τους αλλάξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο δεν τα υποστηρίζει ... αλλά τελευταία αλλάζει προς το χειρότερο !

Παλιά τα σαμπόταρε μάλιστα!

 

Και μάλιστα τώρα, έχω τη γνώμη, ότι οι περισσότερες διαφορές Υπηρεσίας - Αναδόχου, θα είναι Τεχνικές Διαφορές. Επομένως θα υπάγονται σε Διαιτησία του ΤΕΕ.

Όχι σε αποφάσεις Δικαστηρίων (σε10+ χρόνια)

Edited by man21
Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε "χαλάει" το βόλεμα και τη "συνήθεια" κάποιων , σαμποτάρεται συνάδελφοι .

 

Ανεξάρτητα με το πως ονομάζονται οι προδιαγραφές , όταν κάποιοι δεν έχουν μάθει να τις ακολουθούν ή για κάποιους λόγους δεν το θέλουν , μην περιμένετε να τις ακολουθήσουν . Εκτός του ότι τους "ξεβολεύει" , κάθε τι που εισβάλλει στην ισοπεδωμένη καθημερινότητά τους , με την άνωθεν κάλυψη , τείνουν να το αγνοούν κάποιοι .

 

Και είναι πολύ δύσκολο να αλλάξουν νοοτροπίες και τακτικές .

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αλλάξουν. Εμεις να τους αλλάξουμε.

 

Να τους αλλάξουμε...

 

Όταν θα σου αναθέσουν μελετούλα προσθήκης αίθουσας σε σχολική μονάδα με το 30% του πτυχίου Α΄, θα πεις "όχι ευχαριστώ, πρέπει να γίνει διαγωνισμός";

Στην συνέχεια, όταν θα σου πουν "πάρε αυτή την ΜΠΕ για... πρότυπο", θα τους πεις "όχι, θα κάνω καινούργια ΜΠΕ";

Τέλος, όταν κάνεις τα τεύχη, θα εξετάσεις τις ανάγκες του έργου για ειδικά άρθρα και προσαυξήσεις τιμών;

Θα μαλώσεις με τον προϊστάμενο της ΤΥ, ή θα πεις "δε βαριέσαι, αφού θέλουν τις τιμές του δήμου, αυτές θα βάλω"...

 

Μετά, όταν πας για τον διαγωνισμό, θα μοιράσεις -ή θα μοιραστείς- το κολόκουρο;

Κι όταν έρθει η ώρα να υπογραφεί η σύμβαση, θα κάνεις καμιά αγαθοεργία, ή θα πεις ότι προσβάλλεται η αξιοπρέπειά σου;

Κι όταν θα ξεκινάει το έργο τέλη Αυγούστου, θα πεις ότι δεν κάνει να βάφουμε σε φρέσκους σοβάδες, ή θα υποκύψεις στον δήμαρχο που θα θέλει να είναι έτοιμη η αίθουσα στις 10-9;

 

Θα αυξήσεις τις ποσότητες στις αφανείς εργασίες;

Θα αμελήσεις να εκτελέσεις εργασίες που δεν φαίνονται ή που δεν τις ξέρει ο επιβλέπων, ή που τα έχεις βρει με τον επιβλέποντα;

Κι αν τύχει να είσαι ο επιβλέπων, θα έχεις τα κότσια να πας κόντρα στον Δήμαρχο;

Τέλος, όταν το έργο θα τελειώνει, θα ζητήσεις νέες τιμές για πράγματα που δεν δικαιούσαι; θα κάνεις αίτηση θεραπείας;

 

Γράφω για μικροέργα δήμων, γιατί στα έργα που παίρνει ο Μπόπμπολας δεν ξέρω τι γίνεται...

 

Δεν είναι προσωπικές οι ερωτήσεις, είναι ρητορικές. Εγώ δεν τολμάω να τις απαντήσω. Λέω όμως ότι "απ' το κεφάλι βρωμάει το ψάρι", κι από το κεφάλι ξεβρωμίζει.

 

Καλό και αναγκαίο πράγμα οι ΠΕΤΕΠ, αλλά πρέπει να γραφτούν σωστά και να εφαρμοστούν σωστά, σε ένα σύστημα παραγωγής δημοσίων έργων που δουλεύει σωστά.

 

 

Υ.Γ: Για να μην είμαι άδικος, ξέρω περιπτώσεις υπηρεσιών, μελετητών, επιβλεπόντων, δημάρχων, εργολάβων, που δούλεψαν με απόλυτη εντιμότητα και υποδειγματικό επαγγελματισμό, κι έκαναν αξιόλογα έργα...

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

@AlexisPap

Γράφω για μικροέργα δήμων, γιατί στα έργα που παίρνει ο Μπόπμπολας δεν ξέρω τι γίνεται...

Αλλαγή Επιβλέπουσας Υπηρεσίας. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μην ξεφύγω ... αλλά δεν μπορώ.

Αφήνοντας και εγώ αναπάντητες τις ρητορικές ερωτήσεις του Αλέξη, σ΄αυτό :

"Λέω όμως ότι "απ' το κεφάλι βρωμάει το ψάρι", κι από το κεφάλι ξεβρωμίζει"

συμφωνώ στο πρώτο και στο δεύτερο ... λαμβάνοντας υπόψη αυτό :

http://www.michanikos.gr/files/file/641-%ce%91%cf%81%cf%87%ce%ae-%ce%94%ce%b7%ce%bc%ce%bf%cf%83%ce%af%cf%89%ce%bd-%ce%a3%cf%85%ce%bc%ce%b2%ce%ac%cf%83%ce%b5%cf%89%ce%bd/

απαντώ δεν θέλει η δημόσια διοίκηση να αλλάξει !

"Ανεξάρτητη αρχή", με καλοπληρωμένο πρόεδρο πλήρους απασχόλησης, 7 μέλη ΔΣ αμοιβόμενα ανά συνεδρίαση (νομίζω 100 ευρώ) μία φορά το μήνα και ελάχιστο μόνιμο προσωπικό (από μετατάξεις), αποτελεί ομολογία του "δεν θέλω"...

Link to comment
Share on other sites

απαντώ δεν θέλει η δημόσια διοίκηση να αλλάξει !

Καλά την βγάζουν (και τα παντελονιάζουν). Κορόιδα είναι να αλλάξουν; (η συντριπτική πλειοψηφία τουλάχιστον, από δ/ντή και άνω τουλάχιστον, οι άλλοι που δεν ... είναι κορόιδα)

Και αν είναι και οι δυο σύζυγοι, υπάλληλοι στο ΥΠΟΜΕΔΙ (πρώην ΥΠΕΧΩΔΕ), έχουν δωρεάν Τζιπ (+βενζίνες, αυτοί και οι γαμπροί) και διαμονή, με έξοδα τρίτων στην Αράχοβα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με το σχολιασμό και τη λογική του AlexisPap

Θα ήθελα να κάνω αναφορά σε ΤΥ κάποιων Δημόσιων φορέων (δεν θα κάνω αναφορά αν και πιστεύω θα έπρεπε) που με εξέπληξαν θετικά ζητώντας μου τεχνική ενημέρωση πάνω σε συγκεκριμένα θέματα προδιαγραφών ιδιοτήτων προκειμένου να προδιαγράψουν υλικά και εργασίες σε κάποια έργα (για να μην υπάρξει παρεξήγηση δεν έχει να κάνει με προδιαγραφή "φωτογραφική" δικών μου υλικών). Αναφέρομαι σαφώς σε μεμονωμένες περιπτώσεις νέων κυρίως υπαλλήλων που δείχνουν ενδιαφέρον για τη δουλειά τους και αποτελούν εξαίρεη από το γενικό κανόνα (κατά την αποψή μου) της προδιαγραφής βάσει του πρόχειρου και σίγουρου copy paste.

Το σημαντικότερο και για το λόγο αυτό κάνω την αναφορά, είναι πως αποδεικνύεται πως υπάρχει δυνατότητα να παρακάμψει κάποιος τα κακώς κείμενα που δυστυχώς έχουν σε μεγάλο βαθμό παγιωθεί (και όχι μόνο στο Δημόσιο τομέα), και να προάγει τη δουλειά του δείχνοντας πάνω απ' όλα σεβασμό σε αυτό που κάνει.

Είμαι πεπεισμένος πως οι όποιες ΕΤΕΠ ακόμη και σωστά να γραφούν, εύκολα μπορούν να παρακαμφθούν.

Σας παραθέτω το εξής (που θαρρώ πως όλοι το γνωρίζετε πως συχνά γίνεται) και πείτε μου εσείς πως μπορεί να αποφευχθεί.

Προδιαγράφει ένας καλός μηχανικός υλικά με βάση συγκεκριμένες απαιτήσεις όσον αφορά σε ιδιότητες. Επιλέγονται τα υλικά αφού πρώτα ελεγχθεί πως πληρούν τις προδιαγραφές. Ο υπεργολάβος σε συνεργασία με τον επιβλέποντα χρησιμοποιεί 5 δοχεία από το υλικό που επιλέχθηκε και 50 δοχεία από το υλικό της αρεσκείας του. Σε τι βοήθησε η σωστή ΠΕΤΕΠ;

Γνωρίζω πως μπορεί να αποφευχθεί με αναγκαστική επίδειξη π.χ. των τιμολογίων αγοράς, αυτό όμως δε γνωρίζω κατά πόσο γίνεται. Ίσως ο καλός μηχανικός πρέπει να επιβλέπει τον επιβλέπων του έργου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.