Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σοβάτισμα ytong και ρηγματώσεις


konsolas

Recommended Posts

Γειά σας

Έχω χτίσει το 1ο όροφο δυόροφης οικοδομής με ytong, σκέφτομαι να σοβαντίσω το 1ο χέρι το Σεπτέμβριο και να αφήσω το 2ο (τελικό) για τέλος Οκτωβρίου που θα έχει δροσίσει αρκετά.

Ο μηχανικός μου προτείνει ότι το τέλειο θα ήταν να αφήσω την τεική στρώση για του χρόνου την άνοιξη, αλλά υπάρχουν πρακτικά προβλήματα (ο κάτω όροφος είναι τελειωμένος, τοποθέτηση υδδροροών, σωληνόσεων, ξανατοποθέτηση σκαλοσιών ξανά μανά μάστοροι, λερώματα κλπ).

Ποιά είναι η γνώμη σας αξίζει η ταλεπωρία να περιμένω την άνοιξη (να πάρει τις συστολές διαστολές), για την αποφυγή των ρηγματώσεων, ή θα εμφανιστούν έτσι κιαλλιώς?

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικος σου, σου εχει αναφερει πως υπαρχουν ετοιμα προιοντα επιχρισματος της ytong?

Παρε τηλεφωνο στο τεχνικο τμημα της εταιρειας για να σε συμβουλεψουν. Να τους αναφερεις σε πιο μερος της Ελλαδας εισαι και τι συνθηκες επικρατουν εκει (παγετος - καυσωνες κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι υπάρχουν έτοιμοι σοβάδες αλλά αν ήμουν σίγουρος ότι θα απέφευγα τις ρηγματώσεις θα έμπενα σε αυτό το κόστος

Ο πωλητής κάθε προϊόντος δεν αναφέρει όλα τα μειονεκτήματα

Link to comment
Share on other sites

Εαν λοιπον δεν εχεις εμπιστοσυνη στο προιον τους και στις γνωσεις τους, κανε τα εξης:

 

1. Πολυ διαβροχη με νερο για να φυγει σκονη και να παρει υγρασια το ytong

2. Υαλοπλεγμα παντου και πεταχτο

3 Πολυ διαβροχη παλι και σοβας

4 Διαβροχη για λιγες μερες και μαρμαρο με ελαχιστο τσιμεντο

5 Καλο ειναι σε ολες τις στρωσεις να βαλεις χημικα για επιβραδυνση τις σκληροτητας του τσιμεντου

6 Μεγαλη προσοχη στα βαψηματα (μην βιαστεις και χρησιμοποιησε αριστα υλικα και primer)

7 Να αποφευγεις εργασιες με ασχημες καιρικες συνθηκες (ιδανικα απο 10 εως 25 βαθμους)

8 Υπαρχει μια ταση του σοβα, οταν εφαρμοζεται στο ytong, να περνει το σχημα των αρμων. Καλο θα ηταν λοιπον, να αρμολογησεις καλα και να τρηψεις ολους τους αρμους

 

Αν ξερει κανεις κατι παραπανω ας συμπληρωσει

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτά τα ξέρω η ερώτησή μου είναι πόσο διάστημα είναι καλύτερα να αφήσω μεταξύ της εφορμογής του πεταχτού, της βασικής στρώσης και της τελικής στρώσης

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαιτειται ιδιαιτερη καθυστερηση στην εφαρμογη των στρωσεων του σοβα.

Σιγουρα θελει ομως 1-2 μηνες για να βαψεις (και καλο καιρο εννοειται)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να περιμένεις τόσο καιρό...

Εκτός αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα καιρού...Οπότε περιμένεις λίγες μέρες μέχρι να φτιάξει ο καιρός...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.