Μετάβαση στο περιεχόμενο

geoth

Recommended Posts

Γεια σας,

 

Έχω τελειώσει πρόσφατα το σοβάτισμα του σπιτιού μου που έγινε με παραδοσιακό τρόπο. Στην επαρχία όπου βρίσκεται το σπίτι δεν συνηθίζεται να κάνουν σπατουλαριστά. Ο μπογιατζής θεωρεί ότι πρέπει να γίνουν μέσα καθώς ομολογουμένως η ποιότητα της δουλειάς των σοβατζήδων δεν είναι και η καλύτερη. Ακούω διάφορα, όπως ότι δεν είναι καλό να γίνουν γιατί δεν αναπνέουν οι τοίχοι, ότι δεν πιάνει καλά η μπογιά σ’ αυτά και θα ήθελα τη γνώμη σας επ΄αυτού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χωρίς να είμαι σε θέση να εμβαθύνω στα τεχνικά αυτή τη στιγμή, θα σου έλεγα να τα κάνεις εφόσον προτιμάς το αισθητικό αποτέλεσμα. Στις περισσότερες περιπτώσεις, εγώ, το βρίσκω πολύ ανώτερο.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που δεν αναπνεουν οι τοιχοι ειναι αληθεια. γι αυτο θα κανεις μονο σαλωνια χωλ και διαδρομους και θα αφησεις τα υπνοδωματια και τα μπανια.

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχουν γινει σωστες οι μονωσεις τοιχων και σκυροδεματων μην φοβασαι καθολου τα σπατουλαριστα.

Τι εννοεις κακη δουλεια σοβατζηδων? Αν ειναι στραβα τα επιχρισματα μην πας να φορτωσεις τους τοιχους με στοκους! Θα πεσουν συντομα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν κάνει καλό σοβάτισμα γιατί δεν έχουν τρίψει καλά, έχει και μερικά σκασίματα το μάρμαρο και το βασικό είναι ότι δεν έχουν κάνει καλά τις ακμές και τις γωνίες. Αναγκάστηκα να βάλω γύψινα για να κρύψω τις γωνίες που είναι χάλια. Παριτίνη θα χρησιμοποιηθεί και λεπτή στρώση, όχι για να καλύψω στραβά σε καμιά περίπτωση. Ένα άλλο επιχείρημα που άκουσα κατά του σπατουλαρίσματος είναι ότι είναι δύσκολο να αλλάξεις τεχνοτροπία στο μέλλον π.χ. Στούκο βενετσιάνικο. Πάντως το αισθητικό αποτέλεσμα που έχω δει σε αλλά σπίτια μου άρεσε πολύ και για αυτό το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

....... Στην επαρχία όπου βρίσκεται το σπίτι δεν συνηθίζεται να κάνουν σπατουλαριστά. Ο μπογιατζής θεωρεί ότι πρέπει να γίνουν μέσα καθώς ομολογουμένως η ποιότητα της δουλειάς των σοβατζήδων δεν είναι και η καλύτερη. Ακούω διάφορα, όπως ότι δεν είναι καλό να γίνουν γιατί δεν αναπνέουν οι τοίχοι, ότι δεν πιάνει καλά η μπογιά σ’ αυτά και θα ήθελα τη γνώμη σας επ΄αυτού.

 

Δεν ξερω για ποια περιοχη της επαρχια μιλας αλλα μου ειναι δυσκολο να πιστεψω οτι συνηθως δεν κανουν σε εκεινη την περιοχη σπατουλαριστα. Φυσικα και να κανεις σπατουλαριστα και μην ακους οτι θα εχει προβληματα με "αναπνοη τοιχου" και τετοια. Δεν υπαρχει κανενα προαβλημα. Φυσικα η μονη αρνητικη διαφορα ειναι στην τιμη του μαστορα που θα σου χρεωσει τα σπατουλαριστα. Στο μπανι δεν χρειαζεται σπατουλαριστο. Αν δεν θελεις μην κανεις ουτε στα δωματια. Ομως στο καθιστικο και στην κουζινα αν θα την χχρησιμοποιεις ή αν θα ερχεται κοσμο να την βλεπει κανε σπατουλαριστο. Πολυ πιο ομορφο αισθητικα αποτελεσμα. Οσο για τις τεχνοτροποιες ουτε αν το εχεις "τριφτο" δεν θα μπορει να κανεις καποιες.

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι μου βρίσκεται στη Βόρεια Εύβοια. Τελικά θα κάνω σπατουλαριστά, ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ενδιάμεσα στα 2 χέρια στόκου θα είχε λογική πέρασμα με αστάρι?Θα έχει διαφορά σαν ποιότητα το αποτέλεσμα ή απλά θα ανέβαζε κόστος χωρίς αποτέλεσμα?Γιατί όσους τεχνίτες έχω ρωτήσει λένε όχι αλλά δεν τεκμηριώνουν 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Ενδιάμεσα στα 2 χέρια στόκου θα είχε λογική πέρασμα με αστάρι?Θα έχει διαφορά σαν ποιότητα το αποτέλεσμα ή απλά θα ανέβαζε κόστος χωρίς αποτέλεσμα?Γιατί όσους τεχνίτες έχω ρωτήσει λένε όχι αλλά δεν τεκμηριώνουν 

....εχει κυκλοφορησει (στην ελλαδα) πρόσφατα, στόκος σπατουλαρίσματος ο οποίος σύμφωνα με την εταιρεία δεν απαιτεί αστάρι (σε καμια φάση). Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει pm

Link to comment
Share on other sites

Αν οι σοβαδες είναι χαλια, δεν θα στρωσουν με το σπατουλαρισμα.

Αν βαλλεις καμια απλικα τοιχου ή κρυφο φωτισμο, θα βλέπεις ολες τις ατελειες.

 

Για τις κατακόρυφες γωνιες, αν τις "στρωσεις" με στοκο, θα σπανε συνεχεια.

Η καλυτερη λυση είναι τα γωνιοκρανα πριν τον ψιλο σοβα.

Αλλα τετοια ωρα, τετοια λογια.

 

Τα περι διαπνοης ειναι μπουρδες.

Ο στοκος πατουλαρισματος εχει καλυτερη διαπνοή από το οποιοδήποτε πλαστικο χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.