Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υλικά-αναλογίες


FOME

Recommended Posts

Θα ήθελα εαν κάποιος μπορεί θέλει να μου πεί

Για 1Μ3 Σκυρόδεμα σε θεμέλιο και σενάζ μάνδρας.

Πόσα υλικά σε όγκο χρειάζονται? και σε ποιά αναλογία?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το "χαρμάνι" που φτιάχνουν οι οικοδόμοι (χτίστες) για τα σεναζ αν θυμάμαι καλά περιλαμβάνει:

1 σακί τσιμέντο (50 κιλά)

1 καρότσι χαλίκι (~0.1μ3)

2 καρότσια άμμο (~0.2μ3)

νερό όσο απαιτείται για να γίνει εργάσιμο

 

Για τα θεμέλια της μάνδρας τώρα μάλλον πρέπει να χρησιμοποιήσεις κανονικές αναλογίες σκυροδέματος. Τον έλεγχο του νερού δεν ξέρω θα τα καταφέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Το "χαρμάνι" που φτιάχνουν οι οικοδόμοι (χτίστες) για τα σεναζ αν θυμάμαι καλά περιλαμβάνει:

1 σακί τσιμέντο (50 κιλά)

1 καρότσι χαλίκι (~0.1μ3)

2 καρότσια άμμο (~0.2μ3)

νερό όσο απαιτείται για να γίνει εργάσιμο

 

Για τα θεμέλια της μάνδρας τώρα μάλλον πρέπει να χρησιμοποιήσεις κανονικές αναλογίες σκυροδέματος. Τον έλεγχο του νερού δεν ξέρω θα τα καταφέρεις...

Γιάννη σε ευχαριστώ που μου απάντησες, ομως θα ήθελα να ξέρω και πόσα υλικά θα πάρω για 1Μ3 σκυρόδεμα εάν είναι δυνατόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ήθελα μια μικρή βοήθεια. Εχω μια πλαστική σωλήνα αποχετευσης φ200, και θέλω να την κόψω σε κομμάτια με διαφορετικό ύψος το καθένα, και κατόπιν να τα γεμίσω με σκυρόδεμα που θα φτιάξω σε μια σκάφη.

Σκοπός είναι να φτιάξω κομμάτια που το καθένα θα απέχει σε βάρος περίπου το ίδιο απο το μεγαλύτερό του, και το μικρότερο του. Πχ το ένα κομμάτι 10 κιλά, το άλλο 12, το άλλο 14 κτλ κτλ.

 

Κάπου είδα οτι το άοπλο σκυρόδεμα έχει βάρος 2300 κιλά περιπου ανα κ.μ. Ισχύει, έτσι?

Μιας και δεν με ενδιαφέρει τοσο η αντοχή του τελικου υλικού με ποιες αναλογιες μπορω να αναμιξω τσιμέντο, ψιλό χαλίκι, άμμο, νερο?

Αν μπορουσε καποιος να μου πει στο περιπου αναλογιες κατ'ογκο, μιας και θα εχω μικρους κουβαδες για μεζουρες θα με βοηθουσε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Προτίμησε μία σύνθεση σαν την ακόλουθη:

 

Χαλίκι (διερχόμενα κόσκινου 16mm) 70 λίτρα

Άμμος ψιλή 18 λίτρα

Τσιμέντο 25 κιλά (μισό σακί)

Νερό: το λιγότερο δυνατό

 

Αυτό το μείγμα θα σου δώσει σκυρόδεμα αρκετά υψηλής αντοχής, και ανθεκτικό στην απότριψη.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Αλεξη. Ενα τελευταιο ερωτηματακι, λεγοντας ψιλη αμμο εννοεις αμμο θαλασσης (την καφε, που βαζουν σε τσιμεντοκονιες) ή την λευκη? Θαλασσης εννοεις αν καταλαβα καλα..

Link to comment
Share on other sites

Το βρηκες! Το βιδωσε ξεβιδωσε ειναι εκνευριστικο και χρονοβορο, και για να φτιαξω μια σειρα απο 10 μεχρι 24-26 κιλα ανα 2 κιλα θελω καμποσα χρηματα, γυρω στα 600-700 ευρω.

 

Αμμο θαλασσης ειπαμε,ε :lol:?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

χε χε σωστός....

Γνώμη μου ότι άμμο θες βαλε και ρινίσματα σιδήρου να ανεβάσεις και το ειδικό βάρος στην τελική.

 

Σε σωλήνα υδραυλικό 2 ιντσών θα τα στηρίζεις?

Προτείνω δε για βαράκια μικρά (ένα χέρι) να βάλεις σωλήνα χαλκού καλοριφέρ. Νομίζω αντέχει και θα είναι και πιο χαριτωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Μία όποια ψιλή άμμο χωρίς παιπάλη (πούδρα), είτε ποταμίσια, είτε λατομείου.

 

Για την δουλειά που σκέφτεσαι χρειάζεσαι υψηλή αντοχή. Η συνταγή είναι καλή, δώσε βάση στην ανάμειξη, στην συμπύκνωση και στον μικρό λόγο ν/τ...

 

Πάντως, τα βαράκια σου θα έχουν παράδοξα μεγάλο όγκο...

 

Και για χειρολαβή, σαν καλός Π.Μ. θα πρότεινα ράβδο B500c Φ20...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.