Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υλικά-αναλογίες


FOME

Recommended Posts

  • 2 years later...

Θέλω να ρίξω πλάκα στο χωράφι μου με διαστάσεις 2.5Χ3 και πάχος ~12cm (~1κυβικό).

Έπλεξα 8άρες βέργες με μάτι 20Χ20cm, καλούπωσα και το μόνο που μου μένει είναι να παραγγέιλω το αμμοχάλικο και τα σακιά τσιμέντο αλλά δεν ξέρω την ποσότητα που χρειάζεται για να βγάλω 1,5κυβικό. (το άλλο 0,5 κυβικό το θέλω για άλλη δουλειά).

Οπότε θέλω να μάθω πόσα κυβικά αμμοχάλικο και πόσα σακιά τσιμέντο να παραγγείλω.

Και ακόμα πόση αναλογία να βάλω για το μείγμα.1 προς 4 ή 1 προς 3?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα συνάδελφοι! Έχουμε ένα παλιό πέτρινο βόθρο, υπερυψωμένο κάτω από σκάλα και έχει αρχίσει να έχει διαρροή. Σκέφτομαι να τοποθετηθεί ένα πλέγμα και να σοβαντιστεί με κάποιο χαρμάνι με στεγανωτικό υλικό. Έχετε κάποια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

... Έχουμε ένα παλιό πέτρινο βόθρο, υπερυψωμένο κάτω από σκάλα ....

Εννοείς κατω από κάποια εξωτερική γενικά σκάλα ή κάτω από κεντρικό κλιμακοστάσιο μέσα στο περίγραμμα του κτιρίου?

Δηλαδή να είναι σε επαφή ή σχεδόν δίπλα σε θεμελίωση?

 

Αν η δεύτερη περιπτωση τότε το Α που πρέπει να δεις είναι αν είναι 100% στεγανός με ενισχυμένα περιμετρικά τοιχία ή όχι.

Αν όχι ενέχει μεγάλο βαθμό επικινδυνότητας για το ακίνητο.

 

(εκτός κι αν γράφοντας υπερυψωμένο εννοείς ότι δεν υπαρχει καθόλου εκσκαφή στο έδαφος οπότε μη δώσεις σημασία στην επισήμανση μου)

Αλλά πέτρινο κλπ δεν νομίζω πως ισχύει το καλό σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα πετυχεις τιποτα.

Θα εχει τετοιες επικαλυψεις απο τα λυμματα, που δεν θα "πιασει" τιποτα.

Ασε που δεν ειναι και ευκολο να μπει καποιος εκει μεσα.

 

Εκτος αν εννοεις απο την εξωτερικη πλευρα.

Εκει ειναι που θα πεταξεις τα λεφτα σου.

 

Το μονο που μπορω να σκεφτω, ειναι να το εγκιβωτισεις μεσα σε σκυροδεμα.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ψάχνω να βρω τα παρακάτω υλικά, από που δηλαδή μπορώ να τα προμηθευτώ (στην Ελλάδα) και πως λέγονται στα ελληνικά.

Αν μπορούσε κάποιος να βοηθήσει ...

1) Natural play sand

2) Plaster of Paris

 

edit: Να υποθέσω ότι το πρώτο είναι άμμος θαλάσσης  ??? και το δεύτερο οικοδομικός γύψος ?? 

post-2272-0-49299100-1521650349_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ.

Καποιος για το natural play sand ?

 

Send from Tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γιωργο, το μυαλο μου πηγε σε παιδικο παιχνιδι που παιζοταν με αμμο. Ειχα παρει ενα σε παιχνιδαδικο στην Πεντελης, Χαλανδρι και αν θυμαμαι καλα το παιχνιδι το διναν ξεχωριστα με την αμμο. Κοιτα στο "παιχνιδι", "e-shop" αν εχει τμημα με τα εν λογο παιχνιδια, "Jumbo" καταρχην.

Edited by Arche
συμπληρωση
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Arche said:

Γιωργο, το μυαλο μου πηγε σε παιδικο παιχνιδι που παιζοταν με αμμο. Ειχα παρει ενα σε παιχνιδαδικο στην Πεντελης, Χαλανδρι και αν θυμαμαι καλα το παιχνιδι το διναν ξεχωριστα με την αμμο. Κοιτα στο "παιχνιδι", "e-shop" αν εχει τμημα με τα εν λογο παιχνιδια, "Jumbo" καταρχην.

Οπως ειδα απο το Amazon com αμμος παιχνιδιου ειναι. Σε συμφερει η παραλιας και ενα σουρωτηρακι να κοσκινισεις, στασου να δω κατι που σκεφτομαι...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.