Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

1) Αν το εργο ειναι > 60000 κανεις προσφυγη  ενωπιον της ΑΕΠΠ με παραβολο απο 600 εως 15000 ευρω (αναλογα τον προυπολογισμο χωρις ΦΠΑ)

Για < 60000 ενσταση  στην αναθετουσα αρχη με παραβολο το 1% του προυπολογισμου (χωρις ΦΠΑ)..

Προσοχη: Υπαρχει σοβαρη  περιπτωση η ΑΕΠΠ να σου απορριψει την προσφυγη .Και τουτο γιατι πρεπει να αποδειξεις οτι ενδεχεται να υποστεις ζημια  λογω της τιμης .

2) Για παρανομια   στη μελετη μπορει να κανεις προσφυγη στην Αποκεντρωμενη Διοικηση μεσα σε συντομο ομως χρονικο διαστημα (βλ. "Κλεισθενη" αρθρο 118) . Σε αυτην την περιπτωση δεν πληρωνεις τιποτα ,οποτε δεν χανεις και τιποτα ,υπαρχει ομως ο κινδυνος να απορριφτει λογω αναρμοδιοτητας. .

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ KF.

Εκεί προσανατολιζόμουν κι εγώ, απλά επειδή υπάρχει η περίπτωση να απορριφθεί η προσφυγή και να χάσω και επιπλέον χρήματα το σκέφτομαι λίγο παραπάνω μήπως βρεθεί άλλος τρόπος να δικαιωθώ.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να προσφύγεις κατά της διακήρυξης πριν την δημοπρασία. Αν έδωσες προσφορά με αυτή την τιμή σημαίνει ότι διάβασες και αποδέχεσαι τους όρους της διακήρυξης και το επισυναπτόμενο τιμολόγιο.

@KFσωστά?

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2019 at 1:49 ΜΜ, mikepaltri said:

Σε προϋπολογισμό δημοσίου έργου υπάρχει τιμή για σκυρόδεμα C20/25 60€/μ3, η οποία είναι εμφανώς πολύ χαμηλότερη της ισχύουσας στα τιμολόγια. Μπορεί η υπηρεσία να βάζει ότι τιμές θέλει στους προϋπολογισμούς, τη στιγμή που η συγκεκριμένη εργασία περιλαμβάνεται στα εγκεκριμένα τιμολόγια?  

Θα πρεπει να εχεις κανει ενσταση μεχρι τη δημοπράτηση. Με τη συμμετοχή σου στη δημοπρασία , πόσο μάλλον με την υπογραφή της σύμβασης, δηλώνεις ότι έχες λάβει γνώση τόσο της μελέτης όσο και των συνθηκών του έργου και συμφωνείς απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω υπογράψει ακόμα σύμβαση. Βασικά ήμουν πέμπτος στη σειρα μειοδοσίας και αποκλείστηκαν οι τέσσερις πρώτοι, άρα έρχεται σε μένα. Δυστυχώς το γνωρίζω ότι με τη συμμετοχή μου στη δημοπρασία σημαίνει ότι αποδέχομαι τους όρους της μελέτης και τις συνθήκες του έργου. Σκέφτομαι πριν να υπογράψω να ζητήσω την ανάλυση τιμών στα ΟΙΚ (η οποία δεν επισυνάπτοταν στα τεύχη που δόθηκαν), μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος. Και αυτό το λέω γιατί στα Η/Μ που υπηρχε η ανάλυση διαπίστωσα λάθος στην πρόσθεση σε ένα άρθρο. (Πρώτη φορά έχω σχεδόν ξεκοκκαλίσει ότι έχω στα χέρια μου)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειναι αργα. Αν δεν πας για υπογραφη συμβασης θα κηρυχθεις εκπτωτος με ολες τις παρεπομενες συνεπειες .

Αν οντως υπαρχουν λαθη σε στοιχεια που δεν διατιθοταν προσυμβατικα τοτε μπορεις κατα τη διαρκεια του εργου να ζητησεις αποζημιωση λογω  "προσυμβατικης ευθυνης" της Αναθετουσας Αρχης.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω την εξής απορία mikepaltri

έδωσες μια προσφορά σε ένα έργο πως την έδωσες ;

μελέτησες τις τιμές του προϋπολογισμού ;

έκανες κάποιο κοστολόγιο σου με βάση την τεχνική έκθεση και τα σχεδία που αν συνόδευαν αυτήν  ;

σου είπαν να βάλεις αυτήν την έκπτωση ;

στην τύχη την έβαλες την έκπτωση επειδή κάποιο παρόμοιο έργο πήγε σε αυτήν την έκπτωση ;

τι από όλα τα παραπάνω ισχύει ;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε varxo με ποιο τρόπο η επίλυση των "αποριών" σου θα προσφέρει κάτι εποικοδομητικό στο συγκεκριμένο θέμα?

Επειδή το ύφος της τοποθέτησής σου είναι αν μη τι άλλο ειρωνικό (βλ. σου είπαν να βάλεις αυτήν την έκπτωση), σε ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να συμμετάσχεις στη συζήτηση, αλλά εγώ δεν θα μπω στη διαδικασία επίλυσης των δήθεν προβληματισμών σου.

Στη διάθεσή σου για οποιαδήποτε άλλη ουσιαστική συζήτηση. Πάντα φιλικά...

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2019 at 7:28 ΜΜ, mikepaltri said:

Δεν έχω υπογράψει ακόμα σύμβαση. Βασικά ήμουν πέμπτος στη σειρα μειοδοσίας και αποκλείστηκαν οι τέσσερις πρώτοι, άρα έρχεται σε μένα. Δυστυχώς το γνωρίζω ότι με τη συμμετοχή μου στη δημοπρασία σημαίνει ότι αποδέχομαι τους όρους της μελέτης και τις συνθήκες του έργου. Σκέφτομαι πριν να υπογράψω να ζητήσω την ανάλυση τιμών στα ΟΙΚ (η οποία δεν επισυνάπτοταν στα τεύχη που δόθηκαν), μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος. Και αυτό το λέω γιατί στα Η/Μ που υπηρχε η ανάλυση διαπίστωσα λάθος στην πρόσθεση σε ένα άρθρο. (Πρώτη φορά έχω σχεδόν ξεκοκκαλίσει ότι έχω στα χέρια μου)

Και κατι συμπληρωματικο. Αν δεν σε εχουν καλεσει ακομα να υποβαλεις στα δικαιολογητικα συμμετοχης (Β φαση  πριν να ανακηρυχθεις οριστικος αναδοχος) τοτε αν δε θελεις να υπογραψεις και να εκτελεσεις το εργο απλα μην πας καποια δικαιολογητικα. Τοτε θα σε ξανακαλεσουν .Εσυ και παλι δεν θα τα πας οποτε τοτε θα απορριφθει η προσφορα σου με μονη επιπτωση την καταπτωση της εγγυητικης .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.