Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Δεν γνωρίζω αν υπαρχει νομολογια για υποχρεωτικη αναγραφη της παρακρατησης στο τιμολογιο, αλλα εμπειρικα στα τοσα χρονια που δουλευω με δημοσια εργα και σε πάνω από 10 διαφορετικους δημους.... οταν προσκομισα τιμολογιο σε υπηρεσια για πληρωμη και ειχα ξεχασει να το γραψω.... μου το επεστρεψαν ζητωντας να τους προσκομισω νεο που να αναγραφει και την παρακρατηση φορου. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ...ok...έλεγα μήπως υπάρχει κάτι επίσημο που πιθανά γνώριζες. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στα τόσα (περ. 25) χρόνια που ασχολιόμουν με το άθλημα (και σε πρόσφατο παραστατικό που εξέδωσα), ουδέποτε ζητήθηκε κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, σε παρακράτηση (όταν γίνεται) υποχρεούται ο κύριος του έργου. Για το λόγο αυτό, δίνει στον εργολάβο τη σχετική βεβαίωση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στους ηλεκτρονικούς διαγωνισμούς είναι υποχρεωτικό να στείλουν την λίστα με τους συμμετέχοντες σε όλους?

Εδωσα προσφορά και μετά από μερικές ημέρες ήρθε μια ειδοποίηση "η αποσφράγιση του σταδίου Οικονομική έγινε επιτυχώς" χωρίς όμως να έχουν στείλει την λίστα με τους συμμετέχοντες.  Τελικά έμαθα μετά από προφορική επικοινωνία ότι η διαδικασία προχωράει και έχει ανακηρυχθεί προσωρινός μειοδότης. Στο σύστημα όμως δεν έχω λάβει ουτε την λίστα με την σειρά μειοδοσίας, ούτε καν τους συμμετέχοντες. Και επειδη έκλεισε ο διαγωνισμός στο σύστημα δεν έχω πλέον πρόσβαση για να στείλω ηλεκτρονικά κάποιο ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Paul_Mix said:

Στους ηλεκτρονικούς διαγωνισμούς είναι υποχρεωτικό να στείλουν την λίστα με τους συμμετέχοντες σε όλους?

Εδωσα προσφορά και μετά από μερικές ημέρες ήρθε μια ειδοποίηση "η αποσφράγιση του σταδίου Οικονομική έγινε επιτυχώς" χωρίς όμως να έχουν στείλει την λίστα με τους συμμετέχοντες.  Τελικά έμαθα μετά από προφορική επικοινωνία ότι η διαδικασία προχωράει και έχει ανακηρυχθεί προσωρινός μειοδότης. Στο σύστημα όμως δεν έχω λάβει ουτε την λίστα με την σειρά μειοδοσίας, ούτε καν τους συμμετέχοντες. Και επειδη έκλεισε ο διαγωνισμός στο σύστημα δεν έχω πλέον πρόσβαση για να στείλω ηλεκτρονικά κάποιο ερώτημα.

Δοκίμασε να μπεις στο ΕΣΗΔΗΣ, όχι με τους κωδικούς σου, αλλά στο πεδίο που λέει "αναζήτηση διαγωνισμών". Εκεί που έχει τα τεύχη κτλ.

Πολλές φορές, ο υπάλληλος, δεν τα ανεβάζει. Συμβαίνει συχνά.

Στην χειρότερη, πάρτους ένα τηλέφωνο, να το ανεβάσουν ή να στην στείλουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από την Οικονομική Υπηρεσια μου ζητησαν φορολογική και ασφαλιστικη ενημερότητα για να προχωρήσουν στην πληρώμη. Τις έστειλα με φαξ και μου ζήτησαν να τους στείλω και τις πρωτότυπες. Εχει άλλαξει κάτι και χρειάζονται οι πρωτότυπες τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.