Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Msxoin οι προμηθειες υπολογιζονται σαν ποσοστα επι της ΕΕ. Κ τα ποσοστα που ζηρα το Τσμεδε δεν ειναι μικρα...ρωτα σε μια τραπεζα τι προμηθειες θα σου χρεωνε αν την εβγαζες εκει κ θα καταλαβεις...

Απο εκει κ περα, οι τραπεζες πλεον στο θεμα των εγγυητικων εχουν γινει σχεδον παρακαταθηκων κ δανειων: σου δεσμευουν ισοποση καταθεση γισ να εγγυηθουν...τρομερη εγγυηση! Tetris μιλαω για τον κανονα κ το μικρο εργοληπτη!

 

Δεν ξέρω τί προμήθειες χρεώνει μια τραπεζα για έκδοση εγγυτικής, αλλά ακόμη και οι προμήθειες του ΤΣΜΕΔΕ, τουλάχιστον σε εμένα που έχω έναν Χ αριθμό εγγυτικών ανοιχτό δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Σε καμία περίπτωση δε, δέν συγκρίνονται με την έλλειψη ρευστότητας που θα οδηγήσει η προσωρινή παρακράτηση του αντίστοιχου ποσού από τον λογαριασμό. Οπότε, κατ'εμέ δεν είναι πρόβλημα. Εκτός, ξαναλέω, αν καταλαβαίνω κάτι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις μείωση εγγυήσεων και δεν χρειάζεται να καταθέσεις εγγυητική δεκατων είναι τόσο απλά τα πράγματα και εσείς τα περιπλέκεται

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η μείωση εγγυήσεων απαιτεί έγκριση ΠΠΑΕ και στη συνέχεια έγκριση μείωσης ε.ε. (και όλα αυτά πριν την υποβολή του λογαριασμού)

Αν η υπηρεσία τα τρέξει γρήγορα Ο.Κ.

Αλλιώς...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, επειδή η λογική του δημοσίου απέχει πάρα πολύ από την κοινή αλλά και την επιστημονική λογική, θέλω να ρωτήσω το εξής..

Σε νησιωτικο δήμο, υπάρχει έργο με αντικείμενο την διαμόρφωση χώρων σταύθμευσης. Περιλαμβάνει εξυγιάνσεις, επίχωση με 3Α κλπ κλπ.Ωραία ως εδώ.

1) Η τεχνική υπηρεσία ισχυρίζεται οτι δεν έχει τοπογραφικά, παρα μόνο συμβόλαια και πρέπει να κάνω εγώ τα τοπογραφικά.(???)

2) Η επιμέτρηση θα γίνει βάσει των δικών μου τοπογραφικών και υψομετρων?

3) Σε αντίστοιχες περιπτώσεις σας ζητάει ο επίτροπος τιμολόγια αγοράς των υλικών?(Αν ναι, εδώ έχουμε κι αλλο πρόβλημα γιατι αλλιως τα ονομάζει η μελέτη και αλλιώς τα λατομεία). Τι απο τα παραπανω ισχύει στα δικά σας μέρη?

Τα ρωτάω όλα αυτά γιατι προέρχομαι από άλλο γεωγραφικο διαμέρισμα (Β.Ελλάδα) και εκεί ήταν εντελώς διαφορετικά τα πράγματα. Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

1. έτσι κι αλλιώς, ο ανάδοχος πρέπει να κάνει τις δικές του μετρήσεις για να είναι σίγουρος για τα επιμετρητικά, οπότε θα κάνεις το τοπογραφικό με ευθύνη υπόδειξης των ορίων από την Υπηρεσία, και θα το θεωρήσουν ΠΡΙΝ κάνεις οποιαδήποτε εργασία.

2. Προφανώς, εφόσον γίνει η παραπάνω (απαραίτητη) θεώρηση από την  υπηρεσία.

3. Αν υπάρχει ασυμβατότητα ονομασίας των υλικών, τότε κάποιος εκ των δύο (μελέτη, προμηθευτής) είναι λάθος. Δες τι έχει γίνει σε αντίστοιχο προηγούμενο έργο, και συνεννοήσου με της υπηρεσία 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, επειδή η λογική του δημοσίου απέχει πάρα πολύ από την κοινή αλλά και την επιστημονική λογική, θέλω να ρωτήσω το εξής..

Σε νησιωτικο δήμο, υπάρχει έργο με αντικείμενο την διαμόρφωση χώρων σταύθμευσης. Περιλαμβάνει εξυγιάνσεις, επίχωση με 3Α κλπ κλπ.Ωραία ως εδώ.

1) Η τεχνική υπηρεσία ισχυρίζεται οτι δεν έχει τοπογραφικά, παρα μόνο συμβόλαια και πρέπει να κάνω εγώ τα τοπογραφικά.(???)

2) Η επιμέτρηση θα γίνει βάσει των δικών μου τοπογραφικών και υψομετρων?

3) Σε αντίστοιχες περιπτώσεις σας ζητάει ο επίτροπος τιμολόγια αγοράς των υλικών?(Αν ναι, εδώ έχουμε κι αλλο πρόβλημα γιατι αλλιως τα ονομάζει η μελέτη και αλλιώς τα λατομεία). Τι απο τα παραπανω ισχύει στα δικά σας μέρη?

Τα ρωτάω όλα αυτά γιατι προέρχομαι από άλλο γεωγραφικο διαμέρισμα (Β.Ελλάδα) και εκεί ήταν εντελώς διαφορετικά τα πράγματα. Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικα.

 

H υπηρεσία πρεπει να καθορίσει επιτροπή χαρακτηρισμού εδάφους συμφωνα με Ν3669/08 αρθρο52,παρ4 και επιτροπή παραλαβής εδάφους συμφωνα με Ν4070/2012 αρθρο186 παρ2

Σε περίπτωση διαφωνιών ή στην περίπτωσή σου που δεν υπάρχει αρχικό σχέδιο καταθέτεις στην υπηρεσία τα τοπογραφικά και η δεύτερη επιτροπή τα εγκρίνει (κυριως χρησιμο για διαφορές υψομέτρων που συνεπάγονται διαφορετικές ποσότητες εκσκαφών). Επίσης κατέθεσε τα σχέδια στην υπηρεσία με την ένδειξη "ως αποτυπώθηκαν" και ζητησε την θεωρηση τους από την Υπηρεσία (για τις επιφάνειες)

Για τα υλικά, εφόσον έχεις πιστοποιητικά από νόμιμο λατομείο τα καταθέτεις στην Υπηρεσία και εισαι εντάξει (αυτο που εξετάζει η επίτροπος ή ο εισαγγελέας σε περίπτωση μήνυσης (μας ειχε τυχει παλιοτερα) ειναι η προέλευση των αδρανων να προέρχονται από νόμιμο και όχι από παράνομο λατομείο)

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω κατι σχετικα με το 3) από που είναι η χρηματοδότηση, μηπως ειναι leader ή κατι παρομοιο? σε εργο leader, η υπηρεσια μου ζητουσε τιμολογια ή πιστοποιητικα απο τους προμηθευτες οτι τα υλικα ειναι ιδια με αυτα της μελετεης, επειδη τα ζητουσε η εταιρεια που διαχειριζεται τα κονδυλια του leader.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

... για αυτό ίσως είναι σκόπιμο (σε κάποιες περιπτώσεις) πριν γίνει η παραγγελία και ενσωμάτωση των υλικών στο έργο να προηγηθεί επιστολή στην υπηρεσία (με αυτά τα επίμαχα υλικά ή/και όλα) με τις προδιαγραφές τους και να ζητηθεί η έγκρισή τους ... χρονοβόρο μεν αλλά κάποιες φορές σε βγάζει απο μετέπειτα προστριβές και αδιέξοδα ... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, επειδή η λογική του δημοσίου απέχει πάρα πολύ από την κοινή αλλά και την επιστημονική λογική, θέλω να ρωτήσω το εξής..

Σε νησιωτικο δήμο, υπάρχει έργο με αντικείμενο την διαμόρφωση χώρων σταύθμευσης. Περιλαμβάνει εξυγιάνσεις, επίχωση με 3Α κλπ κλπ.Ωραία ως εδώ.

1) Η τεχνική υπηρεσία ισχυρίζεται οτι δεν έχει τοπογραφικά, παρα μόνο συμβόλαια και πρέπει να κάνω εγώ τα τοπογραφικά.(???)

2) Η επιμέτρηση θα γίνει βάσει των δικών μου τοπογραφικών και υψομετρων?

3) Σε αντίστοιχες περιπτώσεις σας ζητάει ο επίτροπος τιμολόγια αγοράς των υλικών?(Αν ναι, εδώ έχουμε κι αλλο πρόβλημα γιατι αλλιως τα ονομάζει η μελέτη και αλλιώς τα λατομεία). Τι απο τα παραπανω ισχύει στα δικά σας μέρη?

Τα ρωτάω όλα αυτά γιατι προέρχομαι από άλλο γεωγραφικο διαμέρισμα (Β.Ελλάδα) και εκεί ήταν εντελώς διαφορετικά τα πράγματα. Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικα.

Κάνεις νέο τοπογραφικό άσχετα  αν υπάρχει και επίσης καταθέτεις μαζί και διατομές για την διαμόρφωση που πρόκειται να κάνεις τα οποία θα θεωρήσει η υπηρεσία για να ξεκινήσεις το έργο

Αν τα θεωρήσει σημαίνει ότι τα αποδέχεται

Το έργο που θα εκτελέσεις έγινε με ανοιχτή διακήρυξη τύπου Β ή με κάποιο άλλο τρόπο

Αν έγινε με ανοιχτή διακήρυξη τύπου Β στον επίτροπο δεν προσκομίζεις τιμολόγια παρά μονό αν υπάρχουν απολογιστικές εργασίες και είναι απαραίτητα

Edited by varxo
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, καταρχήν σας ευχαριστώ όλους θερμά για την ανταπόκρισή σας.

Μου έχουν ορίσει έναν επιβλέπωντα(μηχανικός) ο οποίος δεν ξέρει απολύτως τιποτα και συν τοις άλλοις δεν εχει και διάθεση να ασχοληθεί με το έργο. Όμως δεν παύει να ειναι επιβλέπων και άρα ο άμεσος συνεργάτης μου και ο τελικός υπογράφων. Το έργο δεν ειναι μεγάλο, 6000€ μαζι με τον Φπα ειναι. Του ποδαριού δουλειές ειναι!

Εγώ σκέφτομαι να πάρω τα δικά τους τοπογραφικά για να μην κάθομαι να κάνω νέα, γιατι ετσι κι αλλιως το έργο είναι οριακό γιατι οι τιμές είναι εκτός πραγματικοτητας και με βάση αυτά να σημειώσω πάνω τα υψομετρα(ναι τόσο μπακαλίστικα γιατι το επιστημονικό δεν το αντεχουν) και να το δωσω του επιβλέπωντα.Αλλιώς ας πάνε μετα να σκάψουν να εξακριβώσουν τα υψομετρα. Τους παρακαλουσα να παμε επι τοπου στον χωρο και αντι αυτου μου ανοιγαν το street view του google....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.