Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Για τα κουφώματα είχα κάνει ΠΠΑΕ + λογαριασμο κλπ τον Δεκέμβριο του 2014.

Το τιμολόγιο των απολογιστικών κόπηκε τώρα...04/2016.

Κάτι άλλο ιδιαίτερο για τα απογιστικά δεν κάναμε.

 

Αυριο θα πάω στην υπηρεσία να δω τι μπορώ να κάνω, αν δεν βγαίνει άκρη θα δω την λύση που προτείνει ο KF.

Link to comment
Share on other sites

Να συνδράμω κι εγώ ... κι ελπίζω να φανεί χρήσιμο... όπως ελπίζω να είναι "ορθή" σαν συνδρομή-αντιμετωπιση.

Νόμος 4308/2014 "Eλληνικά Λογιστικά Πρότυπα, συναφείς ρυθμίσεις και άλλες διατάξεις", άρθρο 11

post-2272-0-81807600-1465918786_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες σκόρπιες σκέψεις:
1) Μπορώ να αντιληφθώ ότι μπορεί να υπάρχουν πολλοί λόγοι καθυστέρησης, αλλά ΑΠΕ 6 μήνες μετά την περαίωση είναι πολλοί...αυτο αφορά και εσένα και τον επιβλέποντα.

2) Όπως παρατήρησε και ο ΚΦ, καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει κάποιο έγγραφο παραλαβής των απολογιστικών εργασιών. 

3) Εσύ ας πούμε έβαλες τα κουφώματα πριν το Δεκέμβριο του 2014 και μέχρι τον Ιούνιο του 15 έκανες τις απολογιστικές εργασίες, σωστά?
Εφόσον οι απολογιστικές είναι απολογιστικές, δεν περιλαμβάνονται στην αναλυτική περιγραφή της εργασίας πχ των κουφωμάτων, ώστε να μπορεί η υπηρεσία να σου πει ότι έπρεπε να έχει κοπεί νωρίτερα το τιμολόγιο. Αυτό κατ' εμέ δε στέκει. Είναι εντός χρονοδιαγράμματος (06/2015) είναι απολογιστικές και ουδέν πρόβλημα υπάρχει. Βέβαια δεν έχεις τα έγγραφα των παραγράφων 7 και 9 του άρθρου 55, που θα σου έκανα λίγο πιο εύκολη τη ζωή.
Επίσης δεν καταλαβαίνω τι εννοείς εδώ: 

Αφού εγκρίθηκε ο ΑΠΕ κόβω τιμολόγιο για τα απολογιστικά μέσα στο Απρίλιο 2016.

 

Υποβάλλω λογαριασμό ο οποίος περιέχει κ τα απολογιστικά.

 

έκοψες τιμολόγιο και μετά υπέβαλες πιστοποίηση?
 

Θεωρώ ότι δεν είναι τεράστιο το πρόβλημα (πολλώ δε μάλλον άλυτο) αλλά ξαναδιάβασε μία το Νόμο, ξεκαθάρισε τί ψάχνεις και εφόσον δεν σου αρνούνται ότι το έφτιαξες, θα πληρωθείς. ΑΝ εξακολουθήσουν να μην στο πληρώνουν ωσάν να μη το έφτιαξες και εφόσον δεν έχουν αποδεχτεί εγγράφως ότι το έφτιαξες, πήγαινε και ξήλωσε κλειδαριές και χερούλια...σίγουρα δεν είναι δικά τους.
Προσπάθησε να μιλήσεις με τον Διευθυντή και με ηρεμία να το λήξετε. Θεωρώ ότι είναι και αυτοί εκτεθιμένοι με τις παραλείψεις τους.

Edited by Alessio
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.

Είπες ότι έχεις βεβαίωση περαίωσης.

Μετά, και θεωρώ ότι το γνωρίζεις, χρονικά (και με ενδιάμεσες προθεσμίες) επονται τα παρακάτω (έχει γίνει κάποιο από αυτα;)

 

Υποβολή τελικων επιμετρήσεων

Εγκριση τελικών επιμετρήσεων

Αίτηση για προσωρινή παραλαβή

Πρωτόκολλο προσωρινής παραλαβής

Εγκριση Πρωτοκόλλου προσωρινής παραλαβής

Υποβολή Προτελικού Λογαριασμού

Λήξη χρόνου εγγύσης

Αίτηση για οριστική παραλαβή

Πρώτόκολλο Οριστικής Παραλαβής

Εγκριση Πρωτοκόλλο Οριστικής Παραλαβής

 

Τελικός λογαριασμός και εκκαθάριση όλων των απαιτήσεων.

Με τον τελικό λογαριασμό γίνεται εκκαθάριση του εργολαβικού ανταλλάγματος και όλων των αμοιβαίων απαιτήσεων που έχουν σχέση με την εκτέλεση της σύμβασης (άρθ. 53)

 

Επιστροφή εγγυητικών.

The end.

 

Ισως η λύση έρθει αργότερα στο υπογραμμισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Προς Alessio:

Ως προς το 2: Δεν έχω χαρτί παραλλαβής των απολογιστικών.

 

Αφού εγκρίθηκε ο ΑΠΕ θεώρησα ότι τώρα τα χρήματα των απολογιστικών θα μπορέσω να τα πάρω σίγουρα, με αυτήν την σκέψη είπα στον στον προμηθευτή μου να μου κόψει τιμολόγιο για χερούλια - κλειδαριές.

 

Προς georgegaleos

 

Έγιναν τα παρακάτω;

- Εγκριση τελικών επιμετρήσεων
- Διοικητική παραλλαβή
 
είχα σκοπό τώρα να κάνω ενέργειες για προσωρινή παραλλαβή κ Τελικό - Μηδενικό λογαριασμό.
 
Ασχετο με το πρόβλημα μου αλλά με τις αναθεωρήσεις (συντελεστής 1) γνωρίζεται κάτι; Προχώρησε κάποιος;
Link to comment
Share on other sites

 

Προς Alessio:

Ως προς το 2: Δεν έχω χαρτί παραλλαβής των απολογιστικών. (1)

 

Αφού εγκρίθηκε ο ΑΠΕ θεώρησα ότι τώρα τα χρήματα των απολογιστικών θα μπορέσω να τα πάρω σίγουρα, με αυτήν την σκέψη είπα στον στον προμηθευτή μου να μου κόψει τιμολόγιο για χερούλια - κλειδαριές.

 

Προς georgegaleos

 

Έγιναν τα παρακάτω;

- Εγκριση τελικών επιμετρήσεων
- Διοικητική παραλλαβή
 
είχα σκοπό τώρα να κάνω ενέργειες για προσωρινή παραλλαβή κ Τελικό - Μηδενικό λογαριασμό. (2)
 
Ασχετο με το πρόβλημα μου αλλά με τις αναθεωρήσεις (συντελεστής 1) γνωρίζεται κάτι; Προχώρησε κάποιος; (3)

 

 

 

Την καλημέρα μου.

Θα προσπαθήσω να είμαι όσο το δυνατόν κυρίως πιο ενημερωτικός μήπως βγάλεις άκρη.

Αυτό το γράφω γιατί σαφώς έχεις καλύτερη εικόνα του έργου σου και των κυρίως διαδικασιών που έχεις ακολουθήσει (και που εμείς προσπαθούμε να εκμαιεύσουμε) .

 

Δες λίγο τα παρακάτω με μορφή ρητορικών (?) ερωτήσεων και τα αντίστοιχα συνημμένα:

 

Για το (1) συνημμένα (1.1-1.2-1.3-1.4) :

(1.1. - ΕλΣυν/Τμ/7/360/2009) είχες την "ειδική εντολή" από την υπηρεσία για τα απολογιστικά;

(1.2. - άρθρο 7, ν.3669/08) υποβλήθηκε επιμέτρησή τους;

(1.3. - άρθρο 9, ν.3669/08) έγινε η καταγραφή τους στο ημερολογίο;

(1.4. - Πράξη Ι/Τμήμα/ΕΣ/370/1992) τα απολογιστικά ήταν μέρος της σύμβασής σου; π.χ. αναφερόντουσαν κάπου στα συμβατικά σου τεύχη;

 

Για το (2):

Πρόσεξε. Τελικός λογαριασμός-μηδενικός υποβάλλεται μετά την έγκριση του Πρωτοκόλλου Οριστικής Παραλαβής.

(ακολουθεί η επιστροφή όλων των εγγυητικών)

Μετά την έγκριση του Πρωτοκόλλου Προσωρινής Παραλαβής υποβάλεται Προτελικός Λογαριασμός (που σκεφτόσουν να υποβάλλεις).

 

Για το (3):

Εννοείς το "φαινόμενο" της αρνητικής αναθεώρησης;

post-2272-0-10176900-1465968353_thumb.jpg

post-2272-0-36025100-1465968358_thumb.jpg

post-2272-0-90164600-1465968363_thumb.jpg

post-2272-0-25192200-1465968369_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποιο υπόδειγμα αίτησης για χορήγηση παράτασης προθεσμίας περαίωσης έργου λόγω κατάρτισης ΑΠΕ ή είναι μία απλή αίτηση στην οποία γράφω αυτό ακριβώς και για πόσον καιρό αιτούμαι παράταση;

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για απλή αίτηση προς την Δ/νουσα Υπηρεσία . Θα γίνει χρέωση της αίτησής σου αυτής στους επιβλέποντες οι οποίοι θα εισηγηθούν στο Δημοτικό Συμβούλιο περί παράτασης της συμβατικής προθεσμίας περαίωσης για χχ  μήνες . Συνεννοήσου με τον/τους επιβλέποντες τι θα γράψεις ως αιτιολογία .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.